מתחם 'המחצבה': תושבים מתארגנים למאבק

מתחם המחצבה (צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)
מתחם המחצבה (צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)
ארבעה חודשים לאחר שפורסמה התכנית להקמת פארק תעשייה במתחם המחצבה ואושרה במליאת המועצה, מעלים המתנגדים לה הילוך והשבוע פתחו קבוצת פייסבוק לטובת מאבקם במימושה * המועצה: ""החלק הדרומי צפוי לעבור שיקום לטובת הקמת פארק, שישמר את ערכי הטבע והנוף"

זה כבר הפך לריטואל קבוע. יש תכניות בנייה ויש מי שיתנגדו למימושן. בלא מעט מן המקרים הרקע להתנגדות הוא שימור הסביבה. כזה הוא המקרה התורן במבשרת: התכנית להקמת פארק התעשייה במחצבה, המשותף למועצה המקומית מבשרת ציון ולעיריית ירושלים.

כפי שפורסם בתחילת יוני האחרון (גיליון 1018), בחלוף חודשים ארוכים של משא ומתן, דיאלוג ועבודה משותפת של המועצה המקומית מבשרת ציון ועיריית ירושלים, סוכם על הקמת פארק מסחר והייטק בשטח המחצבה. הפארק החדש יוקם על שטח של 280 דונם ובו יוקמו מבני הייטק ומסחר בשטח מצטבר של כ-450 אלף מ"ר. המתחם מיועד למשוך אליו חברות הייטק ותעשייה מתקדמת והוא יכלול גם אולמות כנסים ומלונאות, זאת לצד פיתוח שטחים ציבוריים פתוחים ופארקים לטובת ציבור המבקרים באזור. המטרה היא להפוך את אזור ירושלים ומבשרת ציון למוביל בתחומו בארץ. המקום יספק עם השלמת אכלוסו תעסוקה ללמעלה מעשרת אלפים איש.

בהתאם למתווה שסוכם, יינתנו הטבות ותמריצים ליזמים ולתאגידים – אזור פיתוח א', שיעורי מס מופחתים, מענקים ועוד. ההכנסות מארנונה ומהיטלי ההשבחה יחולקו באופן שווה בין המועצה המקומית מבשרת ציון לעיריית ירושלים. הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י, להלן) תקדם את תכנון המתחם וביצועו עבור הרשויות וכן תנהל את המתחם.  

נשמע אטרקטיבי? עבור תושבים שוחרי סביבה התשובה היא לא. מזה חודשים הם שוקלים את צעדיהם והשבוע פתחו קבוצות לנושא בווטסאפ ובפייסבוק.

כך נכתב בהודעת הפתיחה של קבוצת הפייסבוק 'מבשרת מצילים את המחצבה':

"לאחרונה פורסם, כי המועצה מתכננת בינוי נוסף במחצבה הישנה שהשתקמה במהלך השנים והפכה לאתר טבע נדיר. התכניות כוללות פארק תעשייה כשחצי מהארנונה תלך לעיריית ירושלים (על אף שרובו של השטח שייך למבשרת). אנחנו קוראים ליורם שמעון ולגופי התכנון לחזור לתכנית המקורית והמפורטת של הקמת פארק טבעי לרווחת התושבים בסיוע הקרן לשיקום מחצבות. זו ההזדמנות שלכם להקים אזור פנאי ונופש עבורנו במקום בינוי נוסף שיביא עוד פקקים, זיהום אוויר ופגיעה בתושבי מבשרת".

עד כאן לשון ההודעה. עוד נכתב בדף הפייסבוק, כי הועלתה הצעה על ידי גורמים מקצועיים ובשיתוף המועצה שמשלבת שימור טבע ויופי לרווחת כל תושבי האזור. היעד הוא הקמת פארק טבע ונופש בהרי ירושלים שייקרא 'פארק המבשר'.

