מחווה לדוד רקיע

צילום: באדיבות 'סדן הפקות אמנות'
צילום: באדיבות 'סדן הפקות אמנות'
רחבה חדשה תושק בירושלים לזכרו של האומן בן העיר * יצירותיו מוצגות דרך קבע ב'גלריה רקיע'

בימים אלו נחנכת רחבה מכובדת וחדשה במרכז ירושלים על שם האומן הירושלמי והבינלאומי דוד רקיע. הרחבה ממוקמת בצומת הרחובות שלומציון המלכה, שלמה המלך ובן סירא. השקת 'רחבת  דוד רקיע' על ידי ראש העיר ירושלים, משה לאון, תתקיים ביום שלישי, 26.10, בשעה 16:00.

דוד רקיע נולד בוינה בשנת 1928 ועלה לארץ בגיל עשר. במלחמת השחרור לחם  ונפצע בקרב. פציעתו הובילה אותו ללימודי הציור אצל מרדכי ארדון. את לימודיו המשיך ב'בצלאל' בירושלים ומשם פנה ללימודים גבוהים בבוזאר שבפריז. ב-1960 חזר לירושלים בה חי ויצר. רקיע הציג עבודות ציור, תחריט ופיסול בתערוכות יחיד וקבוצתיות במוזיאונים מרכזיים ובגלריות בישראל, באירופה ובארצות הברית.

עירו ירושלים, התרבות העברית והיהדות השפיעו רבות על יצירתו. ירושלים הייתה מקור השראתו הרוחנית. רקיע צייר את ירושלים כעיר מלכותית, מיסטית ורוחנית. ציורי ירושלים צומחים מלמטה כלפי מעלה ובכל ציור יש זווית חדשה, מראה שונה ובכולם מצליח רקיע לתמצת את עיקר ייחודה ותכונותיה של ירושלים. רקיע מעביר את התחושה של הנוף הירושלמי האופייני, עם הרוחניות והתפילה האצורים בה. מצב זה ממחיש את מעמדה של ירושלים כעיר נצח. בציורי ירושלים של רקיע, מודגשים האלמנטים הסמליים של ירושלים – כיפות, חומות, מבנים עתיקים, שערים וקשתות – וביניהם אותיות עבריות.

האותיות העבריות הן מוטיב מרכזי נוסף ביצירותיו של רקיע. בעזרתן הוא יוצר עולם של סימבוליזם לטרלי וקוסמי, אותיות עבריות כסמלים מופשטים. כל אלה יוצרים קומפוזיציות שונות אשר מרכזן הוא ייצוגו של עולם יהודי-רוחני-מודרני. האותיות העבריות מחברות בין העולם הגשמי לרוחני, פורחות יחד עם ארבעת היסודות – אדמה, רוח, מים ואש.

רקיע היה קרוב לעולם הקבלה, אשר השפיע רבות על ציוריו. בתחילת שנות ה-2000, כשרקיע היה בשנות השבעים לחייו, הוא היה מוכן לטבילה בעולם שכולו אותיות טהורות ללא שום דימויים מלווים. מרבית ציורים אלה הם מונוכרומיים, כאשר האותיות מידי פעם מצטרפות למילים. החל מ-2004 החלו ציוריו להפוך ליותר מופשטים ואקספרסיוניסטים. לסדרה זו קרא רקיע 'מאבק האאורה'.

רקיע אמר לא פעם שהוא מרגיש שהוא "יצרן של אמת". מידי יום היה מגיע לסטודיו שלו ברחוב בן שטח ומאוחר יותר ברחוב בצלאל ומצייר. כשהיה מוקף ביצירותיו היה מתמלא בכוחות ולדבריו, "כשאני קרוב ליצירותיי, אני קרוב לעצמי". רקיע חי  בירושלים עם אשתו לאה עד שהלך לעולמו בשנת 2012.

יצירותיו של רקיע מוצגות דרך קבע ב'גלריה רקיע'. לרגל חנוכת הרחבה  החדשה על שמו, תיערך בגלריה תערוכת יחיד מיצירותיו בשם 'שערי רקיע'.

'גלריה רקיע', רח' שלומציון המלכה 18, ירושלים.

למידע נוסף: www.david-rakia.com ובמייל: rakia.gallery@gmail.com.