מכוער וגם מסוכן

תופעה בגני המשחקים: תושבים מותירים במקום שאריות מזון, לעתים גם כזה שילדים אלרגיים אליו

שילוט המורה על שמירת הניקיון במרחב הציבורי אינו דבר חדש. כולנו רוצים סביבה נקייה וכולנו מחויבים לשמור על הניקיון. לרבים מאתנו זכורה הפרסומת "זבל מי שמלכלך" וכן אותו התשדיר בגנות הלכלוך והקנס הכרוך בו "זה מכוער, מיותר ויקר".

החופש הגדול הגיע ויותר ילדים מגיעים למשך זמן רב יותר לגני המשחקים. חלקם מגיעים עם הוריהם. לפי פוסטים ברשתות המקומיות. מסתבר כי ערך השמירה על הניקיון הוא לא נחלת הכלל.

כך למשל כתבה תושבת אחת: "מישהו החליט לפתוח שולחן במגלשה הגדולה בגן השלום וכל המגלשה מלאה באורז שנדבק לבגדים של הילדים. דקה אחרי שהגענו היינו צריכים ללכת. למי פונים בשביל לנקות את זה?".

אבל לא רק הלכלוך כשלעצמו מהווה מטרד. מסתבר כי יש מוצרי מזון שילדים אחרים אלרגיים אליהם. יש גנים שבהם יש שילוט עליו כתבו במפורש כי אסור להביא מזון מסוג מסוים כדי שלא לפגוע בילדים אלרגיים שמגיעים למקום. מסתבר כי גם בהיבט הזה אין הקפדה מוחלטת מצד התושבים.

כך כתבה תושבת אחרת: "הילדה שלי, בת שנה ושמונה חודשים, אלרגית לחלב. אני בטוחה שיש עוד כמוה ביישוב. אנחנו נמצאים כרגע בשיא עונת הארטיקים. בבקשה הורים, שימו לב כאשר אתם לוקחים ילדים לגני השעשועים. לא לתת לילדים להסתובב בין המתקנים עם ארטיקים ושאר מאכלים חלביים ולהקפיד שיזרקו את מקלות הארטיק לפח. הבאתם ארטיקים לגן? תחגגו על יד הספסל, זרקו את המקל והעטיפה לפח, נגבו להם היטב את הידיים והפה (גם להם יהיה יותר נעים, כך במקור) ושחררו אותם לחופשי. אלרגיה לחלב היא לא רגישות ללקטוז. זו אלרגיה מסכנת חיים".

ועכשיו לשאלות: האם יש אכיפה של המועצה בנושא הזה? האם יש קנסות? באיזה סכום נקנס מי שמפר את ההוראות שכתובות על השילוט בגנים הרלוונטיים?

מן המועצה המקומית מבשרת ציון נמסר בתגובה: "בשנים האחרונות, הציבה המועצה הציבה את הטיפול בילדים אלרגניים בראש סדר העדיפויות, בין היתר באמצעות הסברה משמעותית בבתי הספר וגני הילדים, רכישת מזרקי אפיפן לכל גני הילדים, בתי הספר ומוסדות הציבור, ביצוע הדרכת הזרקת אפיפן לצוותים החינוכיים ועוד. כמו כן, הגדירה המועצה בשנים האחרונות, ארבעה גני משחקים ציבוריים כאלרגניים: גן הסנונית, הרמב"ם, מבצע נחשון והשקד – בהם נאסרת הכניסה עם מזון אלרגני, דוגמת בוטנים (במבה), ביצים, חלב, שומשום, סלרי ועוד. מחלקת השיטור העירוני במועצה מונחית דרך קבע לבצע סיורים בסביבת הגנים האלרגניים. בכל הקשור לאכיפה, לצערנו, מבדיקה שביצעה התובעת העירונית במועצה עו"ד מיכל סער, עולה כי בעת הזו לא ניתן לאכוף (קנסות או כתבי אישום, כך במקור) בגין הכנסת מזון אלרגני לגנים ציבוריים שהוגדרו ככאלה ללא מזון אלרגני. כמו כן, הונחתה התובעת העירונית לבצע בדיקה מול משרדי המשפטים והפנים להיתכנות חקיקת משנה (חוק עזר עירוני, כנ"ל) בנושא. במידה והדבר יתאפשר ויתממש, תהיה מבשרת ציון חלוצה בתחום החקיקה מסוג זה מבין הרשויות המקומיות בישראל".