מחול על קירות המערה

: רשות הטבע והגנים גאה להציג את 'ליבה' – תערוכת וידאו ארט חדשה של להקת המחול 'ורטיגו' שתוצג בגלריית מערות הפעמון בגן הלאומי בין גוברין

ביום חמישי (5.8), תושק תערוכת וידאו ארט חדשה בגלריית הפעמון שבמתחם מערות בית גוברין. מדובר ב'ליבה', יצירת הווידאו ארט של להקת המחול 'ורטיגו' והיא תוקרן בחלליה יוצאי הדופן של מערת הפעמון ובה קטעים שנלקחו מעבודת הלהקה, לוקטו וחוברו במיוחד עבור המערה שנחצבה על ידי תושביו הקדומים של המקום.

התערוכה והאתר בו היא מוצגת, מתחברים לתנועה של נעה ורטהיים, הכוריאוגרפית והמנהלת האמנותית של הלהקה, הקשורה באופן עמוק לטבע ולסביבה. בכניסה למערת הפעמון מתאפשרת הקשבה ללב ולפעימת כדור הארץ, ועם רדת החשכה מתחדדים החושים והיצירה 'ליבה' פועמת בלב המערה. מתוך החיבור בין המערה לתנועה, נולדה יצירה חדשה שנשזרת בתוך תנועת המבקרים מיד עם כניסתם לתערוכה – יצירת מחול רב ממדית המקיפה אותם מכל עבר באמצעות הקרנות ענק על הקירות והפינות הנסתרות ואשר בתנועתה מרחיבה את גבולות המערה וחוזרת לתוך רחם טבעי ראשוני ממנו התהוותה.

'ליבה' נוצרה מתוך יצירותיה של נעה ורטהיים ללהקת המחול 'ורטיגו' ונשזרה לעבודות וידאו ארט פיוטיות, הרוקדות בקו התפר שבין החומר (קירות המערה וגוף הרקדנים) לרוח (האור המוקרן והיצירה). הווידאו כולל קטעים מעבודותיה של הלהקה לאורך כל השנים ובהן: 'פרדס', 'לילא', 'ימה', 'סילויה' ו'לידת הפניקס'.

תומר סרגוסטי, מנהל הגן הלאומי בית גוברין ברשות הטבע והגנים: "מערות הפעמון בבית גוברין הפכו למרחב נחשק למיצגי אומנות, לצד טבע ומורשת האדם. קירות המערות משמשים במה לאמני וידיאו ארט מהארץ ומהעולם, תוך הקפדה על שמירת הטבע, הנוף והמורשת הייחודיים למקום. מדובר בחוויה מעשירה, אשר הופכת את הביקור לחוויה תרבותית ואיכותית ברמה בינלאומית ומנגישה את האומנות לקהל הרחב ובסביבה חדשה המחברת בין האדם לטבע".

נעה ורטהיים, הכוראוגרפית של 'ליבה': "המחול הוא המחולל, ראשיתו של משהו חדש ומרגש, רעיון של יצירה מקורית אשר גדל, מצמיח ענפים ומתפתח למהות אשר פורצת את גבולותיו. מהות אשר מגלמת בתוכה את העבר, ההווה והעתיד. תנועה אינסופית שיכולה להתחיל מכל מקום ומכל אחד או אחת, למצוא את דרכה ולתפוס צורה גשמית או רוחנית – מקום להיות בו ולהשתייך אליו, תרבות שאפשר לחקור ולקחת בה חלק, הזדמנות ללמוד וללמוד, ליזום, לאלתר, להגדיר ולחלוק עם אחרים. המחול הוא דרך חיים בתנועה".

לקטע וידאו "פרדס" שיוקרן בחלל המערה: bit.ly/36wkTvm

אוצרת התערוכה: דורית טלפז.

עורך: גל קציר.

וידאו ארט: אלעד דבי.

זמני פעילות במהלך חודש אוגוסט: ימים שלישי, רביעי, חמישי ושבת בין השעות 18:30–22:00. כניסה אחרונה תתאפשר עד השעה 21:00.

התערוכה תוצג במועדים נוספים עד אוקטובר 2021 שיפורסמו בהמשך.

הטיול בשעות החשכה מותר במתחם מערות הפעמון בלבד.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי 'מטמון'.

יש להירשם מראש במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע בין השעות 18:30–21:00.

ההרשמה לתערוכה תיפתח ב-25.7 באתר: www.parks.org.il/new/liba.