זה המקום לציין, כי המחצבה כבר לא פועלת מזה עשרות שנים ובחלל שנוצר התפתחה מערכת אקולוגית עשירה של חי וצומח ולדעת שוחרי הסביבה, זו הזדמנות להפוך את המקום ל'שטח ירוק' של שמורת טבע מסודרת, אתר שימשוך אליו מטיילים מכל הארץ. אחד התושבים אף הביא דוגמאות ממדינות בעולם שהפכו שטח במצב שכזה לאטרקציית טבע תיירותית של ממש.

עוד יצוין, כי במהלך חודש יוני, כפי שדווח ב'זמן מבשרת' (גיליון 1020), הובא המתווה לאישור במליאת המועצה. בדיון השתתפו גם נציגי הרל"י. ראש המועצה יורם שמעון אמר באותה ישיבת מליאה כי "זה מקום שיביא לנו עצמאות כלכלית וגם איכות חיים. נציגי הארגונים הירוקים היו שותפים ויחד מנענו תכנית להקמת 3,600 יחידות דיור במתחם זה. אנו נאשר היום את ההסכם ואת התכנית ובתוך שנים אחדות תושלם הבנייה במקום. מתחם זה ייצור עבורנו מקורות תקציביים חדשים מבלי לפגוע בירוק".

כפי שנכתב קודם, התייחסו התושבים להיבט התחבורתי של התכנית החדשה. ואכן, באותה ישיבת מליאה, שאל חבר המועצה ומחזיק תיק התחבורה אבי חיים, האם הקמת המתחם לא תגרום לעומס תחבורתי. במענה לשאלתו ענה ראש המועצה כי נושא כביש חמד-חצובים יעלה לוועדה העליונה לתשתיות לאומיות (ות"ל), מה שיזרז את הקמתו והשלמתו עוד בטרם יאוכלס פארק התעשייה החדש והדבר ימנע עומסים בצירי התחבורה. יעל, נציגת הרל"י שנכחה בדיון, אף הוסיפה כי נושא התחבורה עומד בבסיס התכנית ובעיקר הנושא של תחבורה ציבורית וזאת על מנת לעודד שימוש בתחבורה ציבורית על חשבון נפח תנועה של רכב פרטי, מה שיקל על נתיבי ההגעה למקום.

חבר המועצה ומחזיק תיק סביבה, ד"ר שי בנימין, היה היחיד שבאותה ישיבת מליאה הצביע נגד ואמר כי זה חוטא לחזון אחר של הקמת גן לאומי במקום שיהווה אבן שואבת ליישוב. "זה ניצול של פוטנציאל תעשייתי אבל לא של פוטנציאל סביבתי", אמר שי בנימין והוסיף, "מה שאני רואה כאן זה מפלצות. לא משהו ירוק".

מי שעוד הביע דעתו נגד התכנית, נכח בישיבה ונשא דברים הוא תושב היישוב עמיר בלבן, המשמש כמנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע. לדבריו: "החברה להגנת הטבע מתנגדת באופן נחרץ לתכנית אזור תעשייה המוצעת למתחם 'המחצבה'. גן לאומי הר חרת והמחצבה צריכים להפוך ליחידה אחת שבחלקה הצפוני הצמוד ליישוב יהיו כל המרכיבים שיהפכו את המקום לשער כניסה לגן לאומי הר חרת ושמורת נחל שורק. הקמת אזור תעשייה לא רק תפגע באופיו המיוחד של היישוב מבשרת ציון, אלא גם תגרום לבידודו של היישוב מיתר האזורים הייחודיים שמשרתים את תושבי מבשרת והסביבה. פיתוח אזור התעשייה יוביל לסלילת כביש טבעת מערבי שיהווה אוטוסטרדה שתחצה את הרי ירושלים, תנתק את היישוב ותפגע באחד האזורים הרגישים ביותר של טבע שיש לנו במרכזה של מדינת ישראל. אני צופה כי תושבי האזור ושוחרי טבע רבים יביעו התנגדו לתכנית".

