מחול צ'כי אצלנו בישראל

צילום: Dasa Wharton
צילום: Dasa Wharton
סדרת המחול השנתית באופרה הישראלית, נפתחת עם ביקור ראשון של להקת מחול בינלאומית מאז פרוץ מגפת הקורונה - להקת הבלט הלאומי הצ'כי במופע מחווה לכוריאוגרף הצ'כי ייז'י קיליאן, הנחשב לאחד החשובים בדורנו

להקת הבלט הלאומי הצ'כי תגיע מפראג לישראל לפתיחת עונת המחול 21-22 של סדרת המחול של האופרה הישראלית עם ערב המוקדש לכוריאוגרף הצ'כי ייז'י קיליאן, שציין בשנה החולפת 50 שנות יצירה.

ערב מיוחד זה, שנוצר על ידי הבלט הלאומי הצ'כי וזכה לביקורות מהללות, הוא מחווה של הלהקה לבן ארצה שהחל דרכו במסגרת הלהקה כאשר כבר בגיל 6 רשמה אותו אמו ללימודי מחול במכינה של הלהקה (למרות מחאותיו של הילד שחלם דווקא להיות אקרובט בקרקס). העבודות לערב זה נבחרו במשותף על ידי קיליאן עצמו והלהקה.

במופע 'גשרים לזמן', תבצע הלהקה ארבע יצירות מופת נבחרות המשקפות את קולו הכוריאוגרפי המיוחד של קיליאן: 'דמות יפה', 'אלים וכלבים', 'מוות זעיר', ו'6 מחולות'.

ייז'י קיליאן

עד שנת 1968 פעל קיליאן בפראג, ממנה נמלט כאשר הטנקים הסובייטים נכנסו לעיר. לאחר שסיים לימודיו בבית הספר המלכותי לבלט בלונדון, המשיך כסולן בבלט שטוטגרט בניהולו של הכוריאוגרף ג'ון קראנקו ושם גם החל ליצור. משנת 1975 עד 2004 שימש כמנהל האמנותי של תיאטרון המחול ההולנדי (NDT) ובתקופתו זכתה הלהקה למעמד מוביל וחשוב בזירת המחול העולמית. במסגרת זו, הקים גם את 'NDT 2' לרקדנים צעירים (1978) ואת 'NDT 3' לרקדנים בני 40 ומעלה (1991).

למעלה מ-100 יצירות יצר קיליאן – מרביתן ל-NDT – והן מהוות אבני יסוד ברפרטואר של כל להקות המחול הנודעות ברחבי העולם. הוא זוכה מדליית כבוד מנשיא הרפובליקה הצ'כית, שלושה פרסי ניז'ינסקי, תואר אביר לגיון הכבוד הצרפתי, תואר ד"ר כבוד ב'ג'וליארד' בניו יורק, חבר מן המניין באקדמיה הצרפתית לאמנויות ועוד. עם פרישתו מ-NDT, התמקד בהקמת 'עמותת קיליאן', המפיקה את יצירותיו ברחבי העולם ומתמקדת בהפקת סרטי מחול ייחודיים.

על המופע

ארבע היצירות המרכיבות את תכנית הערב נוצרו בין השנים 1987 ל-2008  עבור להקת NDT. ערב זה מאפשר בפעם הראשונה לצפות בשלבים השונים של היצירה המגוונת והחלוצית של קיליאן.

'דמות יפה': מסע שמנסה למצוא יופי במחסור שלנו כבני אדם, יופי בעווית או בעיוות פיזי. עבור הרקדנים זה לא רק ביטוי ליכולותיהם, תכונותיהם האסתטיות או הכישורים הטכניים – אלא גם הייצוג של קבלתם את הטעויות והפגיעות שלהם.

סרטון בלה פיגורה

'מוות קטן': יצירה על שני פרקים איטיים (אדג’יו) משני הקונצ'רטים המפורסמים ביותר לפסנתר מאת מוצרט. קיליאן משמיט בכוונה את הקטעים המוזיקליים המהירים (אלגרו) ולדבריו "הופך את המוזיקה לגוף מושחת, שוכב בחוסר אונים מול המאזין והמתבונן, מול גופות טורסו עתיקים, ללא ידיים ורגליים שאינם מסוגלים ללכת או לחבק. אין ספק שזה דבר מוזר לעשות. אבל אנחנו עושים דברים כאלה ואני לא יוצא מן הכלל".

סרטון פטיט מורט

'אלים וכלבים': יצירה מסתורית שכותרתה מתייחסת לדמות כפולה ומסתורית מתרבות הפרעונים ובה מהרהר קיליאן בגבולות שבין נורמליות לשיגעון ומטיל ספק בנורמות של יחסים כאלה. שפת הריקוד הפיוטית החושנית שלו והמוזיקליות הנפלאה הופכות את הבלט הזה ליצירה מרתקת וכדברי קיליאן, "השאלה איפה הקו הבלתי נראה שקובע את הגבול בין נורמליות לחריגות ומי הגדיר אותו מרתקת אותי".

סרטון אלים וכלבים

'6 מחולות': יצירה המבוססת על מחולות גרמניים מאת מוצרט. יצירה המשקיפה על העבר ועל ההווה בהומור קיליאני  אופייני, שופעת בסמלים עתיקים ועכשוויים ומהווה המשך ליצירה 'מוות זעיר'.

סרטון 6 ריקודים

המופעים יתקיימו בבית האופרה על שם שלמה להט בתל אביב בתאריכים הבאים:  חמישי (25.11, 20:00), שישי (26.11, 13:00) ושבת (27.11, 16:00 ו-20:00).

חסויות: המרכז הצ’כי לתרבות וחברת התעופה Smartwings.

מצ"ב קליפ כללי מתוך המופע: קליפ המופע

לרכישת כרטיסים: קופת האופרה בטלפון: 03-6927777, ובאתר האופרה    www.israel-opera.co.il.

מחירים: 150-350 שקלים.