מלאכים לא שגרתיים

צילום: באדיבות האומן גלעד תדמור
צילום: באדיבות האומן גלעד תדמור
תחריטים ושירים על מלאכים במרומים ובביבים בגלריית 'קיר1' שבבית הקפה הירושלמי 'תמול שלשום'

בגלריית 'קיר1' ב'תמול שלשום' נפתחה תערוכה חדשה שבה מתקיים דיאלוג בין התחריטים של האומן גלעד תדמור ובין שיריה של המשוררת דיתי רונן – 12 תחריטים ו-12 שירים שעוסקים בנושא 'מלאכים לא שגרתיים'. אוצרת: ליאורה וייז. נעילת התערוכה: 10.3.

זה שיתוף הפעולה האומנותי השני של השניים. קדם לו ספר אומן שראה אור בברלין בשנת 2021. שני היוצרים לא הכירו זה את זו קודם לכן. החיבור ביניהם נעשה בידי מי שעומד בראש ההוצאה לאור שזיהה קווים משותפים בשירתה של רונן ובתחריטיו של תדמור.

דיתי רונן: "כשראיתי את התחריטים של גלעד, נדהמתי. יש בהם עוצמה אדירה ובתוך כך פגיעות תהומית. אין שום דמיון בין השירים לבין התחריטים. הם מדברים בשפה שונה והם מציגים עולמות שונים. עם זאת, יש בהם הרבה מאוד מהמשותף. דומה שמשהו עמוק מאוד מחבר בין השירים לתחריטים, כמו חוטים בלתי נראים שקושרים בין העבודות".

דיאלוג בינתחומי בין יוצרים טומן בחובו הזדמנות להפריה הדדית, כר נרחב לפרשנות חדשה ומקור בלתי נדלה לבחינה עמוקה של נרטיבים, חוויות, מושגים, רעיונות, עמדות, תפיסות ומחשבות. השיח בין התחריטים לשירים יוצר משחק סמוי בין הטקסט לקו שמתקיים במנעד רחב של אופנים. לעתים, מרחיבים התחריטים את השירים ולעתים השירים הם אלה שמרחיבים את התחריטים. העיסוק ההדדי של המשוררת ושל האומן בסוגיית קיומם של מלאכים עומד בבסיס התערוכה, אך עדיין השאלה "מה נוצר בהשראת מה?" תלויה בחלל.

בעבודותיו של תדמור, המלאכים הם לעיתים יצורי כלאיים בעלי כנפיים, פרי דמיונו של האומן, אך לעתים קרובות לובשים צורת אנוש. אלה הם מלאכים אנושיים שמתהלכים בקרבנו, שותפים מלאים, חלקם מעוררי חמלה. האומן הוא היחיד שרואה את כנפיהם ואולי הוא מעניק לדמויות אלה כנפיים כדי להצילם.

בשיריה של רונן, מחביאים המלאכים שמתהלכים בינינו את כנפיהם מפנינו. הם נשלחו מהשמיים אל פני האדמה כדי לבצע שליחות: עליהם לחקור וללמוד את אופן קיום המין האנושי כדי לספר על כך לשולחיהם, בוראי עולם, בבוא יומם לשוב אל השמיים. תפקידם של מלאכים אלה הוא להתנסות בסבל ובצער של בני האדם. 

גלעד תדמור: "עיסוקי באומנות מאופיין במתח שבין שלוש נטיות: מחד – נטייה כפייתית לפעמים לעיסוק מדויק בפרטים; מאידך, דחף לא פחות לפרוץ גדר ומסגרת; ומעל כל אלה, העניין העמוק שלי ברגש שביסוד המצב האנושי. כנושאים לעבודותיי, מאפשרים מלאכים, קדושים, שרפים, ודמונים לגשר בין נקודות הקיצון. הרי מי יקום ויוכיחני על ייצוג לא נכון של יצורים אלה?". 

