מפסיקים לזרוק על הסביבה

המשרד להגנת הסביבה יצא בקמפיין לצמצום השימוש בכלים חד פעמיים, "כי הסביבה ואני זה קשר רב פעמי"

קמפיין הסברה חדש של המשרד להגנת הסביבה באמצעות לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ) עלה בטלוויזיה, ברדיו, במדיה החברתית ובדיגיטל, וכן באמצעות תוכן ייחודי לחברה הערבית ולחברה החרדית, גם בשילוט חוצות.

את הקמפיין לציבור הכללי מובילה השחקנית ניב סולטן, בסרטון שביים רועי רז. את הקמפיין לחברה הערבית מובילה רנין בשאראת אסכנדר ולצידה ג'ורג' אסכנדר ומשפחתם. פעילות הסברה זו היא המשך לקמפיין המתמשך בנושא הרחבת חוק הפיקדון לבקבוקי משקה גדולים, שאף הוא היה בהובלת שחקנים אלה.

בקישור: סרטוני הקמפיין, תשדירים, באנרים ועוד בעברית ובערבית:  https://did.li/v0crl. קרדיט: המשרד להגנת הסביבה באמצעות לפ"מ

פעילות ההסברה שמוביל המשרד להגנת הסביבה והחלה היום (ב'), נועדה להגביר את השימוש בכלים רב פעמיים ולקדם ירידה בצריכת הכלים החד פעמיים לנוכח הנזקים לסביבה הנגרמים משימוש בהם. זהו צעד נוסף אחרי היוזמה של המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר בנובמבר 2021 להטיל מס על ייצור ויבוא של כלים חד פעמיים כדי להפחית את צריכתם.

בד בבד עם הטלת המס, המשרד להגנת הסביבה מקדם עוד צעדים שיסייעו להפחתת השימוש בכלים חד פעמיים. המשרד מעניק תמיכה תקציבית לרשויות בסכום של כ-45 מיליון שקל לרכישת מדיחי כלים לגני ילדים והוצאת הכלים החד פעמיים מהגנים, ואלפי גנים ברחבי הארץ נכללים בתוכנית זו. נוסף על כך, המשרד מסייע לרשויות המקומיות בכל הנוגע לתחום פסולת הפלסטיק, וכבר ניכרת עלייה במספר הרשויות והערים האוסרות או הנמצאות בשלבי אישור איסור של שימוש בכלים חד פעמיים בשטחים ציבוריים ובחופים שבשטחן.

הרחבה:

כלים חד פעמיים וכלים המכילים פלסטיק, הופכים לרוב כעבור שימוש אחד לפסולת הגורמת לנזק של ממש לסביבה. הפסולת תופסת מקום הולך וגדל במטמנות, מביאה להגדלת עלויות הניקוי ופינוי האשפה וגורמת לזיהום הים, השטחים הפתוחים והמרחב הציבורי.

הצריכה הביתית של כלי פלסטיק חד פעמיים בישראל גבוהה במיוחד ועומדה לפני כניסת המיסוי לתוקף על 7.5 ק"ג לנפש בשנה – פי חמישה מהצריכה הביתית באירופה. ההוצאה הביתית על כלים חד פעמיים בישראל נאמדת ב-1.3 מיליארד שקלים בשנה, בכל שנה היא עולה בהתמדה ואף הוכפלה בתוך עשור.

המשרד להגנת הסביבה מוביל מהלך לקידום מרחב ציבורי נקי. במסגרת זו, נאספו נתונים מכ- 80 רשויות בדבר פריטי לכלוך במרחב הציבורי העירוני. מניתוח מאגר הנתונים עולה כי פסולת פלסטיק חד פעמית מהווה 56% מכלל הלכלוך הנמצא במרחב הציבורי העירוני. הרכב הלכלוך במרחב הציבורי העירוני ברשויות שנדגמו כולל: 15% אריזות, 16% כלי אוכל חד פעמיים, 5% מְכלי משקה ו-10% פקקים של מכלי משקה.

שימו לב! מומלץ להפחית ככל האפשר צריכה של כלי פלסטיק ומוצרים שנעשה בהם שימוש חד פעמי. זכרו! הטיפול הנכון ביותר בפסולת הוא מניעתה.

המשרד להגנת הסביבה פרסם מדריך גמילה מכלים חד פעמיים במקומות עבודה הנוהגים לרכוש תדיר מוצרים אלו – https://did.li/M3tCN . המשרד גם מממן פעילויות ניקיון אינטנסיביות בחופים, במקום שבו כמויות גדולות של פסולת פלסטיק – רובה כלים חד פעמיים – מתנקזות מהיבשה ומהים.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "אנחנו מתקדמים צעד נוסף לעבר גמילת ישראל מפלסטיק חד פעמי. מוצרים חד פעמיים מסיבים נזק לסביבה, מלכלכים את המרחב הציבורי וגורמים לזיהום בסביבה ובים. אני קוראת לכל אחת ואחד מאיתנו למנוע את הפסולת במקור, ולעבור להשתמש בכלים רב פעמיים הבריאים לנו ולסביבה. הגיע הזמן להתקדם – עוברים לרב פעמי"/