משפט נתניהו: כולנו מפסידים

כיתוב תמונה: האם מאבקו במערכת המשפט יוכתר בניצחון? נתניהו (צילום: USA Embassy)
כיתוב תמונה: האם מאבקו במערכת המשפט יוכתר בניצחון? נתניהו (צילום: USA Embassy)
נתניהו זוכה לתמיכה אדירה בסקרים – במישור המפלגתי והאישי כאחד * דווקא בזירה המשפטית עתידו לוט בערפל

לפני ימים ספורים, על פי התכנון, היה אמור להיות יום חילופי שלטון בין בנימין נתניהו לבני גנץ, כך על פי ההסכם הקואליציוני שנחתם בזמנו. אכן, יום חשוב ומשמעותי שלא יצא אל הפועל. לו היה מתממש סעיף זה בהסכם הרוטציה, היה מכהן בני גנץ שנתיים כראש ממשלה.

אלא שכידוע לא יצא ההסכם אל הפועל. בין אם מדובר במחבלים קטנים שהשיאו עצתם לראש הממשלה ובין אם מדובר בהחלטה אישית של גנץ, כאשר הוא ומקורביו ניצלו את הזדמנות שזימן להם המועד לאישור תקציב המדינה (שחלף) והכנסת על פי חוק אולצה להתפטר.

בחירות חמישיות שהסתמנו באופק היו כבר יותר מדיי. ציבור הבוחרים העייף סלד מן האפשרות הזו. אלא בעוד ששני הצדדים הוכו קשות מעובדת ההסכם שלא מומש ונותרו על הקרשים ללקק את פצעיהם, הופיעו, באופן בלתי צפוי, על במת החיזיון הישראלי שני המרוויחים הגדולים: הראשון הוא יאיר לפיד, שבתמרון מפתיע גיבש מסלול חדש לממשלת חברבורות בלתי צפויה והוכיח שהקמתה היא דבר אפשרי. השני הוא  מחמוד עבאס, ראש סיעת רע"ם, שהתפצלה מה'רשימה המשותפת' בראשותו של איימן עודה.

מסלולו של עבאס אמור היה להיות המסלול הטיפוסי למשכיל ערבי שנולד, גדל והתחנך בישראל. עבאס, שלבטח יהפוך בשנים הקרובות לאחת מדמויות המפתח בפוליטיקה הישראלית, למד באוניברסיטה העברית ופנה למסלול פוליטי, כאשר ב-2010 נבחר לסגנו של חמאד אבו דעאבס, יו"ר הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית. בין היתר, פעל עבאס לקידום אמנה חדשה לתנועה האסלאמית, ששואפת לבסס את האסלאם הווסטי, זרם הנחשב למתון.

אלא שהמציאות גוררת את כל הצדדים לעמדות קיצוניות. אחת התביעות הראשונות של עבאס הייתה ביטול חוק קמיניץ, שקובע הוצאה לפועל של פסקי דין הקובעים הריסה של בנייה בלתי חוקית במגזר הערבי, וכלה באישור חיבורם של עשרות אלפי מבנים לרשת החשמל גם ללא אישורי בנייה, כנדרש על פי החוק, בעיקר במגזר הבדואי בנגב ובצפון הארץ.

בעוד כל הדברים הללו קורים, מתנהל משפטו של בנימין נתניהו, כאשר בחצר המבנה מתגודדים אנשי שמאל ובידיהם רמקולים המופעלים בעוצמה רבה. האם זו גרסה חדשה של החיזיון המביש בבלפור? האם זו הוכחה לכך שה'רק לא ביבי' (רל"ב) לא מת?

עובדה זו מצביעה גם על סימן השאלה המוצב מעל לדמותו של בנימין נתניהו. בסקרי דעת קהל זוכה מפלגת הליכוד בראשותו לצמיחה מחודשת ואף עברה את שיעור התמיכה בעבר (36 מנדטים). נתניהו אף זוכה לתמיכה אישית רבה (56 אחוז). עם זאת, תוצאות מאבקו המשפטי הן בגדר תעלומה. האם מאבקו במערכת המשפט יוכתר בניצחון? 

ככל הנראה, הדעה הרווחת בפרקליטות היא כי אם תסתמן – בטרם מתן פסק הדין – אפשרות של הרשעה בתיק 4000 (להזכירכם, הרשעה בשוחד מחייבת לכלול בסעיף העונש גם מאסר), יאות נתניהו וייאותו מקורביו, לחתום על הסכם של פרישה מוקדמת מרצון ו/או חנינה מלאה ומוחלטת על ידי נשיא המדינה (כבר היו תקדימים לכך). סיום כזה יאפשר לפרקליטות להציע סיום דומה לנוני מוזס בתיק 2000 במסגרת הכלל האומר "דין שווה לכולם". 

הרי לכם התשובה לשאלה מהו הצדק הישראלי וכיצד מוציאים אותו אל הפועל…

החיזבאללה: גם הברחת נשק

באחרונה דובר רבות על הצטיידות גורמי הפשיעה בחברה הערבית בנשק צבאי גנוב. עתה מתברר כי יש שותף והמשך לעלילה זו, הפעם מצפון. בחוגים צבאיים מספרים כי קיימת עלייה בשיעור של מאות אחוזים בניסיונות של הברחת נשק מירדן ומלבנון. צה"ל כבר משקיע מאמצים באיתור מסלולים אלה ובלכידת הנשק המוברח. הגוף העומד מאחורי המאמצים הללו הוא החיזבאללה.

כולנו מייחלים כי נתיב נוסף זה ייסגר במהרה ולכנופיות הלוחמות זו בזו במגזר הערבי לא יתווספו חומרי תדלוק לתבערה המשתוללת שם.