מובילים בחינוך

המועצה האזורית מטה יהודה היא אחת מ-10 רשויות בישראל שזכו השבוע בפרס חינוך ארצי * ראש המועצה: "לפנינו עוד דרך ארוכה ונמשיך להשקיע בדור העתיד"

אתמול (שני, 23.5), בישרה שרת החינוך ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון לראש המועצה האזורית מטה יהודה ניב ויזל, כי מטה יהודה היא אחת מ-10 רשויות בישראל (מתוך 257), שזוכות השנה בפרס חינוך ארצי.

ההחלטה על בחירת הרשויות הזוכות התקבלה על ידי 'ועדת פרס החינוך הארצי לרשויות ולמועצות מצטיינות'. הוועדה סיירה ברשויות ובחנה את עשייתן החינוכית מקרוב. בנימוקי החלטתה כתבה הוועדה: "המועצה האזורית מטה יהודה שוקדת על קידום חדשנות חינוכית וערכית במוסדות החינוך ופועלת לחיזוק שדרת המנהיגות החינוכית ופיתוחה".

הוועדה – בראשותה של אינה זלצמן, הסמנכ"לית הבכירה, ומינהל המנהל הפדגוגי – בחרה ברשויות הזוכות לאור המאמצים האדירים שהם משקיעים בקידום תוכניות חינוכיות ופעילות חינוכית לטיפוח ערכים חברתיים מעצבי זהות, לקידום מעורבות חברתית בקהילה, לחיזוק החוסן הרגשי ותחושת השייכות, ליצירת רצף חינוכי, לקידום תהליכי למידה ולצבירת הישגים משמעותיים.

טקס הענקת הפרס יתקיים ביום שלישי הקרוב (31.5) בבנייני האומה בירושלים.

לרגל ההישג המיוחד, הפנינו מספר שאלות לניב בר גיא, ראש מינהל החינוך במועצה.

מה הם הדברים הייחודיים לחינוך במטה יהודה שזיכו אותה בפרס חשוב זה?

"במטה יהודה קימת מערכת חינוך שפועלת בשנים האחרונות בהלימה ובשיתופי פעולה משמעותיים בין משאבי הרשות למוסדות החינוך בכל הממדים: קשרים עם הקהילה, גיוס הון אנושי מהיישובים לטובת מערכת החינוך, קשר חינוכי רציף בכל הגילאים עם אתרי המורשת התנ"כית, ההיסטוריה המודרנית, התרבות והעסקים. בשנה האחרונה, התקיים 'הקאתון' חינוכי שבו נוצרו כ-20 מיזמים שפועלים למען יוזמות חינוכיות שיתקיימו בבתי הספר בשיתוף הקהילה. בימים אלה אנו משיקים לביצוע חלק מהפרויקטים – בנושאי קיימות, קשר בין דורי, היכרות עם המורשת והיישובים, יזמות תיירות וצפרות".

באלו פרמטרים הצטיינה מטה יהודה וקיבלה על כך את הפרס?

 "על פי ועדת הפרס שפורסמה במכתבה של שרת החינוך 'מטה יהדה שוקדת על קידום חדשנות חינוכית וערכית במוסדות החינוך ופועלת לחיזוק ופיתוח שדרת המנהיגות החינוכית ופיתוחה". בפני הוועדה הוצגו תכניות רבות שמגבירות את החוסן והמקצועיות של צוותי החינוך, מרחיבות את המענים לתלמידים בכל הגילאים ומעודדות חדשנות חינוכית בתחומי קהילה, קיימות, וקשר עם הסביבה".

אלו תוכניות חדשות הוכנסו במערכת החינוך בשנים האחרונות?

"בנוסף לתכניות שמופעלות על ידי מינהל החינוך מזה מספר שנים – תוכניות של יוזמות פדגוגיות, חידון תנ"ך, יריד מדעים, תוכניות חלל ותעשייה, בתי ספר מנגנים ותוכניות רב מגזריות של שתופי פעולה בין מגזרים בדגש על זהות דתית, לאומית וחברתית – הופעלו לאחרונה תוכניות חדשות שהוצגו בוועדה, המבוססות על יוזמות שהגיעו מבתי הספר ומהיישובים לחיזוק הקשר והשייכות עם קהילות מטה יהודה ומורשתה. בין היתר, הוצגו תוכניות לפיתוח צפרות, לפיתוח סדנאות שטח לתלמידים ולמורים, תוכניות העצמה של עבודה עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, תוכניות לפיתוח החוסן והמוגנות בגנים, חיזוק החינוך החקלאי והקיימות (בחווה החקלאית, כך במקור) והקמת מרכז צפרות עתידי במטה יהודה. בנוסף לכך, אנו בעיצומו של פיילוט בבתי הספר היסודיים להעשרה מדעית אחר הצהריים, שתורחב בהיקפה כבר בתחילת שנת הלימודים הקרובה".

