מי עושה אמבטיה ביער?

תיעוד של טבע ירוק באזורנו (צילום: אלון עזרי)
תיעוד של טבע ירוק באזורנו (צילום: אלון עזרי)
אלון עזרי, שהגיע אלינו מהדרום ל'נופי מוצא', ממליץ לכל אחד לבלות שעה עד שעתיים ביום ביער * הוא מבסס את דבריו על תורה שנקראת 'אמבטיית יער' ומקורה ביפן

אלון עזרי, 73, הוא פנסיונר שעבד מעל 40 שנה ברשות שמורות הטבע, בעיקר באזור הדרום, והגיע עד לתפקיד מנהל מחוז אילת. דווקא האיש הדרומי, הגיע לפני פחות משנה לדיור מוגן ב'נופי מוצא' לאחר שמצא מקום השוכן בלב יער. ״כל חיי גדלתי במרחבים – אם זה בקיבוץ גת שבו נולדתי; ואם בעבודה שבחרתי לעסוק בה – כשתמיד אני מוקף בטבע, בייחוד באזור המדבר. הפעם, חשבתי שיהיה נכון שבגמלאות אמצא לי בית ומקום ירוק הכי קרוב לטבע וליער ולשמחתי מצאתי. גם מקום של שקט נפשי וגם מקום שגורם לי בכל בוקר להתפעל מיופיו הקסום של הטבע״. כך אומר עזרי ומוסיף: ״מרגע שהגעתי ל'נופי מוצא', עשיתי לי הרגל קבוע ולפחות שעה–שעתיים אני יושב לי בתוך היער במרחב שבו אני חי ומרגיש שהטבע מטעין אותי באנרגיות חדשות״. מרגע שעזרי הגיע ל'נופי מוצא', הוא לא מפסיק לתעד את הטבע, העצים והמרחב בסמראטפון ולשלוח לחברים ולמשפחה.

מסתבר שאת התחושה שמתאר אלון עזרי בשעה שהוא שוהה בטבע, היפנים כבר ביססו תורה שלמה כבר בשנות ה-80. תורה זו נקראת 'אמבטיית יער' (שינרין יוקו). מסתבר שבמקומות רבים בעולם כבר אימצו את השיטה של 'אמבטיית יער' ככלי לשיפור החיים, להפחתת מתח, הוספת משמעות ודרך להיות מאושרים יותר.

מחקרים מדעיים הוכיחו, כי לשהייה בטבע – גם לזמן מועט – יש השפעה מאוד חיובית על הבריאות הפיזית והנפשית. 'אמבטיית יער' של שעתיים תסייע להתנתק ממכשירים טכנולוגיים, להתחבר לרגע הנוכחי בהווה ולהפחית לחץ. לא מדובר על לחבק עצים או להתמזג עם הטבע, אלא פשוט יותר – להיות בטבע בצורה מכוונת ולפתוח את החושים.

אמבטיות היער החלו להשתרש בשנים האחרונות גם בעולם המערבי. מחקרים הראו, כי יש לדבר יתרונות בריאותיים מוכחים בפועל. מחקר אחד מצא, כי יערות מקדמים ריכוזים נמוכים של קורטיזול (הורמון הדחק), דופק נמוך, לחץ דם נמוך, פעילות עצבית פרה-סימפטטטית גדולה יותר מאשר בסביבה עירונית. מחקר אחר מצא ירידה משמעותית ברמת העוינות והדיכאון בקרב נבדקים שבילו זמן קבוע ביערות. שהייה ביער תורמת להתמודד עם מחלות כרוניות, להגברת מערכת החיסון ואף מסייעת בשינה. מסתבר שאפילו הדוכסית מקיימברידג' היא מעריצה של הגישה וגן פרחים שעיצבה בצ'לסי עוצב בהשראת 'אמבטיית היער'.

בנוסף ליתרונות הבריאותיים שצוינו קודם, נמצא כי כימיקל ששוחרר על ידי עצים וצמחים, מחזק את המערכת החיסונית. יפן כבר מזמן שילבה שינרין יוקו בתוכנית הבריאות הלאומית, ה'גרדיאן' מצטט רופא בכיר בבית חולים בטוקיו שמספר שהוא עצמו מקפיד לאכול את ארוחת הצהריים שלו מידי יום בגן עצים שסמוך לבית החולים וכך משלב 'רחצה' בטבע ביום עבודתו ובטוח שזה גורם קריטי בשמירה על הבריאות הפיזית והנפשית.