מעבר לגופים אבודים

על תערוכת יחיד מיצירותיה של נאדין קון פייזל בגלריה 'שוקי קוק' בתל אביב

חלק מהאומנים עוסקים חלק מהזמן בחיפוש אחר גירויים ליצירה. נאדין קון פייזל היא אומנית צרפתייה, תושבת פאריז, שנעה בחייה בין תל אביב לפריז. היא יוצרת בשתי הערים מתוך אותה תשוקת חיפוש פנימית בשתי השפות ובוחנת את העולם, בין היתר, דרך עיסוק בגוף – בחיצוניותו ובפנימיותו.

בשנים עברו, יצרה נאדין הדפסי גוף: היא מרחה צבע ודיו על חלקים מגופה והטביעה אותם על גיליונות נייר וקנבס במעין תיעוד חד פעמי וחד ערכי. ההדפסים נוצרו מן המגע הבלתי אמצעי בין גוף יוצר שמתעד את עצמו כיצירה רגעית חד פעמית לנייר או לקנבס – שיח בלתי אמצעי בין האומנית לישותה הפיסית.

נאדין השתמשה גם בחומרים מזדמנים, כמו לוחות עץ שנשרו מגג וארגזי קרטון ישנים, וכן עסקה ביצירה 'מסורתית' של קנבס, מכחול וצבע.

סגרי הקורונה קרקעו את נאדין וכבלו אותה אל חלל הבית. זמינותם של החומרים השונים התאיינה. מפגש ביתי עם אוגדן הבריאות המשפחתי הוביל את נאדין לשלוף מן האוגדן, בסקרנותה, את צילומי הרנטגן של בני המשפחה: דפי פילם מרובעים ושחורים שמכילים דימויים נגטיביים של חלקי גוף שצולמו בקרני X במסגרת תהליכי בחינה רפואיים.

האמולסיה של דפי הפילם רגישה לשריטות שעלולות להיגרם על ידי קצה סכין, מברג, מסמר או מסרגה. אלה הפכו לכלים לרישום בלבן על הפילם השחור. הרישום מתכתב בחופשיות עם הדימוי הרפואי המדויק ויוצר תחושה של שחרור ממגבלות. על דף הפילם ניתן לצייר גם בצבעי טוש למיניהם… כל אלה הובילו את נאדין ליצירה מיוחדת ושונה שהגבירה על ציר זמן את סקרנותה והפכה אותה לאספנית אובססיבית של צילומי רנטגן כבסיס ליצירתה.

כאן נוספו יכולות השעתוק של מכשיר ה-CRUSE שלנו, היוצרות קבצים מוגדלים בהרבה ביחס לגודל המקור ועם מנעד צבעים מדויק ורחב. הדימוי מתורגם לתמונת פוזיטיב ונוצר עולם שלם של פרטים, גוונים ותצורות שמהווים בסיס לזינוק אל יצירה ממחושבת CGI (comuter generated image). קולאז'ים מפרטי בסיס של מספר נגטיבים חוברים יחד במחשב, יוצרים סיפורים חדשים, מנותקים לגמרי מדף הפילם המקורי אך מחוברים אליו כשושלת משפחתית מפוארת.

שוקי קוק, אוצר התערוכה: "כיוצר וכאוצר חוויתי חוויה מיוחדת במינה במהלך המסע המשותף עם נאדין. חלקנו רעיונות, הקשבנו למנועי הלב והרגש וסיפרנו סיפורים תוך בניית הדימוי אל תוך מהותו כיצירה סופית. התודות לחוויה המיוחדת נשלחות כאן אל נאדין, אומנית מיוחדת שבחרה להיעזר בנו וצמחה תוך הגשמת חלומותיה".

התערוכה תתקיים בסטודיו 'שוקי קוק' במתחם 'נגה', רח' רוחמה 11, תל אביב.

שעות ביקור בתערוכה: ראשון-חמישי – 10:00-17:00.

אתר האומנית: www.nadinekohnfiszel.art.

אתר סטודיו שוקי קוק: www.kook.co.il.

התערוכה תיפתח ב-17.6 (12:00) ותינעל ב-28.7.