"מי ידאג לשמיים?"

על תערוכה של האומנים אולג קרוטקוב ואלה בינשטוק במוזיאון 'היכל שלמה' בירושלים

מידי ערב שבת, בעת הסעודה המשפחתית של זוג הציירים ובתם, עלתה השאלה: "מי ידאג לשמיים?". בעיני אלה ואולג, שעסוקים תדיר בתרבות החומרית ואף משועבדים לה, תפקיד האומנות הוא העלאת האדם לרמה רוחנית גבוהה יותר ובכך להשיבו אל עצמו. לדבריהם, תפקידו של הצייר האומן הוא להבין את שפת הצבעים שדרכה מדבר אלינו היקום ולתרגמה לצופה. זו תמצית תפיסת עולמם הייחודית של בני הזוג והשליחות שראו באומנותם. במשך 33 שנים עבדו השניים יחד בתחום האומנות המונומנטאלית. יחד עם זאת, בציור, יצר כל אחד מהם בהתאם לקווי אופיו וסגנונו האישי.

החיות והחיוניות שמדברות אלינו מתוך העבודות של קרוטקוב מקורן ביכולותיו הטכניות, המקצועיות ובשליטת המאסטר שלו. גם החפצים השגרתיים ביותר שמופיעים בציוריו, מקבלים ישות אחרת שבה שולט הצבע בכל. הקומפוזיציות הסימבוליות שלו הן בעלות איזון מופלא שבהן רב הנסתר על הגלוי.

אלה בינשטוק מציירת נוף, טבע דומם וקומפוזיציות. היא משתמשת במוטיבים פשוטים וכביכול חסרי תחכום, אך בכל אחד מהם מסתתר עולמה הפנימי של האומנית – אהבה רבה וכנה לאנשים ולטבע. היא מאסטר בפורטרטים. בדיוקנאותיה, מעבר לתווי פניו של האדם, ציירה אלה חלק מנפשו. בדיוקנאות שלה מתבטא אופן ראייתה את בני האדם והעולם בכלל – היא ציירה את הטוב והיפה שבהם.

אולג קרוטקוב ואלה בינשטוק נולדו במוסקבה בשנת 1929. בשנת 1992 עלו לישראל וחיו מאז בעיר באר שבע. הם ערכו תערוכות רבות משותפות בישראל, באירופה ובארצות הברית.

ניתן לצפות בתמונות של הציירים באתרים הבאים:

https://www.antho.net/english/museum/binshtok/index.html

http://en.rusmuseum.ru/stroganov-palace/exhibitions/oleg-krotkov-1929-2013/

וכן בדפי הפייסבוק:

Gallery of Art, Music and Poetry Ela&Oleg

התערוכה תיפתח ב-11.5. אוצרת: מעיין שריה.

מוזיאון 'היכל שלמה', רח' המלך ג'ורג' 58, ירושלים.

טל': 02-5889010..

שעות ביקור בתערוכה: ראשון-חמישי – 08:00-20:00.