מסר או ניסיון חיסול?

לא רוצים התערבות חיצונית. כיכר השחרור בבגדד (צילום: Aziz1005, ויקיפדיה)
לא רוצים התערבות חיצונית. כיכר השחרור בבגדד (צילום: Aziz1005, ויקיפדיה)
שיגור רחפנים: איתות או ניסיון כושל? * ומי באמת שולט בנעשה בעיראק?

בשבעה בנובמבר המריאו שלושה רחפני תקיפה לעבר ה'אזור הירוק' של בגדד. שניים מהם יורטו באזור השגרירות האמריקאית והשלישי פגע בביתו של ראש הממשלה הנבחר בעיראק. סרטונים, אשר הופצו לאחר מכן, מוכיחים כי אכן נגרם נזק לביתו של ראש הממשלה מוסטפה אלכאט'מי. הממשל העיראקי לא מיהר לפרסם פרטים על החקירה או על המשאבים שהוקצו לטובתה, למעט דבריו של דובר הרמטכ"ל העיראקי לואא' (מקביל לדרגת אלוף) יחיא רסול, אשר לטענתו אותר מקום שיגור הרחפנים, אשר טסו בגובה נמוך על מנת לא להיחשף על ידי המכ"ם. לאחר האירוע צייץ ב'טוויטר' ראש ממשלת עיראק: "אנו יודעים מי האחראיים והם ייחשפו".

בד בבד וללא קשר ישיר, עוד באותו היום החל תרגיל רב זרועי של צבא איראן "זולפיקאר 1400", אשר נועד להזכיר למערב את כוחם של האיראנים. בתרגיל שולבו צוללת וכלים נוספים מהארסנל האיראני כהפגנת כוח לקראת חידוש השיחות עם המעצמות בסוף החודש.

לאחר אירוע בו נעשה ניסיון חיסול ראש ממשלה ולמרות חשדות העיראקים על זהות המבצעים, נערכה פגישה מוזרה בעיראק בין מפקד כוח 'אל קודס' האיראני אסמאעיל קאאני לבין נשיא עיראק ברהם צאלח וראש הממשלה מצטפא אלכאט'מי. בתום הפגישה, הוציא אסמאעיל קאאני הודעה ובה נאמר כי "עיראק זקוקה היום לשקט ולשמירה על אחדות, הרמוניה פנימית וחברתית ויש להימנע מכל פעולה המאיימת על ביטחון עיראק". כמו כן, הציע האחרון סיוע לעיראק בחקירה וזיהוי משגרי הרחפנים, אשר לטענתו בוצעו על ידי כוחות זרים.

בתחילת אוקטובר השנה, התעטפו רחובותיה של בגדד ושאר הערים המרכזיים בשלטי חוצות, המבשרים על הבחירות המתקיימות והמפלגות אשר ביקשו להיבחר. לטובת יום 'מיוחד' זה, גויסו 3,200 סדרנים ומשקיפים. קריאת אנשי השלטון לצאת ולבחור על מנת להביא מזור ושינוי לא נשמעה ורק 41 אחוז מבעלי זכות הבחירה בעיראק יצאו לבחור. הסיבה: מיאוס אזרחי עיראק מזרועותיה וגרורותיה של איראן.

מניתוח העובדות עולה, כי הבחירות לא היטיבו עם המפלגות הפרו איראניות ואלה איבדו מכוחן הפרלמנטרי. לעומת זאת, א-סדר ומפלגתו 'הזרם א-סדרי' זכו ב-73 מתוך 329 מושבים בפרלמנט, יותר מאשר במערכת הבחירות הקודמת, בה זכו רק ב-54 מושבים. המפלגות הפרו איראניות הודיעו כי הן לא מקבלות את דבר הבוחר ולטענתן היו זיופים. כמה מהמיליציות השיעיות בעיראק, המזוהות עם איראן, מסרבות להכיר בתוצאות הבחירות לפרלמנט שבישרו על היחלשותן. חלקן אף איימו באלימות נגד תומכיו של איש הדת השיעי הלאומני מוקדתא א-סדר, שמפלגתו זכתה כאמור ברוב המושבים לפי תוצאות הבחירות החלקיות.

האם ניסיון החיסול נועד להעביר מסר או אי שביעות מהבחירות בעיראק ועל היחלשותן של המפלגות הפרו איראניות?

כפי שאני טוען מזה מספר שנים, במזרח התיכון הכול קשור ואסור לנתק דבר מהקונטקסט בו נעשה. הבחירות בעיראק הן מסר ברור לאיראן, כי העם העיראקי מאס באחיזה של משטר האייתולות בעיראק ומהשחיתויות שבו. העם העיראקי זוכר היטב את מלחמת איראן-עיראק שנמשכה שמונה שנים ארורות בהן מתו מיטב נעריהם. ראש הממשלה העיראקי יודע בוודאות מי עומד מאחורי ניסיון החיסול הכושל. ביקורו של אסמאעיל קאאני מיד לאחר ניסיון החיסול, בעוד מתקיים תרגיל איראני ענק, הוא במטרה אחת ויחידה – להעביר מסר ולוודא שהצד השני מבין היטב מי שולט. ראש הממשלה העיראקי ביקש ממפקד כוח 'אל קודס' האיראני לארגן לו פגישה אישית עם המנהיג העליון של איראן במטרה אחת – להקנות לו עוד זמן.