אלו תוכניות חדשות צפויות להיכלל בעתיד במערכת החינוך במטה יהודה?

"במהלך השנה הבאה, יפעל מינהל החינוך להמשך חיזוק מגמת טיפוח ההון האנושי במערכת החינוך. נמשיך לעודד ולחזק יוזמות של קשרים עם הקהילה וחיזוק הכרת המורשת התרבותית וההיסטורית של המקום. נמשיך להשקיע בהסעות תלמידים במהלך היום לצורך לימוד חווייתי באתרי מטה יהודה ונפעל להמשך שדרוג גני הילדים ופיתוח חצרות לימודיות ניסיונית במספר גנים נוספים. כמו כן, נקדם בשיתוף מנהלי בתי הספר ברוח תכניות הגפ"ן (גמישות פדגוגית ניהולית), תכניות לחיזוק החינוך השלם והחבור בין החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי".

מברכים

שרת החינוך ד״ר יפעת שאשא ביטון: "הזוכות והזוכים משקפים עשייה חינוכית ייחודית ומתקדמת. הם מביאים לידי ביטוי את הפעילות העשירה ואת המנהיגות החינוכית המרגשת ומעוררת ההשראה של מנהלים ומורים מחויבים ומסורים. הם מובילים ומגשימים חזון חינוכי מתקדם. אני מברכת את כלל הזוכים ומאחלת להם המשך עשייה פורצת דרך".

מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר: "אני מברכת את הזוכים והזוכות, שחתירתם המתמדת לשיפור איכות החינוך של תלמידי ישראל ומערכת החינוך מעוררים השראה ומעניקים לנו תחושת גאווה. בעשייתם הם מייצרים חדשנות שחותרת לעתיד, מביאים רוח של יזמות ומחזקים את העשייה החינוכית בהנחלת ערכי המסורת, שהם היסודות שמקיימים את החברה הישראלית".

ראש המועצה ניב ויזל: "בשורה משמחת מאוד עבור מטה יהודה. משרד החינוך, מחוז ירושלים במשרד, שרת החינוך ואנשי ועדת הפרס רואים ומביעים הכרה בעבודה הקשה והחשובה של המועצה בתחום החינוך. ההחלטה להשקיע בחינוך ולשים אותו במרכז סדר יומה של המועצה נשא פרי. להצליח להוביל מועצה כל כך גדולה עם מגוון גנים ובתי ספר ייחודיים, שונים ואלטרנטיביים ומגוון האוכלוסייה במועצה שלנו – זה אתגר ניהולי וחינוכי שאנו מתמודדים אתו בכל יום. לפנינו עוד דרך ארוכה ונמשיך להשקיע בדור העתיד, בתלמידות ובתלמידים שלנו לצד צוותי החינוך וההוראה. לצד זה, נמשיך להשקיע גם בתשתיות במוסדות החינוך, במיגון ובבטיחות. אני גאה בכן ובכם וגאה להוביל את המועצה להישגים אלה, כי חינוך זה בטבע שלנו".

סגן ראש המועצה ומחזיק תיק החינוך שלומי מגנזי: "מודה לראש המועצה ניב ויזל על האמונה והתמיכה שלו בחינוך ולאנשי מינהל החינוך בראשותו של ניב בר גיא. תושבי מטה יהודה מודים לכם. תהליך הזכייה משקף באופן אובייקטיבי את התהליכים הטובים שעוברת מערכת החינוך במטה יהודה".

ראש מינהל החינוך במועצה ניב בר גיא: "מרגש מאוד לזכות בפרס שמוענק על עשייה חינוכית משמעותית. אני מודה לתלמידות, לתלמידים ולצוותי החינוך שייצגו אותנו בכבוד ובמקצועיות ובזכות עבודתם הקשה זכינו בפרס. מבחינתי זכינו כבר מעצם העשייה החינוכית היום יומית והתהליכים שאנו מובילים יחד במטה יהודה בכל מוסדות החינוך".