מטפלים בכאב

מרפאת כאב לחיות מחמד, הראשונה בארץ ובין המעטות שיש בעולם, נפתחה ב'וט חולים - מרכז רפואי וטרינרי' שבקריית ענבים

הטיפול הווטרינרי מתקדם בשנים האחרונות ומאפשר לחיות המחמד שלנו לחיות יותר שנים. אך יחד עם היתרונות הברורים מהשיפור באיכות הטיפול, כאב בכלל וכאב כרוני בפרט הופכים לבעיה שכיחה יותר. לכך נדרש מענה מקיף ויעיל בכדי להפחית סבל לחיות ותסכול לבעלים ולווטרינר וכן להאריך את חיי החיה באיכות חיים טובה.

במרפאת הכאב שנפתחה ב'וט חולים – מרכז רפואי וטרינרי' שבקריית ענבים, יינתן לכל מטופל שירות אישי על ידי וטרינר מומחה, ד"ר ישי קושניר, על פי אופי הכאב הייחודי של בעל החי והמגבלות הנובעות ממנו.

המרפאה, שתיתן מענה לבעלי חיים שסובלים מכאב אקוטי או כרוני, תסייע גם לבעלים להתמודד עם המגבלות התפקודיות שנובעות מכאב זה. כמו כן, יינתן שירות לווטרינרים – הן כמרכז הפנייתי והן כמוקד לייעוץ לטיפול בבעלי חיים עם כאב מורכב.

הווטרינר הוא בעל המקצוע אשר נותן את הטיפול הרציף בבעל החיים. לכן, חשובה מאוד התקשורת במשולש וטרינר-בעלים-מרפאת כאב. שיתוף הפעולה מתחיל בהפניה מסודרת מהווטרינר המטפל, דרך שיתוף מידע בשלב הבירור ובבחירת אופי הטיפול האופטימלי וכלה במעקב הרציף וביצוע התאמות לטיפול.

השירות מיועד עבור חיות מחמד שסובלות מכאב כרוני על רקע של מחלות ניווניות, מחלות שריר-שלד, מחלות נוירולוגית וסרטן; חיות שסובלות מכאב אקוטי הדורש מענה מורכב בשל אופי הכאב; מחלות נוספות שמהן סובל בעל החיים או תגובה לא מתאימה לטיפול שניתן.

במרפאת הכאב מבררים מהם האספקטים שנפגעים בתפקוד היום יומי של בעל החיים ובוחנים דרכים להקל עליו את החזרה לתפקוד תקין. בנוסף, מודרכים הבעלים כיצד להבין את אופי הכאב ומהם הסימנים אשר מראה בעל החיים כאשר הוא סובל וכאשר הוא מרגיש טוב יותר. הבנה זו היא צעד חשוב ביכולת הבעלים להתמודד עם הסבל של חיית המחמד. כמו כן, ניתנים לבעלים כלים בכדי להתמודד עם הכאב הרציף וכן עם מקרים של פרץ כאב חריף.

שירות נוסף בהיבט המקצועי של מרפאת הכאב הוא מתן ייעוץ לווטרינרים בסוגיות של כאב אקוטי מורכב וכאב כרוני. כמו כן, יתקיימו הדרכות תקופתיות לווטרינרים ולטכנאים וטרינריים בסוגיות של כאב וטיפול בכאב.

אופיר ניב, מנהלת המרכז הרפואי 'וט חולים': "הרפואה הווטרינרית מתפתחת, משתכללת ומציעה היום הרבה יותר אפשרויות של טיפול וריפוי. מטרתנו היא לייצר איכות חיים טובה ביותר לבעלי החיים על ידי הבנת המצב הקליני של חיית המחמד ושל בעלי החיה. היום, קיימת מודעות גם אצל בעלי חיות המחמד לכאב ולפגיעה ביקיריהם על ארבע ומכאן הרצון להקל ולטפל. זה צורך שעלה ואנחנו רואים חשיבות להמשיך ולהרחיב את סל המוצרים הטיפוליים שאנו נותנים ובכך לעזור לחיות המחמד אבל גם לבעליהם".