מה באמת נזכור מארוחת ערב החג?

לקראת המפגשים המשפחתיים של תקופת החגים, טרודים רובנו בבחירת מתנה מרשימה, בישול מנות בלתי נשכחות או עריכת שולחן מעוצב * מחקר חדש מגלה שדווקא החוויה הרגשית היא שתיצרב בזיכרון לאורך זמן ושבה בעיקר כדאי להשקיע

בעוד רובנו עסוקים בימים אלה בליקוט מתכונים יצירתיים, קניית כלי שולחן ואביזרים ליצירת שולחן חג מפואר ורכישת מתנות מפנקות לחברים ולבני משפחה, מחקר חדש שמתפרסם על ידי אוניברסיטת שיקגו, מצביע על כך שאת כל אלה כנראה שלא נזכור בטווח הארוך.

במחקר, בחנו החוקרים את הפעילות המוחית של נבדקים לא במצבים של עבודה או לימודים – בהם המוח מתרכז באופן יזום גם במידע שאינו מעניין כאשר הוא מזהה אותו כחשוב וחיוני, אלא בזמן פנאי – בעת צפייה בסרט או סדרה, וניסו להבין בעזרת בדיקת MRI וראיונות משלימים את המעורבות המוחית ברגעי צפייה שונים מה מתוך החוויה שעברו יזכרו משתתפי המחקר לאורך זמן.

איתי עניאל, מומחה בפיתוח אסטרטגיות לשיפור הזיכרון: "המחקר יכול להתחבר לזיכרונות שאנחנו שומרים מאירועים שונים בחיים כמו לדוגמה ערבי חג, מאחר והוא בוחן את מידת תשומת הלב והזיכרון של המוח במצבו הטבעי – כאשר הוא לא 'חייב' לזכור מידע ספציפי, ממש כמו בערבי חג שבהם אנחנו נמצאים בזמן פנאי ומנוחה למוח, בו אנחנו לכאורה לא עסוקים בשאלה מה נקלוט ונשמור בזיכרון לטווח הארוך. זאת להבדיל מרוב המחקרים שבוחנים את רמת הזיכרון שלנו במבחני ידע כאלה ואחרים".

ממצאי המחקר מציגים שתי מסקנות מעניינות: ראשית, אנשים שונים נוטים לזכור את אותם הדברים מקווי העלילה, לתאר את אותן הסצנות בתור הסצנות הזכורות ביותר ולתאר את אותם הרגעים בתור הרגעים המשמחים, המותחים, המצחיקים או העצובים ביותר. המסקנה המעניינת השנייה נוגעת לעובדה שהפעילות המוחית הערה ביותר נצפתה ברגעים בהם צפו הנחקרים בתוכן רגשי.

כבר שנים שמומחים בתחום הזיכרון מבינים שכל מידע ייזכר טוב יותר כאשר מחברים אותו לחוויה, אך המחקר החדש מוכיח שגם כאשר המוח במצב פנאי או מנוחה, הוא תר באופן בלתי מודע אחר מידע שנוגע ברגש. מידע מסוג זה ישפיע עלינו באופן משמעותי יותר ולמשך זמן רב יותר.

"אם משליכים את ממצאי המחקר לתקופת החגים הקרבה בהתייחס לארוחות, למפגשים ולחוויות המשפחתיות שהיא מביאה איתה, חשוב מאוד להשקיע בשיחה משמעותית עם הנוכחים, לשמור על אווירה רגועה, מפרגנת ותומכת, להימנע מחיכוכים, מוויכוחים וממתח וליזום חוויות משפחתיות רגשיות חיוביות, זאת מאחר ודווקא את החוויות הללו נזכור בטווח הארוך וניקח איתנו הלאה לאורך זמן", מסכם עניאל.