מצילים ונהנים

מסיבה וחוויה קולינרית של ארגון 'מצילות המזון', יתקיים על גג ה'אברהם הוסטל'

כחלק מפסטיבל 'גג עדן' של עמותת 'מוסללה' (6-9.6) ופרויקט 'ברוטינה' של רשות הצעירים בעיריית ירושלים, מארחות 'מצילות המזון' את השפית רחלי אררה לחוויה קולינרית ששמה במרכז עודפי תוצרת מוצלת. התוצרת נאספת מידי יום בעזרת קהילת פעילים ופעילות של ארגון 'מצילות המזון'. מדובר באתגר לא פשוט של יצירת תפריט ובישול על בסיס חומרי גלם, שהם הפתעה עד הרגע האחרון, כי בעצם לא ידוע מה יוצל מהשוק באותו היום. אל הצד הקולינרי יתווסף גם צד אומנותי ולשפית אררה יצטרפו הדי.ג'ייות מיה B ושיר ירושלמי ואומנית הווידאו ארט Mejadra eyes, שיחדיו יבשלו ערב על גג העולם.

התפריט מבוסס ברובו על התוצרת הטרייה המלוקטת בימים שסמוכים לאירוע לצד חומרי גלם משלימים ומשתנה עד להכנות האחרונות. במספר סדנאות קודמות בעבר הותקנו 'גספאצ'ו אדומים' – עגבניות ואבטיח חומץ בלסמי וקרוטונים מלחמי מחמצת; מרק פלפלים צהובים עם ריחן, קרם קוקוס ועלי שומר; ירקות שורש בנוסח תבליני הארץ, חציל שרוף עם ציפורן וכוכב אניס, קרפצ'יו סלק בלימון, חומץ בלסמי ומלח אטלנטי; כבושים תוצרת בית של ירקות שורש נוסח תבליני הארץ, קליפות אבטיח עם עלי דפנה ופלפל אנגלי; מחאמרה – מטבל סורי של פלפלים יבשים וקלויים; סקורדליה שמבוססת על תפוחי אדמה, שקדים ומידה של שום. במתוקים הוגשו מרמלדת גזר ואגוזים מקורמלים עם שפריץ יוגורט קשיו מותסס; פאי לימון על מצע של גלט תמרים ואגוזים עם פרוסות לימון וקלמנטינה מיובשות.

הארגון הקהילתי 'מצילות המזון' פועל בשוק הסיטונאי בירושלים בכדי לקדם מערכת מזון בת קיימא והוגנת ברמה העירונית והארצית. פעילותו כוללת הפעלת רשת של הצלת מזון וחלוקה למשפחות למעל מ-450 משפחות רחבי העיר, העלאת מודעות לאי בזבוז מזון ולחיבור בין צרכנות, קיימות וקהילה דרך קייטרינג מבוסס על עודפים, סדנאות וחינוך בבתי ספר. משנת 2019, הציל הארגון מעל 310 טונות של פירות וירקות שקיבלו חיים שניים. 'מצילות המזון' שואפות לקדם חוסן תזונתי יציב ומתמשך ברמה האישית והקהילתית באמצעות בנייה של רשתות פעולה ותמיכה קהילתיות.

האירוע פתוח לקהל הרחב והחוויה הקולינרית והדגמות יהיו בעלויות, כשכל ההכנות הולכות למטרת פעילות הארגון. כאמור, האירוע הוא חלק מפסטיבל 'גג עדן' שבו לוקחים חלק עשרות גגות בירושלים וברחבי הארץ במטרה להגביר את המודעות לשימושים האפשריים בגגות פרטיים וציבוריים ולעודד בהם פעילות תרבותית וקהילתית.

הפסטיבל הוא יוזמה של עמותת 'מוסללה' הירושלמית שפועלת כחממה וכבית לקידום יוזמות עירוניות במרחב שבין אומנות, חברה וקיימות, בשיתוף 'סנטר פארק' – הגג התל אביבי של דיזנגוף סנטר ו'גג 21' בחיפה. יחדיו הם מציעים במשך ארבעה ימים ולילות מגוון חוויות שונות וייחודיות שמתרחשות על הגגות: סיורים מודרכים, סדנאות לגידול דבורים וירקות על גגות, מסיבות, הופעות חיות ('הפיראטיות' מארחות את 'אקו'), פסטיבל סרטים ועוד. במקביל לפסטיבל, יתקיים כנס 'חלוצי הגגות' שמתמקד בחזית העשייה המקצועית בתחום. בנוסף, יתקיימו הדגמות לשימוש בגגות לצורכי תיירות, חקלאות, אנרגיה ואקולוגיה, קהילתיות ועוד.

האירוע יתקיים ביום שלישי, 7.6, 19:00-23:00, גג 'אברהם הוסטל', הנביאים 67, ירושלים.