ביניים: על האומנים:

גלעד תדמור, מתמטיקאי בהשכלתו. סיים בהצטיינות תואר שני ודוקטורט במתמטיקה תיאורטית במכון ויצמן. לפוסט דוקטורט נסע ל-MIT ולאחר מכן נשאר בארצות הברית באוניברסיטת נורת'-איסטרן שבבוסטון. כפרופ' להנדסה ולמתמטיקה, לימד, כתב מחקרים וייעץ לחברות. במהלך העשור הקודם, עזב בהדרגה את עבודתו המדעית בשל בעיות בריאות. הנטישה של המתמטיקה אפשרה לו לחזור לתשוקת נעוריו – אומנות. אביו היה הצייר המוכר צבי תדמור מקבוצת 'העשרה', שהקים את מגמת האומנות ב'תלמה ילין' והבית היה ספוג באומנות. גלעד טוען שהמתמטיקה דורשת התמסרות שלמה. לדבריו "אי אפשר לקחת חופש מבעיה מתמטית כי כל ההישג יירד לטמיון". בתחום האומנות נהפוך הוא, טוב לקחת מרחק מהיצירה ולחזור אליה עם עין רעננה. את התחריט הראשון שלו עשה גלעד כילד במכבש שהיה בסטודיו של אביו. לאחר מותו של אביו ב-2012, מצא גלעד בסטודיו גם מטמון של לוחות נחושת. גלעד שמח על המציאה והתחיל לעסוק באומנות ההדפס בהתלהבות הולכת וגוברת. העיסוק החזיר אותו להתגורר חלקית בארץ וליצור כאן. עד מהרה התמחה בתחום ההדפס והגיע לאיכויות גבוהות. הוא קיבל הכרה ואיתה הזמנות להשתתף בפרויקטים אומנותיים ברחבי העולם. גלעד יוצר בעיקר דמויות אנוש, חברים, שכנים, דמויות שפגש ונמשך אליהן. מיומנות הרישום שלו מרשימה והתוצאה לעיתים קצת גרוטסקית.   

ד"ר דיתי רונן, משוררת, עורכת ומתרגמת שירה, חוקרת תיאטרון, מדיניות תרבות וניהול אומנויות, יועצת בתחומים אלה לקרנות, למוסדות, לארגונים ולמשרדי ממשלה ופעילה במאבק לקידום תרבות ואמנות בישראל. רונן, ילידת תל אביב ואם לחמישה, למדה ציור אצל האומן יצחק סער ובמסגרות נוספות. ציירה בעיקר באקריליק, אך ברבות הילדים נטשה את הציור וכתבה את רעיונותיה לציורים על פתקים. פתקים אלה היו הבסיס לשיריה הראשונים. בהמשך, התקבלה לכיתת נבחרי שירה של 'הליקון' ופרסמה ספרי שירה, פואמה, ממואר ואוספים בשפות אחרות. שיריה תורגמו לשפות רבות ופורסמו במגזינים נחשבים, באנתולוגיות ובאתרי שירה בינלאומיים. על שירתה זכתה בפרסים בארץ ובעולם.

'תמול שלשום' הוא מוסד ירושלמי מוכר ואהוב שמשלב תרבות, קפה ואוכל. מיקומו בבניין היסטורי לשימור מהמאה ה-19 במרכז המדרחוב שבנחלת שבעה והאווירה הייחודית במקום, הפכו אותו לאחד המקומות האהובים בעיר שמושך אליו רבים מכל רחבי הארץ.

בגלריה החדשה 'קיר1' מוצגות תערוכות מתחלפות, עבודות של אומנים ותיקים וצעירים, שמקיימות דיאלוג עם טקסטים של שירה וספרות. הקונספט לפיו הוקמה הגלריה שואב את השראתו מהמודלים של הסלון התרבותי ובית הקפה של תחילת המאה הקודמת באירופה שבהם התקיימו מפגשים יצירתיים בין אומנים, משוררים, סופרים ומוסיקאים, אשר הולידו תנועות ומגמות שונות בתולדות האומנות והתרבות המודרנית.

'תמול שלשום', רחוב יואל משה סלומון 5, מדרחוב נחלת שבעה, ירושלים.

לפרטים נוספים: 02-6232758 ובאתר www.tmol-shilshom.co.il.