מי לא רוצה 'זום'?

השבוע התקיימה ישיבת מליאה במתכונת מקוונת * האם הירידה בתחלואה בקורונה מצריכה בהכרח חזרה לישיבות עם נוכחות פיזית? * תלוי את מי שואלים

אתמול (שני, 25.2), התקיימה ישיבת מליאה וזו הפעם השנייה שהיא מתקיימת ב'זום' ולא במתכונת של נוכחות מלאה בבניין המועצה. מי שכן נכחו פיזית בלשכת ראש המועצה הם ראש המועצה יורם שמעון, שלושה חברי מועצה (דובי כדורי, יגאל ברזני ויוסי בן גיגי) ונציגי הדרג המקצועי (המנכ"ל תמיר פרץ והגזבר ששי דקל). למעט שלושה שלא נכחו כלל (איילת גייגו, אבי חיים ואורית שרף), נכחו כל היתר במתכונת מקוונת.

על רקע הסרת המסכות וההקלה בתחלואה, שאל שי בנימין מדוע לא לשוב למתכונת הקודמת ואף העיר כי בכל פעם יש לקבל אישור לקיום הישיבה ב'זום' ולא מדובר בהנחיה גורפת מעתה ועד עולם. ראש המועצה ענה לו בתגובה כי אכן לכל ישיבה מתקבל אישור ספציפי לאותה ישיבה. עוד הוסיף יורם שמעון, כי מתכונת זו מקלה על כמה חברי מועצה מסיבות שונות וכי "הקורונה עדיין לא נעלמה לגמרי".

התב"רים שאושרו במליאה

כרגיל, הסעיפים הראשונים היו תב"רים. הראשון היה בנושא תקצוב יועצים בתחום תשתיות והנדסה. מדובר בתב"ר קיים שיש לעדכנו ומיועד למימון העסקת יועצים בתחום תשתיות והנדסה בהתאם לצרכי מחלקת ההנדסה. התב"ר הוגדל בחצי מיליון שקלים, מ-1.77 מיליון שקלים ל-2.27 מיליון שקלים.

בעניין זה עדכנה מהנדסת המועצה טלי הירש כי "יש 89 פרויקטים הנדסיים בשנה עד שנה וחצי הקרובות ואנו זקוקים ליועצים נוספים עבור שיפוץ מבנים, עבודות תשתית, מוסדות חינוך ועוד. דרושים לשם כך מפקחים ומנהלי פרויקטים שיעשו בקרה על הביצוע ועל איכות הביצוע. התקציב המקורי לא מספיק ולכן צריך להגדילו בדחיפות כדי להפעיל את הקבלנים לביצוע כל הפרויקטים".

תמיר פרץ, מנכ"ל המועצה: "יש פרויקטים משמעותיים וצריכים יועצים להנגשה, מים, ביוב ועוד כל מיני דברים. גייסנו מנהלת פרויקטים חדשה בשם מאיה. במחלקה אין הרבה כוח אדם וכדי לעמוד ביעדי הפרויקטים צריך מהנדסים ויועצים".

המהנדסת טלי הירש העירה, כי את בעלי התפקידים הספציפיים לפרויקטים לא ניתן להעסיק במועצה באופן קבוע ולכן הם מגויסים בהתאם לצרכים בהליך מסודר של מכרז או הצעות מחיר. לדבריה "זה מקובל ברשויות מקומיות רבות. זו שיטה עדיפה וגם זולה למועצה. בניהול פרויקטים באופן כללי מעדיפים להעסיק בעלי תפקידים קבועים". מחזיק תיק הפיתוח רוני שטייניץ העיר כי "קשה מאוד להשיג היום עובדים טובים בתחום ההנדסה. כולם מעדיפים את השוק הפרטי מאשר רשויות, כי שם מרוויחים פי 10".

