מציפים את הבעיה

מה קורה כאשר בור ביוב בשכנה ותיקה מנקז אליו גם שכונה חדשה שנבנתה בסמוך וגם שימושים אחרים שלא היו בתכנון?

בעיה כמו הצפת ביוב היא יחסית נדירה, אבל היא יכולה לקרות בכל מקום והפעם זה קרה גם אצלנו. כך כתב תושב באחת הקבוצות השבוע: "חיברו את כל השכונה החדשה לקווי הביוב הישנים של הקסטל שנמצאים ברחוב הזית. אותו בור ביוב מנקז אליו את חצי רחוב הכרמים ואת הרחובות הגפן, הזית, התאנה ועכשיו גם את השכונה החדשה. הבור לא עומד בעומס וכל כמה ימים הוא עולה ופורץ החוצה. אנחנו, תושבי האזור, חיים בצחנה אדירה, שלא לדבר על המפגע האקולוגי והתברואתי. בכל פעם שולחים צוות של 'הגיחון' שמגיע עם ביובית, שואב קצת והולך. לאחר אין סוף פניות הגיעו שני מנהלי האזור של 'הגיחון', דודי ועוזי. הם אמרו שהקו קטן מדיי לכמות שמתקבלת אליו וצריך להחליף קו".

דוברת 'הגיחון' מסרה בתגובה: "צוותי 'הגיחון' בדקו את קו הביוב נשוא פנייתכם. במקום עבד יזם פרטי וחיבר קו קולחין פרטי לקו ניקוז ו'הגיחון' הודיע על כך למועצה. בנוסף, נבנה במקום קו ביוב חדש שעדיין לא נמסר לידי תאגיד 'הגיחון', אך גם בקו החדש קיימת בעיית גלישה של הביוב. בימים הקרובים ייצא צוות הצילום של 'הגיחון' כדי לצלם את קו הביוב, לאתר בו את הבעיות ולטפל בהן. זה המקום להדגיש, כי הקו נפגע לעיתים תכופות מחבלות חיצוניות בלתי פוסקות. כך למשל, הוצאו מקו הביוב חלקי מזרון שסתמו את הקו. עם קבלת הקו לאחריות 'הגיחון', יטפלו צוותי התאגיד בשיתוף המועצה בבעיות המתעוררות ומקווים כי התושבים יעזרו לשמור על התשתיות החשובות".

מהמועצה המקומית מבשרת ציון נמסר בתגובה: "מערכת הביוב והמים בשכונת 'נופי החורש' הוקמה על ידי תאגיד המים 'הגיחון'. יודגש, כי כלל מערכות הביוב בשכונה כאמור, מחוברות לקו מאסף ראשי בהתאם להנחיות ולנהלים של תאגיד 'הגיחון' ורשות המים. מבדיקה משותפת שבוצעה על ידי המועצה, 'הגיחון', הוועדה המרחבית 'הראל', החברה המפתחת  'עמק איילון' וחברת הבנייה י.ד ברזני, עולה כי מקור מי השפכים הוא בצנרת ניקוז שהותקנה במרפסות ובגינות הפרטיות ושחוברה אל מערכת הניקוז העירונית. חיבור זה גרם לזרימת נוזלים אל המרחב הציבורי, שעה שתשתית ניקוז זו מיועדת למי גשמים בלבד. הנושא יטופל בימים הקרובים על ידי חברת 'עמק איילון' וחברת י.ד ברזאני".