"נגלה ונסתר"

על תערוכת יחיד לאמנית שרית לפיד, שתיפתח בסוף השבוע הקרוב בבית האמנים על שם שאגאל בחיפה

"נגלה ונסתר" היא תערוכה מסקרנת של האומנית הרב תחומית שרית לפיד (ילידת 1965), המגלה את צפונות הלב אשר מוסתרים מן העין. התדמית המשדרת חוזק ועוצמה מסתירה את השבר והרסיסים: ההתמודדות עם התרסקות של אובדן ותעצומות הנפש דרך מסע אישי בדרך היחידה והמוכרת לה – האומנות. אוצרת: מנוחה כהן.

עם שחרורה מהצבא, למדה לפיד גרפיקה ועיצוב ועבדה בסטודיו לעיצוב וציור טקסטיל. לאחר שבתה השנייה אובחנה על הספקטרום האוטיסטי, נשאבה לקידום הילדים האוטיסטים ונטשה לחלוטין את עולם העיצוב. לפני 11 שנים החליטה לחזור לאומנות אותה לא שכחה והתאהבה בזכוכית. בסטודיו שלה, 'שרית בזכוכית', יצרה מגוון רחב של עבודות חלקן אומנות שימושית וחלקן עבודות אמנות שהוצגו בתערוכות רבות בארץ ובחו״ל.

לפני כארבע שנים, חוותה טלטלה ואובדן קשה כאשר בן זוגה לחיים נפטר. על מנת לא לשקוע באבל ולצמוח מהמשבר, החליטה לחזור ללימודי אומנות. במהלך הלימודים נחשפה לטכניקות ולחומרים מגוונים וחזרה ליצור. עבודתה התמקדה בתהליך הרגשי אותו עברה ועודנה עוברת בעיבוד תהליכי האובדן. הזכוכית פינתה את מקומה לחומרים אחרים. תחילה יצרה ב'רדי מייד', חפצים שנמצאו זרוקים ברחובות, נאספו ושימשו כחומרי גלם בעבודותיה. כל העבודות התמקדו במוות.

לאט לאט החלה לחקור חומרים נוספים, בעיקר רשתות ונייר והעבודות התפתחו בהתאם. "מהרגע שבו צץ הרעיון, אני חושבת על משמעות העבודה, על אופן הצגתה ואם היא מעניינת, מסקרנת, נוגעת ברגש ומעוררת שיח", היא מסבירה. בעיניה, עבודה שאינה גורמת למתבונן לעצור, להתבונן ולחשוב – אינה עבודה טובה.

לכל עבודה סיפור. למרות שחלק מעבודותיה הוצגו בעבר, בתערוכת היחיד צפויות הפתעות, גם לאלה שעוקבים אחריה. לפיד: "החשיבה על תערוכת יחיד הגיעה בהתפתחות אטית ומאפשרת לי לשתף במסע אותו אני עוברת. הקורונה אפשרה לי זמן איכות עם עצמי, אבל ביטלה שני מועדים לתערוכה, כך שאני מגיעה לתערוכה הזו בשלה".

התערוכה תיפתח בשבת הקרובה, 30.10, 11:00, ותינעל ב-27.11.

שעות פתיחה: ימי שני-שבת בין השעות 10:00-14:00.

בית האמנים על שם שאגאל, שדרות הציונות 24, חיפה.