מילה שלהם

צילום אילוסטרציה: Hans, Pixabay
צילום אילוסטרציה: Hans, Pixabay
חברת אופנה תובעת יבואני נגני MP3 על שימוש במילה מתוך שמה במוצריהם, ורשות המכס מסרבת לשחרר מהנמל כ-1,000 נגנים. היבואנים: למותג האופנה אין זכויות בישראל על המילה הזאת בתחום הנגנים, והוא אף נכשל בתביעה דומה בעבר.

האם שימוש במילה שהיא חלק ממותג אופנה ידוע על גבי נגני MP3  מהווה הפרת סימן מסחר? בשאלה זו מתבקש להכריע בימים אלה בית משפט השלום בפתח תקווה, שדן בתביעה אותה הגישה חברת אופנה נגד בעלי חברת יבוא למוצרי חשמל. בתגובה הגישו בני הזוג תביעה שכנגד נגד המותג הבינלאומי ונגד רשות המכס והמסים. בשני ההליכים מייצגת עו"ד אליס אברמוביץ את בני הזוג.
על פי התביעה, בני הזוג ייבאו לארץ כ- 1,000 יחידות של נגן מוזיקה MP3 ו-500 יחידות של כיסויי סיליקון ייעודיים, שעליהם הוטבעה המילה נשואת התביעה. 
באי כוחה של חברת האופנה טוענים בתביעתם, כי מאחר והחברה היא בעלים רשום של סימני המסחר בישראל, ליבואנים ולחברה שבבעלותם – אין זכות להשתמש בסימן המסחר – המילה נשואת התביעה.
בכתב ההגנה ובתביעה שכנגד, שאותם הגישה עו"ד אליס אברמוביץ', נטען כי חברת האופנה היא אכן הבעלים הרשום של סימני המסחר הללו, אך זאת ביחס להגדרים מסוימים בלבד, רובם ככולם מוצרי אופנה יוקרתיים, כמו ביגוד, הנעלה, תיקים, אקססוריז ובשמים. 
לטענת עו"ד אברמוביץ', עיון בפנקס סימני המסחר מגלה, כי "אף לא אחד מהסימנים הרשומים של התובעת אינו מתייחס לנגני מוזיקה, מפיקי או מקליטי קול… התובעת כלל לא מייצרת, משווקת או מוכרת נגני  MP3או כיסויי סיליקון לנגנים כאלה, לא בישראל ולא בעולם".
לדברי עו"ד אברמוביץ', בעבר כבר הגישה חברת האופנה תביעה דומה, נגד חברה ישראלית אחרת, שגם היא שיווקה מוצרים תחת המותג עם השם נשוא התביעה. תביעה זו, לדבריה, נדחתה בשתי הערכאות – הן בבית משפט השלום והן בערעור שהוגש לבית המשפט המחוזי – בנימוק, כי יש לראות במילה זו מילה כבעלת ניחוח אוניברסלי.
יתרה מכך, טוענת עו"ד אברמוביץ', על פי פקודת סימני המסחר, סימן שאינו רשום יוכר כסימן מסחר מוכר היטב, בשים לב להיותו מוכר בחוגי הציבור הרלוונטי. אלא שבמקרה הנדון, לדבריה, הציבור הרלוונטי הוא הציבור החרדי בישראל, שידו אינה משגת לרכוש את פריטי האופנה היוקרתיים, והחילוניים באופיים, שמייצרת חברת האופנה, ו"מכאן, שכלל לא ניתן לומר, כי הסימן הוא בגדר 'סימן מסחר מוכר היטב'".
בתביעה שכנגד מותחת עו"ד אברמוביץ' ביקורת חריפה על אגף המכס והמע"מ (מדינת ישראל), שמעכב את שחרור המוצרים מהמכס. לטענתה, נוהלי אגף המכס עצמו, קובעים, כי אין לו סמכות לעכב שחרור מוצרים שסימן המסחר שלהם אינו רשום. "אגף המכס שגה כשלא בדק האם הטובין, נשוא התביעה, אכן רשומים בפנקס סימני המסחר לאותם סוגי הסחורות", טוענת עו"ד אברמוביץ, "ומשלא עשה כך, פעל בניגוד לעקרון חוקיות המנהל".
באשר לחברת האופנה, טוענת עו"ד אברמוביץ, כי פעלה בחוסר תום לב קיצוני, כששיתפה פעולה עם אגף המכס, ביודעה שהוא פועל בחוסר סמכות, ואף מיהרה להפקיד אצלו ערבות בסך 28 אלף שקלים לצורך עיכוב המוצרים, "והכל כדי למנוע את שיווקם שלא כדין". 
לדברי עו"ד אברמוביץ, נגני ה-MP3 משווקים עם סוללה פנימית, שאם אין היא מוטענת לאורך זמן, היא נהרסת – ובשל כך נהרס גם הנגן, ולא משתלם לתקנו. על כן, לדבריה, כל יום שבו מעוכבים הנגנים ע"י אגף המכס בנמל חיפה, גורם למרשיה נזק משמעותי.
בכתב ההגנה מבקשים היבואנים לדחות את התביעה שהוגשה נגדם ע"י חברת האופנה, ולהורות למדינה לשחרר את המוצרים המעוכבים במכס. 
במקביל, הגישו כאמור היבואנים, באמצעות עו"ד אברמוביץ, תביעה שכנגד, בגובה של 287 אלף שקלים, נגד חברת האופנה ונגד המדינה (אגף המכס), בטענה לנזק שנגרם להם כתוצאה מעיכוב המוצרים במכס.
שתי התביעות נדונות בימים אלה בבית משפט השלום בפתח תקווה.
עו"ד אליס אברמוביץ https://www.ab-legal.co.il/ עוסקת בתביעות ייצוגיות, דיני מכס, דיני הובלה ימית ואווירית, ומחלוקות מתחום הקניין הרוחני בהקשר של יבוא מקביל.לפרטים נוספים – רן שריר – יחסי ציבור לעורכי דין – 054-3063336