מיצגי 'שבעה באוקטובר' במוזיאון 'אנו'

צילום: 'אנו - מוזיאון העם היהודי'
צילום: 'אנו - מוזיאון העם היהודי'
המיצגים המוצבים בקומת הכניסה של 'אנו – מוזיאון העם היהודי' מתמקדים בזעקת החטופים וכוללים תמונת ענק של אומנית הגרפיטי ענבר הימן ז"ל (PINK) אשר בימים האחרונים נודע כי נרצחה בידי החמאס בשבי, וכן, מיצג הכולל את לוכדי החלומות שיצרה רז בן עמי שחזרה לאחרונה משבי החמאס

הימים הנוראים העוברים על המדינה והחברה הישראלית מחייבים את כולנו לחשיבה מחודשת על הסיפורים שהמוזיאונים שלנו מספרים ועל האופן שבו אנחנו קוראים את ההיסטוריה, האמנות והתרבות שלנו. אנו מרגישים שגם כאשר תסתיים המלחמה, לא ניתן יהיה לחזור לשגרה בלי לזכור ולהזכיר דרך קבע את מה שקרה. אמנות הייתה מאז ומעולם דרך להתמודד עם המציאות וכלי חשוב לעיצוב ולניסוח הזיכרון הקולקטיבי שלנו.

אנו – מוזיאון העם היהודי , העלה את חלקה הראשון של התערוכה 'שבעה באוקטובר' ובה עבודות הזועקות את זעקת החטופים והנעדרים כדי להנכיח אותם ולהשאירם על סדר היום, ולעזור במאמץ האדיר – המשותף לאנשים ברחבי הארץ והעולם כולו – לשחרר אותם ומיד.

המיצגים הועלו ברחבי הלובי כך שכל מבקר יוכל לראות אותם מייד עם כניסתו למוזיאון.

קיר גדול הוקדש לאומנית הגרפיטי ענבר הימן ז"ל ובו תמונה שלה בזמן יצירה של חתימתה האומנותית – PINK. עוד כולל המיצג, לינק לקליפ ובו שיר המבוצע בקולה של ענבר. במרכז הקליפ עומדים חיי היומיום הפשוטים, הבנאליים, כמו מושא של כמיהה, תזכורת לאפשרות של שפיות. המיצג, שהועלה במקור כדי לסייע במאמץ האדיר להשיב את כלל החטופים ובהם ענבר, מוקדש כעת לזכרה עם היוודע על הבשורה המרה על הירצחה.

עמוד נוסף בחלל הכניסה יוחד לעבודות יד של החטופה ששוחררה לאחרונה משבי החמאס, רז בן עמי,  ובהם לוכדי חלומות שיצרה טרם חטיפתה. לוכדי החלומות מלאי הקסם, נתלו על גבי דפנות העמוד לצד מידע על רז ואהבתה לאומנות.

עוד בתערוכה, עבודת וידאו דיגיטלית של האומנית שירלי שור המציגה דיוקן אינסופי ודינמי המבוסס על תצלומי החטופים. התמונות מגורענות ומתבהרות לחילופין ותופסות בכך את עין הצופה. דיוקנאותיהם של החטופים נבנים שוב ושוב מפיקסלים הנתונים בתנועה מתמדת, ונאספים אט-אט למקומם עד ליצירת הדיוקן האישי השלם אשר מישיר מבט לצופה ואינו נותן מנוח.

מיצג רביעי הוא של האמן אורי גרשט בשיתוף פעולה עם האמן רון ארד. בעבודת וידאו זו הצופה נחשף לאגרטל פרחים שמתנפץ לפתע לרסיסים שמהם עולות תמונותיהם של חטופות וחטופים עם הכיתוב:

Every second counts. Bring them home!.

עבודה זו, לדברי האומן, עוסקת בפוטנציאל של אסון, ומתוכו באפשרות של לידה, התחדשות ויצירה.

אורי גרשט עומד גם מאחורי מיצג וידאו  בו נראות טיפות מהן משתקפות ומתגלות תמונות ילדים ופעוטות חטופים וחטופות ששבו .

אוצרת התערוכה היא כרמית בלומנזון.

חלקה השני והנרחב של התערוכה 'שבעה באוקטובר' צפוי לעלות במוזיאון  במהלך חודש פברואר 2024.

קרדיטים עבודות מצורפות

ענבר הימן, קשה לי

מוזיקה והפקה: פטריק סבג | עריכה: ירון שילון | שחזור קול: ישי רזיאל

אורי גרשט

סרט-טיפות

אורי גרשט, אוקטובר 2023, וידיאו

סיסמה 2121

ויז'ואל: אורי גרשט

גרפיקה: רן שאול

הפקה מוזיקלית, מיקס ותופים: יובל שפריר

הקלטה והפקה: ישי פיטשון

שירה: דנה עדיני

בס: יהוא ירון

גיטרה: גיא שמי

קלידים: עדי רנרט

ייזום והפקה: עמרי דולב

מיצג אגרטל פרחים מתנפץ

סיסמה 2121

אורי גרשט, אוקטובר 2023, וידיאו

אורי גרשט בשיתוף פעולה עם רון ארד.