"מטומטם כמו המלט"

צילום: נטשה שחנס
צילום: נטשה שחנס
הצצה אמיצה אל ההזנחה והאכזריות ברוסיה – עיבוד תיאטרוני לספריו של רובן גונזלס גלגו

הצגה זו היא עיבוד בימתי לספריו של רובן גונזלס גלגו, המשותק בכל גופו, ששרד גיהינום בבית יתומים סובייטי לנכים וכתב על זה ספרים אוטוביוגרפיים. תיאטרון פסיכולוגי משולב בתיאטרון בובות שעם הרבה הומור נוגע באמת כואבת.

ספריו  של גלגו הדהדו בעולם, תורגמו לשפות רבות וזכו בפרסים. סיפורו של גלגו מלווה את אירינה גורליק, יוצרת ההצגה, כבר למעלה מ 20 שנה. לכן הופתעה כל כך לגלות שאותו סופר רוסי מתגורר בשנים אלו באשקלון עם אישתו השלישית.

לגורליק לא היה ספק כי סיפורו האישי של גלגו ירתק את הקהל הישראלי.  גלגו, נחטף מאמו, משום ששיתוק המוחין שאיתו נולד בייש את סבו- מנהיג המפלגה הקומוניסטית, ונשלח לבית יתומים לנכים. ההזנחה והאכזריות להם זכו החוסים בבתי יתומים אלו אינם נתפשים, אך מוחו החריף וגישה האופטימית שלגלגו מציירים בפנינו דווקא סיפור גבורה מנוסח בהומור ושנינות.

ככל שהתקדמה העבודה על ההצגה, התפתחה המלחמה בין רוסיה לאוקראינה. השיח האקטואלי שם דגש על ההיבט הפוליטי היסטורי שמצוי בהצגה. והצופים זוכים להצצה נדירה על המשמעויות הכואבות של השלטון הקומוניסטי בברית המועצות לפני כ 50 שנה. הקשיחות, האכזריות וביטול הפרט מחלחלים מהשלטון עד למיטות החוסים. היום, השאלות הקשות על המציאות של אז אקטואליות מתמיד. 

מאת: רובן גונזלס גלגו

עיבוד ובימוי: אירנה גורליק

מתרגם ושותף ליצירה: יפים ריננברג

בהשתתפות: יוסף אלבלק, גיא כהן, גבריאלה ליצ'מן ויפים ריננברג

משך ההצגה: שעה ושלושים דקות ללא הפסקה

צילום: נטלי קוליקובה

ההצגות הקרובות:

11.5.22
12.5.22
14.5.22
בתיאטרון מיקרו (במתחם תיאטרון ירושלים), רח' מרכוס 20, ירושלים