מוזיאון לשואה מס.2 עכשיו

צריך אחד כזה גם להנצחת השבעה באוקטובר. 'יד ושם' (צילום: Berthold Werner, 'ויקיפדיה')
צריך אחד כזה גם להנצחת השבעה באוקטובר. 'יד ושם' (צילום: Berthold Werner, 'ויקיפדיה')
הגדרת פרעות השבעה באוקטובר במילה 'שואה' היא מחויבת המציאות, משום שזו הייתה תמציתן ומשום שמאחוריהן עמדה ובערה שנאת יהודים באשר הם

דורות רבים, לא חזה עם ישראל במעשי זוועה מאותו סוג שביצעו פרחחי ה'נוח'בה'. הם בוצעו במעטים שניצבו מולם, יושבי העוטף המופתעים ומשתתפי פסטיבל ה'נובה' הגדול ברעים.

לימים התברר, כי גם גורלם של משתתפי מסיבה נוספת, שהתקיימה במרחק של 10 דקות מאחותה הגדולה, בוואדי של קיבוץ נירים, לא שפר עליהם.

זקנים, נשים וטף נשחטו, נאנסו, הוכו ולא אמשיך בפירוט המסמר שערות ומקדיר את נשמת כל הקורא אותו. גם היום, גם עכשיו.

הגדרת האירוע הזה במילה 'שואה' היא מחויבת המציאות, משום שהייתה זו תמציתו ומשום שמאחוריו עמדה ובערה שנאת יהודים באשר הם. אף יותר מכך: מאחוריו עמדה הרשאה פושעת לחילול כבוד האדם היהודי באשר הוא.

מכל הסיבות האמורות, חייבת ממשלת ישראל להזדרז להחליט כבר עכשיו על הקמת מוזיאון נוסח 'יד ושם', על מנת שיהיה לנו, ליהודים באשר הם, מוסד שבו ירוכזו מראות החורבן.

יש לציין, כי עדיין קיים בין חורבות היישובים ההרוסים בעוטף חומר רב ערך. בין היתר, קיים גם חומר שנאסף ממצלמות הגוף של המחבלים הרוצחים עצמם. גם נאספו עדויות מוקלטות של הרוצחים, הנחקרים במתקני הכליאה של השב"ס ושל המשטרה. מדובר בחומרים שבדיעבד, אם לא ייעשה להם ובהם שימוש לצרכים ארכיוניים, עלולים הם ללכת לאיבוד.

ממשלת ישראל חייבת להקים רשות ארכיונית מיוחדת לאיסוף החומר הרב – חלקו מצוי עדיין בשטח ההריסות – ויפה שעה אחת קודם.   

מבט לוועדת החקירה

בשבועות האחרונים מרותק הציבור בישראל כולו לקולות הבאים משדות הקרב ברצועה ובגבול עם לבנון. העם בישראל חי, אוכל וישן לצלילי ה'פיפסים' ברדיו שמבשרים את מועד החדשות, כולל הדיווח העגום על החללים, המלווה תמיד את מלחמות ישראל.

אלא שמסתבר כי לא כולם באותו 'מוד' ובאותו הלך רוח. במחנה ה'מחאה' מתלבטים, ממש עכשיו בימים אלה, אם לחדש את מופעיה המרהיבים ברחוב קפלן ולו גם בעיצומה של המלחמה. במדיה הצייתנית גם ניתן להבחין בסנוניות הראשונות, המבשרות לנו את התאוששות המחנה הזה מהלם השבת השחורה. אותן סנוניות מבשרות לנו גם את התייצבותם המחודשת של האסטרטגים השכירים לימין המערכה הצפויה. אחד מהם עוסק מזה זמן רב בארגון הורי החטופים כארגון מחאה נגד הממשלה ומדיניותה בכל הקשור לנושא.

עניין זה וכנראה גם שאלת האחריות שראש הממשלה מסרב ליטול על עצמו ובצדק בכל הקשור לאסון השבעה באוקטובר, יחייב לממש את ההתחייבויות שניתנו בפומבי על ידי ראשי האופוזיציה וראשי הקואליציה להקמת ועדת חקירה לבדיקתו.

איוש ועדה זו, שתיכון קרוב לוודאי מיד בסיום הלחימה בעזה, יהיה כרוך במאבק מר סביב קביעת ההרכב האישי של חבריה. כל אחד מהצדדים האמורים יילחם בכל הכלים העומדים לרשותו (כולל פניות לבג"צ) על הרכבו הצפוי של אותו גוף בודק. הסיבה ה'פשוטה': על פי בדיקתו ייכון גורלם הפוליטי של הגורמים הקשורים לאסון בדרך זו או אחרת – אם במישרין ואם בעקיפין – לשבט או לחסד.