מי לוקח אחריות על שריפות?

ראש המועצה האזורית מטה יהודה נשא דברים בכנס הלאומי בנושא 'ביטחון המרחב הכפרי'

ביום שני התקיים הכנס הלאומי הראשון בנושא 'ביטחון המרחב הכפרי'. הכנס התקיים ביוזמת מרכז השלטון האזורי.

בין המשתתפים היו ראשי רשויות מקומיות ומועצות אזוריות, תושבים, אנשי כוחות הביטחון, הצלה, כיבוי אש, נציגים ממשרדי ממשלה ועוד.

ניב ויזל, ראש המועצה האזורית מטה יהודה, הנחה את הדיון בנושא 'כיבוי אש, חילוץ והצלה והיערכות למצבי חירום'. בדברי הפתיחה לדיון אמר ויזל: " המועצה האזורית מטה יהודה שבראשה אני עומד מונה 58 יישובים ומשתרעת על פני 550,000 דונם. אנחנו נפגעים בחורף משלגים, בקיץ משריפות, אנחנו בקו התפר וכל מה שמדברים פה נוגע לנו. היום יום שלנו זה החירום. דדי שמחי, נציב כיבוי והצלה, אמר שיהיו יותר שריפות. ואני אומר לכם, שכאשר יש שריפה אתם יודעים מי מנהל את האירוע? המשטרה. אנחנו נמצאים במטה יהודה בהפוגה מנושא השריפות ויש לנו זמן עד תחילת מאי. יש לנו ארבעה חודשים להתארגן. החלטנו לשים מיליונים לטובת חישוף היישובים בפנים. אנחנו, כמועצה, מתארגנים ושומרים על היישובים שלנו מבפנים ומשקיעים את זה מהכסף שלנו ואין לנו מיליונים להשקיע גם בקו התפר וגם לשריפות ועוד. במטה יהודה נשרף קיבוץ הראל. יושב כאן לידי אלי רגב ממשרד הפנים. את הכספים עוד לא קיבלנו. עברו שש שנים ואנחנו בנינו את היישוב מחדש. אנחנו, כראשי רשויות, אומרים שבין הדיבורים ובין מה שקורה בפועל בשטח יש מרחק עצום. אנחנו שואלים את עצמנו במועצה מה יקרה במאי? יושבים פה עוד ראשי רשויות. מי לוקח אחריות יום אחרי השריפה הבאה? כשנפלו טילים ברמת רזיאל ובבית נקופה היו בשטח יום אחרי מס רכוש כי זה היה טיל. אבל בשריפה עד היום מחכים להם. מתי תחליטו שזו פעולת טרור? לעולם לא. זה קורה כי אין תכלול לאירוע כזה".

ויזל השתתף גם בדיון בנושא 'טרור במרחב הכפרי' והתייחס לאתגר הביטחוני הקיים במטה יהודה אל מול הפריצות בקו התפר. לדבריו: "יש לנו את השוטרים הכי טובים, צבא, מג״ב הכי טוב וכבאים הכי טובים ומשילות אין. מדרום וצפון יש חומות וגדרות, אבל ביום יום יש מלחמה על קו התפר. יש לנו פה מלחמה שלא מוגדרת כמלחמה. קו התפר לא פרוץ. פשוט אין קו תפר. למישהו לא נוח שיהיו מעברי גבול מסודרים לפועלים שבאים לעבוד בתוך ישראל. הכול קשקוש, אם היו רוצים לטפל בזה היו מטפלים בזה מחר בבוקר. כל הדיבורים פה זה חוסר משילות מוחלט שהתחיל בממשלה הקודמת וממשיך גם עכשיו. אי אפשר להפסיק לבנות את מדינת ישראל. פועל שצריך לנסוע שעה למעבר גבול ועד שהוא יגיע הביתה אין לו תחבורה, לא ילך למעבר גבול, הוא יעבור את הגדר. שמענו את מפקד מג"ב שאמר כי 20 אחוז מהשב"חים מביאים את הפשיעה לתוך המדינה. אני הראשון שרץ ומנסה לפתור את הבעיות, אבל פלוגה אחת של הצבא פותרת את הבעיה. מה קורה מחר בבוקר? אנחנו עושים כאן כנס ומדברים, אבל מה קורה עם הגדר שעכשיו היא פרוצה? זה ימשיך להיות ככה. אין משילות. נקודה". בסיום דבריו זכה ויזל למחיאות כפיים ולתמיכה מהקהל.