נזקי השריפה בהרי יהודה: מתחילים בשיקום

הממשלה מאשרת תוכנית שיקום אקולוגי של השטחים שנשרפו * המהלך נעשה בהובלת ראש הממשלה, השרה להגנת הסביבה ושר האוצר, בהיקף של 60 מיליון שקלים

ממשלת ישראל אישרה השבוע במשאל טלפוני תוכנית פעולה לשיקום אקולוגי שמובילים ראש הממשלה נפתלי בנט, השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג ושר האוצר אביגדור ליברמן. במסגרת התוכנית, יוביל המשרד להגנת הסביבה צוות שבו יהיו שותפים רשות הטבע והגנים, הקרן הקיימת לישראל, משרד החקלאות, המועצה האזורית מטה יהודה ואחרים.

הצוות יכין תכנית פעולה לשיקום אקולוגי של השטחים הפתוחים ואתרי הטבע שנשרפו והיערכות להפחתת הסיכון. בהחלטה זו, מכירה הממשלה בשריפה כבעלת השלכות סביבתיות משמעותיות. התוכנית של השיקום האקולוגי באזור תכלול את הטמעת הצורך בהיערכות מתאימה למשבר האקלים, לרבות התייחסות למגמות האקלימיות שיהפכו את האזור לחם ויבש יותר וכן לעלייה בתדירות אירועי הקיצון, לרבות גלי חום ופוטנציאל גדל לשרפות עתידיות.

ביום חמישי שעבר (26.8), התכנס לראשונה צוות מקצועי בראשות סמנכ"ל משאבי טבע במשרד להגנת הסביבה, אלון זס"ק, כדי להתחיל ולגבש את עקרונות תכנית הפעולה הנדרשת לשיקום. התוכנית כוללת הקצאה של עד 60 מיליון שקלים לעניין זה. כמו כן, יפעל המשרד להגנת הסביבה באמצעות הקרן לשמירת הניקיון כדי לסייע למועצה האזורית מטה יהודה בטיפול באסבסט במבנים ישנים שבהם נשרפו גגות אסבסט צמנט, זאת בסכום של עד חמישה מיליון שקלים.

ביניים: על התכנית בהרחבה

במהלך חודש אוגוסט, שהסתיים השבוע, השתוללה שריפת ענק בשטח נרחב בהרי יהודה שנמשכה כשלושה ימים. כתוצאה מהשריפה פונו תושבים מכ-10יישובים לפרקי זמן שונים ונגרם נזק רב לכל האזור כולל למבנים ולתשתיות. השריפה כילתה אלפי דונמים של יערות וחורש טבעי, חלקו בתחום הגן הלאומי הרי יהודה, פגעה במעיינות ובאתרי טבע ומורשת, בשבילים וחניונים והביאה למותם של בעלי חיים רבים מספור. עד השריפה, התקיימה באזור הרי יהודה אוכלוסייה משגשגת של יחמורים שהושבו לטבע לפני כ-20 שנה וכן צבאים ומיני יונקים רבים הנמצאים בסכנת הכחדה.

מהניסיון שנצבר בשיקום האקולוגי של השריפה בכרמל עולה, כי קיימת חשיבות רבה בביצוע פעולות שיקום וממשק ארוך טווח של השטח שנשרף. עוד עולה הצורך המיידי בהכנת תוכנית שיקום, שתאפשר למנוע סיכונים לחיי אדם בשטח, שתשקם את המערכות האקולוגיות והמגוון הביולוגי ותגן על היישובים סמוכי היער. כל זאת תוך התייחסות לצורך בהיערכות לשינוי אקלים והמגמות הצפויות באזורנו הכוללות עלייה בטמפרטורות, הפחתה במשקעים ועלייה בתדירות של אירועי הקיצון (כגון גלי חום ושריפות) ובעוצמתם.

תוכנית השיקום כוללת היערכות להקטנת הסיכון משריפות עתידיות בכלל האזור ותאפשר התחדשות של הצומח הטבעי ומניעת השתלטות של מינים פולשים, שיקום של טרסות חקלאיות היסטוריות ושיקום שמורות טבע ואתרי טבע ומורשת שנפגעו והנגשתם מחדש לציבור המטיילים. התוכנית גם תכלול שיקום של אוכלוסיות בעלי החיים.

בנוסף, ביישובים בית מאיר, גבעת יערים ורמת רזיאל נפגעו גם מבנים שבחלקם עדיין גגות אסבסט צמנט. כאשר חומר זה נשרף, משתחררים סיבי האסבסט לאוויר ומסכנים את האוכלוסייה שסביבם. במצב זה קיימת חובה חוקית לפנות את שאריות האסבסט המסכנות את הציבור. הפינוי עצמו חייב להתבצע באמצעים מיוחדים ועם הקפדה על כללים שנועדו לצמצם את פיזור המפגע המסוכן. המשרד להגנת הסביבה יסייע למועצה לבצע את הסרת האסבסט בצורה בטוחה.