מלאכי עליון

אבנר בירון (צילום: יח"צ)
הרקוויאם השמיימי מאת פורה בביצוע הקאמרטה הישראלית ירושלים

הרקוויאם השמיימי מאת פורה לצד הסימפוניה מס' 4 מאת בטהובן: הקאמרטה הישראלית ירושלים גאה להציג את "מלאכי עליון", קונצרט חדש בניצוחו של אבנר בירון, ובהשתתפות תום בן ישי (סופרן) וגיא פלץ (בריטון), עם אנסמבל זמרי מורן ואנסמבל ססיליה בביצועי א-קפלה מיוחדים.

הקונצרט יציע מוזיקה למגוון הרכבים (קולות אקפלה, כלֶי קשת, תזמורת) וממגוון תקופות, בראשון יצירות של מורה (פורה) ותלמיד (ראוול). השירים מאת ראוול הם היחידים בז'אנר האקפלה שהוא חיבר, והחוויה להאזין להם בביצוע חי הינה נדירה.

עוד ינוגנו הסימפוניה מס' 4 מאת בטהובן, אשר לרוב פחות מנוגנת ומוערכת (אולי בשל היותה ניצבת בין ה"אירואיקה" השלישית וה"חמישית" הדרמטית והמוכרת לכל) עם זאת יש בה ממד פיוטי, מלודי והרמוני, רך יותר משכנותיה, עם האיכות הנודעת של בטהובן.

קשתני הקאמרטה הידועים בביצועיהם האיכותיים, יבצעו את "מחווה למנדלסון" מאת ויזנברג, בעוד פורה יוצר סיום אופטימי במלודיות קליטות ברקוויאם, בו הוא מקבל את המוות בהשלמה.

התכנית האמנותית:

מוריס ראוול (1937-1875) שלושה שירי א-קפלה למקהלה מעורבת

 1. ניקולט
 2. שלוש ציפורי גן-עדן יפות
 3. רונד (מחול מעגלי)

לודוויג ואן בטהובן (1827-1770)

סימפוניה מס' 4 בסי במול מז'ור, אופ' 60

 1. אדג'ו – אלגרו ויואצ'ה
 2. אדג'ו
 3. מינואט (סקרצו-טריו): אלגרו ויואצ'ה
 4. פינאלה: אלגרו מה נון טרופו

מנחם ויזנברג (1950) פתיחה למיתרים – מחווה למנדלסון

מדבר המלחין על יצירתו: "הפתיחה למיתרים – מחווה למנדלסון" היא עיבוד תזמורתי לשמיניית כלי קשת שהלחנתי במקור בעבור "קשת אילון". יצירתי מושפעת מיצירת המופת המוכרת ביותר להרכב קאמרי מיוחד זה, השמינייה לכלי קשת של פליקס מנדלסון-ברתולדי. השתלשלות יצירתי מזכירה את "צורת הסונטה". יש בה שני נושאים מנוגדים, האחד סוחף והאחר לירי והבעתי. מטבע הדברים, הנושאים עוברים טרנספורמציות מלודיות, הרמוניות וריתמיות מרחיקות לכת בשפתי האישית. בהשפעת התזמור המנדלסוני, מעמידה יצירתי לעיתים קבוצת נגנים מול קבוצת נגנים אחרת, ולעיתים – סולן מול קבוצה. היצירה היא במידה רבה מחווה לנעורים ולשמחת החיים הגלומה בהם.

גבריאל פורה (1924-1845) רקוויאם ברה מינור אופ' 48

 1. פתיח – קיריה
 2. מינחה
 3. שה האלוהים
 4. גאלני
 5. אל גן העדן


את תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים יסד בשנת 1983 פרופסור אבנר בירון, ברחובות. תוך זמן קצר היא תפסה מקום חשוב במפת המוזיקה בארץ, הפכה לתזמורת הקאמרית המובילה בישראל, ונחשבת כיום לאחת מהתזמורות הקאמריות הטובות בעולם.

התזמורת מקיימת סיורי קונצרטים באירופה, בארה"ב ובמזרח הרחוק, מוזמנת להופיע באולמות המרכזיים ולייצג את מדינת ישראל ובירתה בפסטיבלים חשובים. תקליטורים רבים בנגינת הקאמרטה זכו בפרסים וביקורות נלהבות בארה"ב ובאירופה.

לתזמורת קהל של אלפי מנויים נאמנים. התזמורת מקיימת סדרות קונצרטים בירושלים, תל אביב, זכרון יעקב ורחובות וכמו כן מופיעה ברחבי הארץ.

לצד הקונצרטים הקלאסיים ועונת המנויים, מקיימת התזמורת סדרה מיוחדת בשם "השתקפויות" במסגרתה היא משתפת פעולה על במה אחת עם מיטב האמנים (בהם שלומי שבן, אביב גדג', אביתר בנאי ועוד).

תאריכי הקונצרטים:

מוזיאון תל אביב לאמנות

יום ו', 18.3.22 בשעה 13:00

מוצ"ש, 19.3.22 בשעה 20:00

אלמא מרכז אומנויות, זכרון יעקב

יום ב', 21.3.22 בשעה 20:00

תיאטרון ירושלים, אולם הנרי קראון

יום ה', 24.3.22 בשעה 20:00

מכון ויצמן למדע ברחובות, אודיטוריום מיכאל סלע

מוצ"ש, 26.3.22 בשעה 21:00

לרכישת כרטיסים: https://www.jcamerata.com/concerts/2021-2022/2054

 •  

מחיר כרטיס: 180-210 שקלים

לבירורים: 02-5020503