'מחיה המתים'

התזמורת הסימפונית ירושלים (צילום: אבינה גולן)
התזמורת הסימפונית ירושלים (צילום: אבינה גולן)
התזמורת הסימפונית ירושלים מציגה את יצירתו המונומנטלית של המלחין הישראלי נועם שריף בקונצרט חגיגי ליום העצמאות

בארבעה במאי, יום העצמאות ה- 74 של מדינת ישראל, תנוגן יצירתו של נועם שריף, 'מחיה המתים', בקונצרט חגיגי בניצוחו של מאסטרו סטיבן סלואן, עם זמר הטנור עזי שוורץ, זמר הבריטון יאיר פולישוק, מקהלת 'מורן' (בניצוחה של נעמי פארן) וזמרי 'קולגיום תל אביב' (בניצוחו של ישי שטקלר). בתוכנית תנוגן גם הפתיחה של בטהובן 'לאונורה' מס' 3. הקונצרט יתקיים באולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים.

נועם שריף, שנפטר לפני כשלוש שנים וחצי, היה חתן פרס ישראל למוסיקה, חתן פרס א.מ.ת, מלחין, מנצח, מעבד ומחנך. 'מחיה המתים' היא היצירה הראשונה בטרילוגיה של שלוש מיצירותיו החשובות ביותר. היצירה נכתבה ב-1986 לרגל פתיחת המוזיאון היהודי באמסטרדם ובוצעה בבכורה עולמית ב–1987 ביום הזיכרון לחללי צה"ל על ידי הפילהרמונית הישראלית. היצירה כתובה לתזמורת, מקהלת גברים, מקהלת נערים ושני סולנים (חזן טנור ובריטון).

היצירה 'מחיה המתים' מבוססת על המסורת המוזיקלית של יהודי מזרח אירופה וגם על נעימות מהמסורת האוריינטלית הקדומה של השומרונים. היצירה מחולקת לארבעה חלקים: 1. חיי היהודים בתפוצות (עד השואה); 2. שואה; 3. קדיש ויזכור; 4. תחייה ותקומה. היצירה בוצעה בארץ וברחבי העולם במקומות מאוד מרכזיים כמו פסטיבל זלצבורג, לונדון, ניו יורק, ברלין ועוד. זו הפעם הראשונה שהסימפונית ירושלים מבצעת את היצירה.

סטיבן סלואן, המנהל המוסיקלי של הסימפונית ירושלים, מספר על נועם ועל היצירה: "נועם שריף הוא אגדה, אחד המלחינים הגדולים בארץ ובכלל. הקשר שלי אתו התחיל מהיום הראשון שעליתי לארץ ב-1981 כשנפגשנו באקדמיה הישראלית למוזיקה על שם רובין באוניברסיטת תל אביב ומאז נוצר קשר הדוק. נועם בשבילי הוא מנטור, אבא, אח, חבר – הכול. היה לי את הכבוד להכיר אותו מעל 35 שנה ועד יום מותו. ביצעתי יצירות שלו בארץ ובכל העולם. לפני שמונה שנים, הקדשתי פרויקט מיוחד ליום הולדתו ה-80 עם תזמורת בוכום שאותה ניהלתי במשך 27 שנים והזמנתי אותו לנצח. כמובן שהיצירה המרכזית הייתה 'מחיה המתים', שהייתה בקשה אישית שלו; ובפעם השנייה בברלין, ממש זמן קצר לאחר מותו, וזה היה מאוד מרגש. לא סתם נבחרה היצירה לקונצרט יום העצמאות: היצירה היא עמוקה מאוד ובעצם מסמלת את כל החיים של העם היהודי, עם המקורות האשכנזיים וגם הספרדיים וכמובן יש חלק חשוב וקשה ומרגש של השואה. הפרק האחרון הוא על הקמת המדינה שנגמר ב'הללויה', תפילה מאוד חיובית לעתיד המדינה, שמסמלת תקווה וחוגגת את החיים היהודיים. זה כבוד בשבילי לנגן את יצירותיו של נועם ואף חובה. גם הפתיחה של בטהובן 'לאונורה' מס' 3 מסמלת את היציאה לחופשי".

כך כתב נועם שריף על יצירתו בתוכנייה של הפילהרמונית ב-1987: "יום אחד בקיץ 1983, התקשר אליי אדם  בשם ברנארד ברונקהורסט מאמסטרדם. בקול נמוך ובדיבור איטי אמר כי ייעוד חייו הוא להנציח את קורות יהדות אירופה בשואה וקבע איתי פגישה. לפגישה הופיע גבר נמוך קומה בחליפת קטיפה שחורה עם שיער לבן ארוך שגולש על כתפיו ומבטו יוקד. הוא נראה היה כאיש חזון, כנביא וכמישהו שלא מן העולם הזה. כך הוא שכנע אותי לכתוב את היצירה 'מחיה המתים' שבוצעה ושודרה בשידור חי בכל העולם. בביצוע הבכורה באמסטרדם לא האמנתי למראה עיניי בראותי רבים כל כך מוחים דמעה מלחייהם. ידעתי עתה היכן מקומי בקרב המוסיקה בת זמננו והשורשים שלי".

בנוסף, יוצג ארכיון נועם שריף של הספרייה הלאומית בירושלים, כאשר הפתיחה הרשמית תתקיים לפני הקונצרט באכסדרת אולם הנרי קראון בתיאטרון ירושלים, שם יוצגו מסמכים ותמונות הקשורות ליצירה.

לפרטים ולהזמנות: www.jso.co.il.