מחיר הקרע

צילום אילוסטרציה: fotoblend, pixabay
צילום אילוסטרציה: fotoblend, pixabay
אזרח עובד צה"ל התיישב על הדשא עם חבריו לבסיס, וקרע את רצועת הברך – הוכר כנפגע עבודה * פרקליטיו: עתיד לתגמולים ופיצויים במאות אלפי שקלים

אזרח עובד צה"ל בן 43, המשמש כחשמלאי, קבע, כבכל יום חול, להיפגש עם חבריו לארוחת צהרים – על המדשאה המטופחת בסמוך לבניין שבו הוא משרת. 
אך בעודו גוחן ומתיישב כהרגלו בישיבה מזרחית, חש לפתע החשמלאי בכאב עז, ומפיו נמלטה זעקה. מאותו רגע לא יכול היה האיש לדרוך על רגלו, וחבריו נאלצו לפנות אותו ברכבם אל בית החולים.  בבית החולים התברר כי אחת הרצועות בברכו נקרעה והוא הובהל לניתוח בהרדמה מלאה. 
לאחר שהתאושש מהניתוח, פנה החשמלאי לעורכי הדין דביר שמעיה ומיכאל מירל, אשר הגישו בשמו  תביעה למוסד לביטוח לאומי (המל"ל) על מנת שיכיר בו כנפגע עבודה. 
לדברי עורכי הדין שמעיה ומירל, בשנים האחרונות, עקב שינוי החוק לפיצוי נפגעי מערכת הביטחון, מופנים כל אנשי הקבע והאזרחים עובדי צה"ל אל המוסד לביטוח לאומי, כאשר נגרמת להם פגיעה במהלך שירותם. 
לדבריהם, במקרה כמו זה שפקד את החשמלאי המסכן, קיים צורך להוכיח כי הפגיעה נגרמה בעת העבודה ובשל העבודה, דבר שאינו פשוט כלל כשמדובר בפגיעה אורתופדית הנראית על פניו כספונטנית לחלוטין.  
חרף כך, ולאחר הנמקות ושכנועים לא מעטים, נאות המל"ל להכיר במקרה כתאונת עבודה. ועדה רפואית שמונתה לקבוע את נכותו של החשמלאי, קבעה כי בתקופה שלאחר התאונה הוא סבל מנכויות זמניות בשיעור של 30% לאורך ארבעה חודשים, 20% אחוזים לארבעה חודשים נוספים. הוועדה גם קבעה, כי מאותה עת ואילך, החל החשמלאי לסבול מנכות אורתופדית קבועה וצמיתה בשיעור של 10%. 
לדברי עוה"ד שמעיה ומירל, בימים הקרובים יעביר המוסד לביטוח לאומי לחשבונו של החשמלאי סך של עשרות אלפי שקלים, תגמול רטרואקטיבי על הנכויות הזמניות שמהן סבל מעת הגשת התביעה ועד היום. 
בנוסף, עתיד לקבל החשמלאי פיצוי חד פעמי מהמל"ל הצפוי להגיע לסכום של למעלה מ-100 אלף שקלים. 
במקביל, הגיש עוה"ד שמעיה ומירל תביעה נגד חברת הביטוח המבטחת את החשמלאי בביטוח תאונות אישיות, ולדבריהם, לנוכח נכותו, הוא עתיד לקבל עוד עשרות אלפי שקלים גם בגין פוליסה זו. 
לדברי עוה"ד שמעיה ומירל, מעבר לפיצויים, להכרת המל"ל בתובע כנפגע עבודה קיימת חשיבות רבה, שכן הכרה זו מעניקה לו מעתה פטור מלא מתשלום עבור תרופות בקופת חולים המיועדות לטיפול בברכו, וכן פטור מלא מתשלום עבור ביקורים אצל רופאים ועבור ציוד רפואי הנוגעים לפגיעה בברכו. 
בנוסף, בכל מקרה של החמרה עתידית במצבו של התובע, כתוצאה מהנכות בברכו, יהיה רשאי התובע לפנות בשנית למל"ל ולדרוש ממנו להכיר גם בהחמרה במצבו – וכך לזכות לתגמולים נכבדים ואף לגמלה חודשית קבועה. 
"בכל מקרה" כך אומרים עורכי הדין שמעיה ומירל, "משרדנו לא מסתפק בקביעת שיעור הנכות של החשמלאי, ואנו פועלים להגיש בשבועות הקרובים ערר על החלטת הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי".
עורכי הדין דביר שמעיה ומיכאל מירל, ממשרד עורכי הדין שמעיה מירל ושות', עוסקים בדיני נזיקין, מקרקעין ומשפט אזרחי ומסחרי. המשרד ממוקם בבניין 'בר סנטר' ברחוב האורגים 35 באשדוד.