ממינכן לירושלים

להקת הבלט הצעירה של מינכן תציג את המופע 'העונות' בתיאטרון ירושלים

בעקבות הופעתה המרשימה ב-2015 במופע ״Forever Young״, חוזרת להקת הבלט הצעירה של מינכן לישראל.

במופע, תחת הכותרת 'העונות', יבצעו 16 רקדניה הווירטואוזיים של הלהקה רפרטואר מחול עכשווי ומגוון מאת ירז’י קיליאן, יורג מאנס, מריה בריוס ואריק גוטייר.

הלהקה הצעירה של בלט מינכן, מתרכזת בפיתוח רפרטואר מגוון הכולל יצירות מופת מכל הזמנים – ממחול עכשווי מאת קיליאן, פורסייט ודואטו, מחול מודרני מאת חוזה לימון ועד יצירות של בלט קלאסי וניאו קלאסי מאת פטיפה, בלנשין, קרנקו ונוימאייר. רקדניה הם רקדני בלט וירטואוזים שנבחרו בקפידה מבין מאות מועמדים ברחבי העולם. הלהקה זוכה להצלחה בגרמניה ובסיוריה באירופה והביקורות המקצועיות משבחות.

המנהל האומנותי של הלהקה הוא איבן לישקה, מי שהיה רקדן ראשי בלהקת ג’ון נוימאייר בהמבורג במשך כ-15 שנה ולאחר פרישתו ניהל את להקת המחול של בית האופרה במינכן במשך 20 שנה. בשנת 2010 ייסד את הלהקה הצעירה של מינכן אותה הוא מנהל עד היום.

מבט ליצירות

"הנשף": יצירה לירית במיטב האסתטיקה הבימתית של ירז’י קיליאן האגדי למוזיקה מאת מוריס ראוול. הנושא הוא ארעיות וחלוף החיים, יחסים בין בני זוג צעירים המושפעים ישירות על ידי המוזיקה של ראוול ״הקבר של קופרין״, ״ריקוד הפוואן לילדה מתה״ והציורים של דייגו וולאסקאז על ילדת משפחת המלוכה הספרדית שנפטרה. ירז'י קיליאן הוא המאסטרו הגדול של המחול העכשווי שיצירתו השפיעה על יוצרים רבים וחשובים של זמננו. רבים מתארים אותו ככוריאוגרף פילוסוף. למעלה ממאה יצירות יצר קיליאן והן מהוות אבני יסוד ברפרטואר של כל להקות המחול הנודעות ברחבי העולם.

https://vimeo.com/user83594293/review/370477431/eace1835e0

"בלט 102": יצירה מאת הכוריאוגרף הקנדי אריק גוטייר. סאטירה קלילה על 102 התנוחות הקלאסיות של פה דה דה. למרות שהן מומצאות באופן חופשי, קווי הדמיון לתנועות מיצירות בלט אמיתיות של כוריאוגרפים מפורסמים – כגון ואסלב ניז'ינסקי ומריוס פטיפה ועד ג'ון קרנקו ומץ אק – אינם מקריים או בלתי מכוונים. החיבורים והמעברים ביניהן שוזרים תנועות איקוניות מיצירות של ענקי המחול ויוצרים פרודיה שנונה ומתוחכמת. אריק גוטייר החל דרכו כרקדן בבלט הלאומי של קנדה תחת ניהולו של ריד אנדרסון. בהמשך, עבר לרקוד בבלט של שטוטגרט. בשנת 2007 הקים את להקת המחול 'גוטייה' ויצר מאז למעלה מ-37 יצירות מחול. בשנת 2011 זכה בפרס Deutscher Tanzpreis הגרמני. לצד קריירת המחול, הוא עוסק במוסיקה ושר כסולן בלהקת הרוק הפעילה 'אריק גוטייהבאנד'.

https://vimeo.com/user83594293/review/370484459/6ebdd0b0ba

"אהבת נצח": יצירתו של הכוריאוגרף יורג מאנס, מנהל להקת המחול של האופרה בהנובר  2006-2019 וכיום מנהל להקת המחול של מגדבורג. המחול נוצר ב-2020 לכבוד חגיגות 250 שנה להולדתו של בטהובן ובהשראת המכתב שנמצא לאחר פטירתו המעיד על אהבתו בסתר לאישה נשואה (אנטוניה ברנטנו), אהבה רומנטית וטוטאלית שלא תוכל להתגשם בשל נסיבות החיים והחברה בתחילת המאה ה-19. המוזיקה על פיה נוצרה הכוריאוגרפיה היא קונצ'רטו 4 לפסנתר מאת בטהובן .                                                

"Eye blink": יצירה מאת הכוריאוגרפית הישראלית ילידת ונצואלה מריה בריוס. היצירה נוצרה עבור בלט מינכן לכבוד חגיגות 100 שנה להולדתו של מלך הטנגו הארגנטינאי אסטור פיאצולה ומבוססת על מוזיקת "ארבע העונות" של אנטוניו ויוולדי. כמו אצל פיאצולה, ביצירה זו פורצים התשוקות, הרגשות ומצבי הרוח בעוצמה כמתריסים כנגד הפורמליות, דפוסי ההתנהגות והקלישאות שהחברה מנסה לכפות על חבריה. המנגינה המוכרת מאת ויוולדי והמקצבים והדופק הלטיניים מאת פיאצולה יוצרים מתח וציפייה לשינוי מצבי הרוח. יכול להיות חורף מושלג בוונציה, בעוד הקיץ לוהט בבואנוס איירס… כשבחוץ עשוי לקפוא, רגשותינו עשויים להיות מחממים ומלאי תשוקה. מריה בריוס החלה דרכה כסולנית בבלט הלאומי הקנדי ורקדה במופעי הבלט הקלאסיים הגדולים שהועלו בטורונטו על ידי נורייב, אריק ברון, סליה פרנקה, ג’ון נוימאייר ורולאנד פטיט. במקביל השתתפה במופעי "נורייב וחברים" ברחבי צפון אמריקה. כמו כן, הייתה רקדנית ראשית בלהקות הבלט של לוצרן, ברן וציריך, בלט הארנה של ורונה ובלט ונציה. ב-1993 הוזמנה יחד עם בן זוגה הישראלי לנהל את להקת הבלט של קראקס ובה יצרה במשך 17 שנים למעלה מ-25 יצירות. מריה עלתה לישראל לאחר השינוי ביחסו של הוגו צ'אבס לישראל ובעקבות רדיפה פוליטית כלפי הלהקה. בחמש השנים האחרונות יצרה לבלט היספניקו בניו יורק, לתיאטרון המחול של צ’ונגצ’ין בסין, ללהקת המחול של מינכן ולתיאטרון האקרובטים של שנדונג.

https://vimeo.com/user83594293/review/370997087/f15d612e64

תאריך המופע: 13.3, 20:30, תיאטרון ירושלים.

מחיר כרטיס: 269-299 שקלים.

לרכישת כרטיסים:

'בימות',  6226*,  www.bimot.co.il.

תיאטרון ירושלים, 02-5605755, www.jerusalem-theatre.co.il.

המופעים מתקיימים בחסות משרד התרבות וקרן האומנויות והמדעים של מדינת בוואריה.