מייבשים את היתושים

אילוסטרציה: pixabay
אילוסטרציה: pixabay
המשרד להגנת הסביבה יוצא בפעילות הסברה להעלאת מודעות הציבור למניעת מפגעי יתושים, וכן לדרכים להתגוננות מפני עקיצות כדי למנוע מחלות ופגיעה בבריאות הציבור

המשרד להגנת הסביבה החל השבוע בפעילות הסברה מרוכזת להעלאת המודעות לפעולות שבהן יש לנקוט למניעת מפגעי יתושים בקיץ. פעילות ההסברה, שהמשרד מבצע באמצעות לשכת הפרסום הממשלתית, תיערך ברדיו ובדיגיטל ותפנה לציבור הרחב, וכן באופן ממוקד לחברה החרדית ולחברה הערבית.

בישראל קיימים יתושים נושאי מחלות שעקיצתם עלולה להסב נזק של ממש לאדם. היתושים המקומיים, יתושי כולקס, מתרבים במקורות מים גדולים ועלולים להעביר את קדחת מערב הנילוס. בנוסף, יתושים עירוניים, כמו יתוש הטיגריס האסייתי, מין פולש הנפוץ באזורים רבים בארץ, גורמים אף הם למטרדי עקיצות קשים והעברת המחלה.

נקבת היתוש עלולה להידבק בנגיף קדחת מערב הנילוס בעת עקיצה של עופות נגועים ולהעבירו בעקיצה נוספת לבני אדם. למחלה זו לא קיימות תרופות יעילות או חיסון והדרך העיקרית והיעילה ביותר לצמצום ומניעת העברת מחלות לאדם היא על ידי מניעת עקיצות יתושים. בנוסף, בקרב מרבית האוכלוסייה התגובה האלרגית (גירוד, אדמומיות ונפיחות) לעקיצה של יתוש הטיגריס האסייתי חריפה יותר ביחס ליתושים אחרים.

מקורות מים עומדים במרחב הציבורי או הביתי הם מצע גידול פוטנציאלי לזחלי היתוש. מטרת פעילות ההסברה, בין היתר, היא העלאת המודעות לצעדים פשוטים שבאמצעותם ניתן למנוע דגירה של יתושים. ייבוש מקורות מים עומדים בגינות, בחצרות, בבתים וסביבתם, תיקון נזילות ופינוי כלים שיכולים לדגור בהם יתושים, ימנעו את מופעי היתושים ויובילו להפחתה בעקיצות. באשר למרחב הציבורי, יש לדווח לרשות המקומית על מטרדי עקיצות ועל מקומות דגירה פוטנציאליים, כגון מקלטים מוצפים, חביות ודודי מים על הגגות.

פעילות ההסברה של המשרד מדגישה דרכים להתגוננות מפני עקיצת יתושים, כמו התקנת רשתות על החלונות והדלתות וסגירתן בשעות הערב והלילה, וכן שימוש בתכשירי מניעה ודחייה ובלבד שהם מאושרים בידי המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות.

כמדי שנה, עם בוא הקיץ, קורא המשרד להגנת הסביבה לרשויות המקומיות ברחבי הארץ לפעול למניעת מפגעי מזיקים תברואתיים שעלולים להוות גורמי מחלה. לאור עליית הטמפרטורות וחילופי העונות, מתפתחים תנאי אקלים המתאימים לפעילותם של מזיקים תברואתיים כגון יתושים, זבובי חול, נמלים, תיקנים וטרמיטים. המשרד להגנת הסביבה קרא לרשויות המקומיות למפות את המוקדים העלולים להוות מקומות דגירה פוטנציאלים ליתושים ולהסדירם. כמו כן, הורה המשרד לרשויות לבצע ניטור שבועי של המוקדים ולעדכן את הציבור בדבר ייבוש מקורות המים ודרכי מניעה תוך קיום פעולות הסברה.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "תושים אוהבים מים עומדים, בואו נייבש אותם. אנו יוצאים בפעילות הסברה שמטרתה העלאת המודעות ושמירה על הבריאות של כולנו. מניעת העברת מחלות על ידי יתושים היא  בידיים שלנו באמצעות שמירה על סביבה יבשה באזורי מגורים והתמגנות מפני עקיצות. המשרד להגנת הסביבה מעביר הנחיות ומסייע לרשויות המקומיות ככל שנדרש לשם שמירה על בריאות הציבור".

לחומרים בעברית ובערבית: https://did.li/QRA5q.