ממשלה חדשה: הפוטש הושלם

רצו החלפת שלטון וקיבלו. הפגנה בבלפור (צילום: דוברות המשטרה, ארכיון)
רצו החלפת שלטון וקיבלו. הפגנה בבלפור (צילום: דוברות המשטרה, ארכיון)
כך נשדדה הדמוקרטיה * סזון ב' יצא אל הפועל, בלפור 2021 * בחירות דמוקרטיות? דעת הרוב? הצחקתם אותנו...

מאת: מרדכי ליפמן

אם לוח הזמנים המקורי של מתכנני הקואליציה החדשה ייצא אל הפועל כפי שביקשו, קרוב לוודאי כי כבר בימים הקרובים ואולי אף ברגעים אלה בהם אתם מחזיקים בגיליון זה תהא הממשלה החדשה – ממשלת לפיד-עבאס-בנט-ליברמן – בבחינת עובדה קיימת ומוגמרת.

כמה זמן תשרוד ממשלה זו? אני מציע לא להמר על האפשרות של קיצור ימיה. כל המרכיבים של הממשלה הזו מעוניינים מאד בקיומה – אם בשל אינטרסים אישיים/כיתתיים מובהקים, אם בשל הצורך לחזור למעגל הרלוונטיות הפוליטי-ציבורי בתוקף עצם התהליך הדמוקרטי שדחק אותם החוצה, ואם בשל קוצר ראות מטריד מצד משפחת נתניהו ש'עזרה' במקרה אחד לפחות (של בנט-שקד) לדחוק אותם החוצה. לבסוף, בשורה התחתונה, נמצא האוסף המקרי הזה של פוליטיקאים, שאוגדו בכישרון על ידי יאיר לפיד לכדי אגרוף שהלם בדמוקרטיה הישראלית ובמי שעמד בראשה – נתניהו – והצליח להפיל אותם אל הקרשים.

כחלק אורגני מתהליך זה יש לציין את רחוב בלפור כמוקד להפגנה קבועה נגד נתניהו. נושא מהות המשתתפים בהפגנה זו בכלל לא נחקר, למרות שהוא מכיל בחובו עניין מיוחד – לא רק לאקדמיה, אלא גם להכרה בתסכולו של דור שלם החש עצמו נדחק אל מחוץ למעגל ההשפעה המרכזי. להערכתי, רוב המפגינים היו ממוצא אשכנזי, צעירים בגילאי 25-45. להפגנת בלפור באו גם חלק ממפגיני רוטשילד 2011, הם ואחיהם. גם שם הנוכחות הייתה אשכנזית ברובה. אלא שהפעם, שלא כברוטשילד, השכילו מארגניה (גם בעזרת מימון שופע ממקורות שהסתירו את עצמם הסתר היטב) להפכה למנוף פוליטי.

ביניים: הסתה: רק כלפי השמאל?

נתניהו עם השפם הידוע, נתניהו עם חבל התליה, נתניהו עם הגליוטינה… אדוני ראש השב"כ, נא לשפשף את העיניים בבקשה.

בשבוע האחרון רצה תופעת לוואי נוספת האופיינית ל"הגמוניה שאיננה מודעת להגמוניותה", כך לטענת ד"ר אבישי בן חיים. הפובליציסט הוסיף וטען כי "ראש השב"כ מדבר רק על הסתה מצד אחד, אולם הסתה קיימת משני הצדדים". ומדוע ראש השב"כ נמנע בקפדנות מלהזכיר כי ההסתה קיימת גם מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, כאשר האובייקט העיקרי שלה הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו?

דפדוף קליל בפיד שלי ובחומר שנאסף בו במהלך התקופה האחרונה העלה כמה מעוללות ההסתה, הפעם זו שאיננה פוסקת כנגד ראש הממשלה. לעניות דעתי, יש באוסף מקרי זה יותר מרמז על הרצון לראות בהסתלקותו הבלתי טבעית של ראש הממשלה. האם ננקטה פעולה כל שהיא כנגד יוצרי מצגות אלה וכנגד יוצריהם של מצגות גרועות יותר?

ביניים: כיסים עמוקים למדינה

לפני מספר שבועות נכתב כאן תחת הכותרת: "כיסים עמוקים למדינה עבור נושאי תפקידים לשעבר", על התיאבון המופרז (חיפשתי, אין לי הגדרה אחרת, מ.ל.), של נשיא המדינה בכל הקשור לרצונו להגדיל את נכסיו טרם פרידתו מכס הנשיאות. הוא החליט למכור את דירתו הקיימת ובתוקף העובדה כי הפך להיות  'חסר דיור', הרי שהממשלה/עם ישראל, מחויבים מעתה לשכור לו דירה ראויה ואכן כך נעשה.

אלא שבכך לא תם הסיפור. המוסף הירושלמי של 'ידיעות אחרונות' סיפר לנו באותו מועד כי נשיא המדינה בדימוס זקוק גם למשרד. ואכן, מינהל הדיור הציבורי פרסם מכרז לאיתור משרדים במרכז העיר בעבור הנשיא ואף הגדיר משרד זה: הוא יהיה ממוקם במרכז העיר, ישתרע על פני 140 מ"ר, יהיה בעל נגישות לאנשים עם מוגבלויות ויהיה מותאם לצרכי השוכר. עד כה לא נתקבלו כל הכחשה או הסבר למעשה זה במשרדי העיתון.

בסיפור הזה מעניינת במיוחד שתיקת התקשורת. הלו, הסיפור הזה אינו טעון התייחסות? לא נתניהו – לא חוקרים?

ולא חבריי היקרים למקלדת, לא מדובר כאן בחמגשיות, גם לא בסיגרים מהוואנה…