מחווה אדומה לטבע הדרומי

גמלאים ותלמידים בצוותא (צילום: ליאת וינטר)
גמלאים ותלמידים בצוותא (צילום: ליאת וינטר)
השבוע נערך ביישוב מיזם קהילתי סביבתי ברוח ימי המלחמה בדרום ובו השתתפו גמלאים יחד עם תלמידים ממערכת החינוך

מבשרת ציון ציינה את ט"ו בשבט השנה בשתילה ייחודית בעלת משמעות רבה – 750 פקעות בר אדומות של כלניות נשתלו במימון המועצה על ידי תלמידי תיכון 'הראל', בשיתוף פעולה פורה עם מטפחי סביבה ותיקים כמחווה לפרויקט 'דרום אדום' שבנגב המערבי, פרויקט מרבדי הכלניות הזכורים לכולנו טרום המלחמה אליו נהרו מכל רחבי הארץ . את הפעילות יזמה עינת אשכנזי, תושבת מבשרת; ואליה הצטרפו פעילים נוספים ובהם מחזיק תיק הסביבה במועצה שי בנימין; ניצה קרניאל לוי, תושבת היישוב ששימשה בעבר כרכזת הפעילות החינוכית ביחידה האזורית לאיכות הסביבה ויצאה לגמלאות ופעילים נוספים.

זה המקום לציין, כי פרויקט 'דרום אדום' הוא מיזם מרהיב שיזם ראש המועצה האזורית שער הנגב, אופיר ליבשטיין ז"ל, אשר נרצח בחילופי אש עם מחבלים בשבעה באוקטובר כאשר הגן על כפר עזה והוכרז כחלל הראשון במלחמה .ניצן, בנו בן ה-19, נרצח אף הוא והובא למנוחות יומיים לאחר הלוויית אביו ונטמן לצדו.

זו הזדמנות לערוך היכרות מחודשת עם קבוצת 'ותיקים בסביבה'. מדובר בגמלאים מהיישוב, אשר מטפחים את נחל ארזה לאורך כל השנה. קבוצה זו החלה לפעול לפני כשמונה שנים, בתמיכה ובהדרכה של החברה להגנת הטבע במימון המשרד להגנת הסביבה, הג'וינט והמועצה. הם בחרו בפתחת נחל ארזה כמקום לאמץ, להנגיש ולטפח אותו. הפעילים נפגשים כל יום שני בשעות הבוקר לעבודה בשטח. בשנה האחרונה הם מקבלים עזרה מהמועצה וליווי של אייל הרוש, תושב פעיל סביבה שמפעיל גם את תלמידי הישיבה המקומית.

הפעילים הוותיקים סייעו בשתילה, הגיעו עם כלי עבודה לגינון ובמרץ רב עבדו עם התלמידים ומורותיהם – רונית רגב כביר, ליאת וינטר ושרי אליהו. גם שני אבות הבית של התיכון, ציון לוי ויעקב ברנס, ניצחו על המבצע ברוח צעירה וסוחפת.

פתחת נחל ארזים הוא מקום ציורי ויפהפה שממוקם בשדרות הראל מתחת למפלס הכביש. זו שמורת טבע עם שפע פרחי בר. מדובר באזור כפרי טבעי ששומר על מגוון החיות מפני הכחדה. מדובר בבעלי חיים כדוגמת הצבי הארץ ישראלי, שועלים ועוד – כל זאת לרווחת התושבים.

הכלניות שנשתלו הן פקעות בר המותאמות לאזור ההר ממשתלת 'זרעים מציון' שבכרם מהר"ל, משתלת פרחי בר ייחודית בארץ. חלקן פקעות שנחשפו באזורי בנייה לאחר הפיכת האדמה על ידי קבלנים. בפעולת השתילה הוחזר ל'אימא אדמה' את אשר איבדה ובכך ניצלו הפקעות.

וכך, בשבוע שחל בו חג ט"ו בשבט, התחברה מבשרת ציון בשתילה זו אף למיזם בין ישראל והתפוצות ביוזמת קק"ל של הטסת פקעות כלניות אדומות לרחבי אירופה כדי שיישתלו בקהילות היהודיות כהנצחה עולמית.

המעוניינים להתנדב ולשמור על נחל ארזים בפיקוחו של אייל הרוש, מוזמנים ליצור קשר עם ניצה קרניאל לוי, בטלפון שמספרו 052-8804215.

2 ליד כרם מהר"ל  לכתוב שם המשתלה "זרעים מציון "