התב"ר הבא בתור היה גדול יותר, ולמעשה הוגדל משני מיליון שקלים לשלושה מיליון שקלים וייעודו הוא שיפוץ מוסדות חינוך. בנושא זה מסר תמיר פרץ: "יצאנו ב'קול קורא' למנהלות ולגננות לגבי שיפוצים שייערכו בקיץ לקראת שנת הלימודים הבאה. בשנים האחרונות הושקעו למעלה מ-10 מיליון שקלים בשיפוץ מוסדות חינוך, כך שאין עוד הרבה מה לשפץ. אני מאמין שגם לא נזדקק לכל הסכום הזה". ראש המועצה הוסיף כי תוקם כיתת לימוד נוספת בבית הספר 'מולדת', יצא מכרז לכמה שיפוצים ואחרי שייסגר ה'קול קורא' ייבחר קבלן שיבצע את העבודות בקיץ.

עדיין בענייני חינוך אבל עם תב"ר צנוע יותר והפעם בסך 480 מיליון שקלים, שמטרתו הוצאות של פינוי מבנה ששימש גן ילדים ויש לשפות את אלה שהפעילו אותו עד היום. כמובן שהמבנה, אשר יחזור ביולי לידי המועצה, ימשיך לשמש למטרות חינוכיות ויאוכלס מידית עם השבתו לידי המועצה.

מחזיק תיק החינוך אריה מלמד מסר באופן כללי לגבי מצב המבנים לגנים כי "כרגע גני הילדים צפופים ואנחנו רוצים לרווח. אם יהיו יותר מבנים, יוקטן המספר הממוצע של ילדים לכיתת גן. אנחנו צריכים כל מתקן וכל מבנה אפשרי".

ומכאן לענייני ביטחון. תב"ר בסך של קצת יותר מחצי מיליון שקלים למטרת מצלמות ואמצעי תאורה, הוגדל בחצי מיליון שקלים נוספים. מחזיק תיק הביטחון אדי מזרחי מסר: "יש לנו כמה מקומות חדשים שרוצים לרשת ויש הרבה מצלמות שדורשות תיקון ושיפוץ". ראש המועצה הוסיף כי "חשוב שבמקומות מרכזיים יהיו לנו תאורה ומצלמה למעקב ובקרה, מה שיגביר את ביטחון התושבים. זה המקום לציין כי המשטרה מסתייעת באמצעים אלה. יש במצלמות אלה תיעוד של תנועת אנשים ורכבים. יש לנו גם דרך לעשות מעקב אחרי רכבים ואנשים גם כמה ימים אחורה. אם קרה משהו במקום מסוים אני יכול תוך זמן קצר לדעת מי האנשים ומה מספר הרישוי של הרכבים שהיו במקום". תמיר פרץ הוסיף כי "יש מערכת חדשה של המשטרה שנקראת 'נץ'. כך למשל, רכב שדווח כי נגנב בכפר סבא ואותר במבשרת – מגיע מידע למטה הארצי ויש דיווח לאן שצריך".

התב"ר האחרון והקטן ביותר עסק בתכנון לשדרוג מבנה בית הספר 'צלילי נעם' ועמידותו בפני רעידות אדמה. הסכום: 100 אלף שקלים. חבר המועצה יגאל ברזני הביע חשש כי אם יימצא שהמקום לא בטיחותי, יפוזרו התלמידים בבתי ספר שונים שלא על פי השקפת העולם של הוריהם שכן מדובר בבית ספר של 'מעיין החינוך התורני'. ברזני גם לא הבין איך "בית ספר שיושב 30 שנה על מקלט לא מספיק בטיחותי… במקרה של פינוי צריך חשוב על מבנה חלופי ולא על פיזור". אריה מלמד הבהיר כי "מדובר בדרישה של משרד החינוך. נכון שהמבנה יושב על מקלט. המקלט בטוח אבל את המבנה צריך לבדוק". תמיר פרץ הבהיר כי עדיין מדובר על תכנון וחבר המועצה דובי כדור הרגיע את ברזני ואמר כי "גם במקרה של פינוי לא ישובץ אף תלמיד בבית ספר בניגוד להשקפת עולמו וכי המועצה צריכה למצוא פתרון".

עם סיום הצגת התב"רים נעשתה הצבעה שמית על כל התב"רים ביחד והם אושרו פה אחד.