מהמועצה המקומית מבשרת ציון נמסר בתגובה: "שטח המחצבה משתרע על כ-300 דונם ובו החלק הדרומי שצפוי לעבור שיקום על ידי הקרן לשיקום מחצבות לטובת הקמת פארק, שישמר את ערכי הטבע והנוף וישמש את תושבי מבשרת ציון והאורחים המגיעים למתחם. השטח בחלק הצפוני של המחצבה מיועד לפיתוח פרברי שטחי בינוי תעסוקה ומסחר. יצוין, כי שטח המחצבה מוגדר בעשרות השנים האחרונות כ'שטח מופר', זאת מאחר והמתחם שימש כאתר כריית חול ומחצבים והפעילות במחצבה הסתיימה לפני עשרים שנה. לצערנו, בשנים האחרונות, הפך האתר למוקד שפיכת פסולת בנייה עבור עברייני איכות סביבה. כחלק מהשינויים והתמורות שעוברת מדינת ישראל, ובפרט הרשויות המקומיות, על המועצה המקומית מבשרת ציון לפעול באחריות, לצפות פני עתיד ולהביא לכך שמבשרת ציון בעשורים הקרובים תהיה איתנה פיננסית עם עצמאות כלכלית. פארק ההייטק המתוכנן ישתרע על שטח של 140 דונם שבו יוקמו מבני הייטק ומסחר בשטח מצטבר של 450,000 מ"ר. בהתאם להסכם שנחתם בין עיריית ירושלים למועצה המקומית מבשרת ציון, יבוצעו כל עבודות התכנון, הבינוי והפיתוח על ידי הרשות לפיתוח ירושלים. על מנת להביא יזמי הייטק מובילים בתחום לפארק המיועד, סוכם על שיתוף פעולה עם עיריית ירושלים, מה שיאפשר תנאים מיטביים: אזור פיתוח א', שיעורי מס מופחתים ועוד. תנאי עידוד אלה, הניתנים ליזמים בעיר ירושלים, לא יכולים להינתן ולתמרץ יזמים במבשרת ציון ומכאן נולד הרצון המשותף לשיתוף הפעולה בין הרשויות, אשר נועד לייצר הכנסות ארנונה והיטלי השבחה, אשר יחולקו באופן שווה בין הרשויות. ההכנסות הצפויות למבשרת ציון בכל שנת תקציב מוערכות בעשרות מיליוני שקלים, אשר יושקעו ביישוב ובתושביו – בחינוך ילדינו, בתרבות, בספורט, בנראות היישוב ובתחומים נוספים".

חבר המועצה שי בנימין מסר השבוע: "לאורך השנים ראתה המחצבה בהר חרת סדרה של תוכניות שונות ומשונות, החל ממתחם מגורים ענק, בית עלמין, חניון משאיות, שוב מתחם מגורים, שטח היערכות לכוחות חירום ועוד. תוכניות אלה נועדו כולן לנשל את הציבור ואת הדורות הבאים מאחת מפניני הטבע הייחודיות באזור. התוכנית האחרונה להקמת פארק תעשייה במחצבה בהר חרת עלתה להצבעה במליאת המועצה לפני כחצי שנה ולצערי הייתי היחיד מחברי המועצה שהצביע נגד. בהצבעתי המשכתי בעצם את הקו אותו הוביל ראש המועצה יורם שמעון עד לפני מספר שנים, כאשר עוד פעל כתף אל כתף עם התנועה הסביבתית לשמירה על נכסי הטבע והנוף בהרי ירושלים, כולל מחצבת הר חרת, ועל כך אף הוענק לו 'הגלובוס הירוק' בשנת 2016. אני שמח לראות את התארגנות התושבים לתמיכה במאבק הסביבתי החשוב לשימור ערכי הטבע בשטח המחצבה ואשמח לסייע להם ככל יכולתי".