מה אתם יודעים על תפוחי אדמה?

הוא נחשב לגידול השני בחשיבותו התזונתית אחרי הדגנים ומדורג במקום הרביעי ברשימת הגידולים הנצרכים ביותר בעולם * מה הם הארי, ג'ורג'ינה וקורינה * וכמה ק"ג של תפוח אדמה נצרכים מידי שנה בישראל לעומת אירופה?

40 ק"ג תפוחי אדמה צורך הישראלי מידי שנה בממוצע. נשמע הרבה? מדובר בנתון נמוך ביחס לשאר האוכלוסייה בעולם. על פי נתוני משרד החקלאות, במדינות אירופה הממוצע הכללי של צריכת תפוחי אדמה עומד על כ-75 ק"ג, שכן במדינות כמו פולין, בריטניה, הולנד בלגיה ועוד, הצריכה הממוצעת לנפש מגיעה גם לכ-80 עד 100 ק"ג בשנה. כמו כן, על פי נתוני ארגון המזון והחקלאות העולמי (FAO) הייצור העולמי של תפוחי האדמה עומד כיום על כ-370 מיליון טון בשנה. בראש הטבלה ממוקמת סין, שמייצרת כ-92 מיליון טון בשנה. לעומתה, מייצרת ישראל כ-524 אלף טון תפוחי אדמה בשנה. על פי הנתונים, כ-250 אלף טון מתוך התוצרת המקומית מיועדים לצריכה של האוכלוסייה, כ-67 אלף טון מיועדים לחומר גלם לתעשייה, כ-24 אלף טון משמשים כזרעי תפוח אדמה ליבול הבא וכ-184 אלפי טון נוספים מיועדים ליצוא.

יובל לוטן ממשק 'לוטרינגר', מומחה לגידול תפוחי אדמה של 'חקלאי גרנות': "בישראל מייצרים מעל 60 זני תפוחי אדמה ובכל שנה מאמצים עוד זנים חדשים. זני תפוחי האדמה נחלקים לאדומים וללבנים. הזנים האדומים כוללים את זן ממפיס – הזן המוביל בין תפוחי האדמה האדומים, בעל צבע אדום יפה ופקעות מאורכות, מתאים בעיקר לבישול ולאפייה; זן רוזנה – זן בכיר המפותח בצרפת עם פקעות מעט מאורכות בעל קליפה אדומה ומבריקה, המתאים בעיקר לבישול ולאפייה; הקאנברה הוא זן הולנדי, בעל פקעות אובליות ויפות עם גוון אדום עמוק וקליפה חלקה. הזנים הלבנים כוללים את זן הסיפרה – הזן הלבן המוביל בארץ. זן עתיר יבול עם יכולות אחסון טובות. הפקעות אובליות-עגולות ומתאימות לבישול ולאפייה; הארי – זן הולנדי חדש ומבטיח. פקעות לבנות יפות ועגולות המתאימות לבישול ולאפייה; ג'ורג'ינה וקורינה הם שני זנים דומים המפותחים בגרמניה, הפקעות אובליות ויפות, צבען לבן–צהבהב, בעלי טעם מצוין, מתאימים לבישול ולאפייה. כל הזנים המוזכרים מתאימים גם לטיגון ברמת המטבח הביתי.

חברת 'חקלאי גרנות', חברה לשיווק, מכירה והפצה של פירות וירקות לרשתות המזון, הנמצאת בבעלותם של החקלאים מהקיבוצים והמושבים החברים בתאגיד 'גרנות', משווקת תפוחי אדמה במסגרת שיתוף פעולה ארצי בשיתוף עם 'האחים לוטרינגר' ממושב גבעת חן ומגדלים מכל הארץ – החל מקיבוצי הצפון, קיבוצי ומושבים המרכז החברים בארגון 'גרנות' ועד קיבוצי הדרום וחקלאים מפוני גוש קטיף ממושב נווה. תפוחי האדמה משווקים באריזת רשת ייעודית תחת המותג 'חקלאי גרנות'. בסך הכול מעובדים מעל ל-2,000 דונם של תפוחי אדמה והיבול השנתי נאמד בכ-15,000 טון.

המאמר מוגש באדיבות 'חקלאי גרנות'