מזונות בכמה זירות

אילוסטרציה: pixabay
אילוסטרציה: pixabay
החלטה תקדימית בביה"ד הרבני: דמי המזונות לשני ילדיו של האב, משתי נשים שונות - יופחתו, משום שלעולם עומד להגיע ילדו השלישי מאישה שלישית

אב לשני ילדים, משתי נשים שונות, שפוטר לא מזמן מעבודתו – עתר לאחרונה לבית הדין הרבני, באמצעות עו"ד איריס צור, בבקשה להפחית את דמי המזונות אותם הוא משלם כעת לשני ילדיו, מפני שעומד להיוולד לו ילד שלישי – מאישה נוספת.
בתביעה טוענת עו"ד צור, כי עם היוולד ילדו השלישי, בעוד מספר חודשים, עתיד האב לשלם כ-6,000 שקלים בחודש דמי מזונות, בעוד שהכנסתו מדמי האבטלה נעה סביב סכום זה. משמעות הדבר היא שאם יוטלו עליו דמי המזונות בגובה שכרו, הוא עתיד להתמוטט כלכלית עד מהרה. 
לדברי עו"ד צור, בתי הדין הרבניים ובתי המשפט למשפחה קובעים את גובה דמי המזונות על פי צרכי הילדים. צרכים אלה, כמובן, לא השתנו, ולא פחתו. 
אך לדבריה, בשל השתנות נסיבות חייו של התובע, אשר איבד את מקור פרנסתו, ועומד כעת בפני לידת ילדו השלישי, שגם הוא יזדקק למזונות – החליט בית הדין הרבני לחרוג ממנהגו – וקבע כי דמי המזונות הקיימים לשתי נשותיו הקודמות של התובע יופחתו, על מנת לאפשר לו לשלם מזונות גם לילד זה.
לדברי עו"ד צור, בית הדין הרבני צפה פני עתיד בהחלטתו: אמנם אין זו אשמתם של שני ילדיו של התובע, כי עומד להצטרף אליהם אח מאם אחרת, וצרכיהם לא יפחתו כתוצאה מכך. חרף כך, הבינו הדיינים כי אם המשא הכלכלי על האב יכבד מדי, הוא עלול להתמוטט כלכלית, ואז אף אחד משלושת ילדיו, לא ייהנה יותר מדמי מזונותיו.
עו"ד איריס צור עוסקת בדיני משפחה, גישור, צוואות וירושות והסכמי זוגיות וממון.