מעלים את המודעות לאלרגיה

ילדה מהיישוב כמעט קיפדה את חייה לאחר שאכלה מאכל עם מרכיב אליו היא אלרגית * בנס נמנע אסון * האם קוראת לכל הציבור ובפרט לעוסקים בתחום המזון לגלות ערנות

באפריל האחרון הזדעזעה המדינה למשמע המקרה של צעירה מהצפון האלרגית לחלב, לאחר שאכלה קינוח שמכיל חלב. מדובר בצעירה דתייה שהגיעה למסעדה בשרית ובטעות הובאה למקום קצפת חלבית במקום צמחית, טעות שעלתה בחיי אדם. המקרה העלה את המודעות לנושא של בעלי אלרגיה ולחשיבות של החזקת מזרק אפיפן במקומות ציבוריים על מנת להעניק טיפול מהיר למקרה של תגובה אלרגנית.

השבוע קרה מקרה כזה במבשרת ציון, הפעם עם מוצר אחר: אגוזים. כך מספרת תושבת שהעלתה את המקרה הבא באחת מקבוצות הפייסבוק המקומיות: "הזמנו היום אוכל מאחת המסעדות ביישוב. הבת שלנו עם אלרגיה מסכנת חיים לאגוזים ולכן כמובן שהזמנו מנות ללא אגוזים והוספנו בהערות 'נא לוודא שהמנות לא מכילות אגוזים עקב אלרגיה'. האוכל הגיע, אכלנו והיה טעים, אבל פתאום לילדה הייתה תגובה אלרגית. אז גילינו לתדהמתנו ולזוועתנו אגוז במנה. הילדה טופלה והיא בסדר תודה לאל". האימא מסכמת את הודעתה בקריאה זועקת: "בעלי מסעדות, אנא מכם, אל תזלזלו, אלרגיות מסכנות חיים הן מסכנות חיים – פשוטו כמשמעו. שימו לב והתייחסו ברצינות ותדרכו את העובדים שלכם. הסיפור שלנו היה עלול להסתיים באסון. היה לנו מזל גדול".

זה המקום לציין, כי עם היוודע המקרה בצפון בחודש אפריל כאמור, נכנסו במועצה המקומית מבשרת ציון לפעולה מהירה בנושא. כפי שפורסם בגיליון 1012 (22.4), התייחס ראש המועצה יורם שמעון למקרה אירע בצפון ועדכן בצעדים שנקט על מנת למנוע מקרה שכזה אצלנו חלילה. ראש המועצה הנחה את הגורמים הרלוונטיים במועצה לרכוש לאלתר מזרקי אפיפן עבור כל המסעדות ובתי הקפה ביישוב. כמו כן, הנחה ראש המועצה לבחון משפטית את האפשרות להתנות את מתן רישיון העסק לבתי קפה ומסעדות בהחזקה של מזרק אפיפן תקני באמתחתם.

כמו כן, במסגרת שיתוף הפעולה הפורה בין סניף מבשרת והסביבה של ארגון 'איחוד הצלה' למועצה המקומית מבשרת ציון, התקיימו באותו הזמן הדרכות לצוותי החינוך הפועלים ביישוב. בידיעה שפורסמה בגיליון 1013 (29.4), התקיימה הכשרה במסגרת פרויקט 'משפחה בטוחה' ובמהלכה רכשו עובדי הוראה ידע מעשי בהגשת סיוע רפואי ראשוני לילדים בגיל הרך ותרגלו טיפול במצבים שייחודיים לסדר היום במעונות ובגנים. הגננות והמטפלות למדו להתמודד עם מצבי חירום רפואיים בהם נדרשת הוצאת גוף זר מדרכי הנשימה של פעוט, תרגלו פעולות החייאה, תרגלו טיפול בפציעות שונות, התמודדות עם מצבי חירום סביבתיים ועוד. מתנדבי 'איחוד הצלה' העבירו הדרכה למורים המלמדים ביישוב על השימוש במזרק אפיפן, שתפקידו הוא לתת טיפול חירום ראשוני במקרה של אנפילקסיס (תגובת אלרגיה מסכנת חיים) עד להגעת אמבולנס ו/או פינוי לבית החולים.