נופים ואנשים

צילום: המחלקה לצילום בית הספר 'מוסררה'
צילום: המחלקה לצילום בית הספר 'מוסררה'
שיתוף פעולה בין דיירי 'נופי מוצא' וסטודנטים לצילום הוליד תערוכת צילומים שמבטאים מסרים חשובים לחיים

זו שנה שנייה שמתקיימת בדיור מוגן 'נופי מוצא' תערוכת צילומים של סטודנטים מהמחלקה לצילום מבית הספר 'מוסררה'. מדובר בפרויקט צילום של סטודנטים בשיתוף דיירי המקום, אשר כלל סדרת מפגשים והיכרות אישית בין הצלם למושא הצילום ובעקבותיו נוצרו תמונות המבוססות על אותה היכרות אישית והבאת הסיפור לידי ביטוי בצילום.

מרבית המצולמים הם בגילאי 70 פלוס, מרביתם ילידי הארץ וחלקם אף דור חמישי. בריאיונות שקיימו הסטודנטים נמצא קו משותף ומחבר בין המצולמים ששיתפו את תפיסת עולמם, הרואה את המציאות מנקודת מבט שבה יש להודות על הקיים שאינו מובן מאליו, לחיות את הכאן והעכשיו ולדעת כי הכול עשוי להיות ארעי ובר חלוף – ממש כמו הטבע.

אחת המצולמות היא הדיירת ברט בדיחי, 91, ניצולת שואה אשר עובדת עד היום במוזיאון 'יד ושם' ושיתפה בזכרונות שלה, כשהיא שבה ומדגישה שהיא לא שוכחת את שקרה לה ולבני משפחתה; ומצד שני קוראת להודות על מה שיש כאן ועכשיו. ברט זוכרת המון, זוכרת בשבילנו, ומספרת שלא נשכח את שהיה ושנודה על מה שיש עכשיו.

בתמונות של המצולמת מזל כרמני (70), ביתה מלא בצבעוניות. מתוך השיחות שעלו עם הצלמת, תוארו חיים שהיו בהם כאב לצד תקווה. גם היום, ממרום גילה, מבקשת מזל לחיות את העכשיו כשהיא אומרת: ״מה שאין אין וממה שיש צריך ליהנות".

מצולם נוסף, ארמונד ממן בן ה-90, הנשוי לסימי מעל 70 שנה, שיתף בצורך להסתכל על החיים תוך הצורך בסבלנות ובהסתכלות עם הפנים קדימה: ״אל תחשבי שמה שקורה עכשיו לא יעבור. הכול עובר וצריך לדעת להמתין בסבלנות״.

התערוכה תוצג עד ה-15.2. הכניסה חופשית.