מפקד של מפקדי דור העתיד

צילום: באדיבות דובר צה"ל
רפאל בלחסן, תושב היישוב, עלה לבדו מצרפת כדי להתגייס לצה"ל, סיים קורס מפקדים ויכשיר בהמשך שירותו הצבאי את מפקדי דור העתיד

מבשרת ציון ידועה בחיילים הטובים שהיא מוציאה מקרבה. בוגרים רבים של היישוב מגיעים לשירות משמעותי בצה"ל. הפעם מדובר בתושב היישוב שלא גדל בו, אלא הרחק מכאן, בצרפת.

קבלו את רפאל בלחסן. הוא סיים קורס מפקדי קורס מ"כים. שמעתם נכון, זה לא כפל הקלדה שגוי. יש קורס מ"כים ואת זה כולם מכירים, שם מכשירים סמלים צעירים להיות מפקדים של חיילים שזה עתה התגייסו. רפאל עבר קורס שיכשיר אותו להיות מפקד בקורס שמכשיר מפקדים כאלה, מפקד של מפקדים לעתיד.

על הרקע לעלייה ארצה וגיוס לצה"ל הוא מספר: "עליתי לארץ בשנת 2018 במטרה אחת – להתגייס לצה״ל.  גדלתי במשפחה דתית וציונית אשר דוגלת באהבת הארץ והמולדת ומאמינה בתרומה למדינה, גיוס לצה"ל וביצוע שירות משמעותי. דודיי שירתו בצה"ל בתפקידים משמעותיים ואף הגיעו לדרגות בכירות. בעקבות הסיפורים והחוויות משירותם הצבאי, עליהם גדלתי מגיל קטן, הרגשתי שזו חובתי הבסיסית להתגייס לצבא כמו כולם ולתרום את חלקי להגנת המדינה והמולדת".

לדבריו, עם כל הציונות והערכים שזרמו במשפחה, התקשו לקבל את דבר עלייתו: "תחילה, אמי התנגדה לעלייתי לארץ, לאור החשש לאבד את בן זקוניה, כמו גם ההיסוס לגבי חריגה ממסלול החיים הנהוג בצרפת. כיום, כל חבריי בצרפת משלימים את לימודיהם האוניברסיטאיים במטרה לקבל תואר ראשון בעוד אני משרת בצבא".

רפאל מתגורר בארץ אצל דודיו והוא לא שוכח לפרגן להם: "הם מעניקים לי תנאים מצוינים, אווירה משפחתית וביתית ובזכותם אני מצליח לשרת בצבא ולתרום למדינה על הצד הטוב ביותר".

זה המקום לציין כי מאז עלייתו ועד לגיוסו למד רפאל בישיבת 'עץ החיים' בירושלים ובערבים למד אדריכלות והנדסת מכונות.  בנובמבר 2019 התגייס לפלוגת 'תומר' השייכת לחטיבת גבעתי ומשתלבים בה חיילים שבאים מרקע חרדי. "פלוגה זו משלבת את אורח החיים הדתי, עליו מושתתים ערכיי מגיל צעיר, עם המסלול החדש שלקחתי על עצמי כחייל צה"ל", מספר בלחסן.

לאחר סיום תקופת המסלול החליט לצאת מיד לקורס מ"כים ולפקד על המפקדים העתידים. על החלטה זו הוא מספר: "המטרה שלי היא להשריש ולהנחיל לפקודיי את תפיסת עולמי וערכיי בנוגע לדמות המפקד בצה"ל. בחרתי לצאת לקורס מ"כים בשלב מוקדם ככל הניתן בשירות, לאור רצוני הגדול להתקדם, להיחשף לתפקידים שונים במערך הפיקוד ולהשפיע ככל הניתן על דור המפקדים העתידי בצה״ל".

עד היום, מילא רפאל שני תפקידים כמפקד בקורס מ"כים, במהלכם הוכשרו 20 מפקדים חדשים בצה״ל. בנימה של סיפוק רב הוא מסכם: "ישנם שני ערכים אשר מובילים ומעצבים את אישיותי לאורך כל שירותי הצבאי – דוגמה אישית ויחסי אנוש. אני שלם עם העלייה לארץ והגיוס לשירות משמעותי ומאחל לפקודיי המסיימים השבוע את קורס מפקדי הכיתות הצלחה רבה, תוך הבנה כי מוטלת עליהם אחריות רבה בפיקוד, בפיתוח ובהכשרת הלוחמים העתידיים. עלו והצליחו, גאה בכם ותמיד אהיה פה בשבילכם".