משנים את השיח

דוד הלפרין (משמאל), עם עו"ד אריאל דיין וראש המועצה (צילום: באדיבות אריאל דיין)
דוד הלפרין (משמאל), עם עו"ד אריאל דיין וראש המועצה (צילום: באדיבות אריאל דיין)
על תוכנית חדשה במערכת החינוך שהגיעה גם אלינו: 'מלאכי רשת' * המטרה: מיגור תופעות של שיימינג, חרמות לשון הרע ורכילות

אחת המסקנות הבולטות מהתקופה האחרונה היא שינוי יסודי שכולנו צריכים לעבור בשיח המכבד אחד כלפי השני. לטובת העניין, מקודמים בימים אלה בבית ספר 'השלום' ובחטיבת 'היובל' תוכניות לימודיות לשיח מכבד, מניעת שיימינג ושמירת כבודו של האחר.

כפרויקט ראשון, הגיע לבתי הספר איש העסקים דוד הלפרין, מי שחתום על הסלוגן הבינלאומי "לשון הרע לא מדבר אליי", והרצה בפני הילדים כמה חשוב לכולנו לשמור על הלשון ועל מה שיוצא לנו מהפה.

עם כניסתה של התוכנית למערכת החינוך היישובית מסר מייסד עמותת 'לשון הרע לא מדבר אליי', דוד הלפרין: "ב-2007 זכיתי להנפיק את הסלוגן והצמיד שכולם מכירים אבל הרעיון הוא לעזור לכולם שלא להיכשל בלשון הרע וברכילות.כולם יודעים שאלה דברים קשים והרסניים אך אנחנו נגררים לא פעם למקומות האלה.וכאן התוכנית נכנסת לפעולה.

גייסתי אנשי מקצוע בתחום החינוך, שכתבו תוכנית המיועדת לבתי ספר ומעבירה באופן ברור כמה לשון הרע ורכילות זה גרוע. התוכנית עברה את מערכת גפ"ן במשרד החינוך וכך נכנסנו להרבה בתי ספר מכל רחבי הארץ.

התוכנית באה במיוחד על רקע מקרי החרם והשיימינג. למה לא מזמינים את ההיא ליום הולדת ולמה לא משתפים ילד מסוים במשחק כדורגל. התוכנית נקראת 'מלאכי רשת' ומטרתה להאיר בזרקור את כל הדבר הנושא הזה של לשון הרע ורכילות.

המסרים של 'מלאכי רשת' באים לידי ביטוי גם בקשר הנפוץ ברשתות החברתיות וגם במפגשים בלתי אמצעיים בין אנשים. כך למשל אם נערה מעלה לטיק טוק סרטון שלה רוקדת ונער אחר כותב כמה היא רוקדת גרוע. אולי מבחינתו זו הערה נקודתית, אבל מבחינת הילדה זה יכול להרוס לה חיים שלמים. לצורך כך יש לנו שגרירים בקבוצות ווטסאפ סגורות. אותם שגרירים מקבלים משפטים כיצד להגיב בכל מקרה – גם ברשת וגם במפגשים בלתי אמצעיים.

יש לנו מרצים שמעבירים את התכנים בבתי הספר וגם אני מגיע באופן אישי להרצאות על הנושא החשוב. בתוכנית מתקיימים מספר מפגשים ואחר כך יצירה – קירות מדברים בבית ספר, הצגה או שיר שמוציאים מהכוח אל הפועל את מה שנלמד במפגשים.

כל שגריר שלנו מקבל צמיד של 'לשון הרע לא מדבר אליי' ואנחנו מבקשים שיקבלו על עצמם פעם אחת לא לדבר. אם נצליח יותר – הלוואי. כך נלמד מניסיון איך לדון לכף זכות עם מילה טובה שיכולה להרים ילד. אנחנו מודעים לזה שמדובר בתהליך ארוך".

מי שיזם את הכנסת התוכנית למערכת החינוך היישובית הוא עו"ד אריאל דיין, שילדיו לומדים בחטיבה וב'השלום' וחבר הנהגות ההורים של שני בתי ספר אלה. לדבריו, "התלמידים גילו עניין רב ושיתפו פעולה באופן יוצא מן הכלל ובסיום ההרצאה מונו כשגרירים של 'לשון הרע לא מדבר אליי' במבשרת ציון. מספיק שכל אחד פעם ביום יחשוב ויעצור לרגע לפני שחלילה אומר משהו שעשוי לפגוע בחברו – עשינו את שלנו. בימים שבהם השיח החברתי לא רק בקרב בני הנוער הוא שיח מתלהם, כל אחד מאתנו צריך לחשוב לפני כל משפט שיוצא לו מהפה. התקופה הקרובה היא זמן של שינוי אמיתי בעם והזדמנות חד פעמית ממקום טראגי להביא למהפך משמעותי בעם ישראל".

מנהלת חטיבת 'היובל', גלי שניידר: "ברשתות החברתיות ובכלל, למילים יש תפקיד משמעותי. התקיים בכיתה שיח משמעותי בהובלת מר דוד הלפרין ובו עסקו התלמידים ביכולתם לתקן את המרחב הווירטואלי – בין אם על ידי הימנעות מהוספת מלים לשיח פוגעני ובין אם על ידי ניסיון להוביל שיח אחר. אנו מקווים כי מפגש זה היה הסנונית הראשונה ובהמשך גם שאר הכיתות ישמעו את ההרצאה. מחנכי הכיתות וצוות בית הספר ימשיכו להוביל ולקדם את השיח בנושא משמעותי וחשוב זה".

מנהלת בית ספר 'השלום' דנה צבטלר: "'לשון הרע לא מדבר אליי' זה לא רק סלוגן, זו דרך חיים. התלמידים היו קשובים לסיפורי התמודדויות הלקוחים מחיי היום יום שלהם. עניין אותם במיוחד כיצד הדרך החדשה מאפשרת להם לעבור את היום באופן חברי ורגוע יותר. תודה רבה לעו"ד אריאל דיין שיצר את הקשר בין דוד הלפרין לבית הספר".