ניפגש בכיתה?

המשבר סביב פתיחת שנת הלימודים נמשך * במועצה ובבתי הספר ערוכים ומוכנים לאחד בספטמבר

מן הסתם בעת כתיבת שורות אלה תימשך ההתגוששות הבלתי נגמרת בין יו"ר הסתדרות המורים יפה בן דוד ובין שר האוצר אביגדור ליברמן. למעשה, מתחילה שנת הלימודים בחמישי הבא, האחד בספטמבר הקדוש. שבוע שלם זה הרבה זמן במדינת ישראל, בטח כשמדובר בקרב כיפופי ידיים.

נכון, אין זו הפעם הראשונה שכך נראה השבוע האחרון של אוגוסט ועדיין, זה מעצבן בכל פעם מחדש. בעת כתיבת שורות אלה נערכות הרשויות המקומיות וצוותי החינוך כדי להכין את שנת הלימודים כיאות ושזו תיפתח כסדרה ובזמנה. איזה הורה לא מתוסכל מכך שהכין ארוחה לילד והקטנצ'יק לא רוצה לאכול. אז תחשבו על מערכת החינוך: כמה אנשים, כמה עבודה, כמה זמן הוקדש, כמה כסף… ואלה ממשיכים להתקוטט…

ונניח שבלילה שבין ה-31 באוגוסט והאחד בספטמבר ייחתם הסכם וילחצו ידיים. בבוקר שלמחרת נצעד בחגיגיות לבתי הספר בתקווה לרצף לימודי עד ה-30 ביוני 2023. חלום לא מובן מאליו בהתחשב במגפת הקורונה שעוד מעט חוגגת יום הולדת שלוש. בסוף שנת הלימודים תשפ"א היו פחות מ-200 חולים בישראל, חשבנו שנגמר. תוך כדי החופש החל גל חדש. הגענו בינואר האחרון לחצי מיליון חולים פעילים. כיתות שלמות (ובמקרים מסוימים גם בתי ספר שלמים) ישבו בבית. נקווה שזו לא תהיה מנת חלקנו השנה. נכון לעכשיו חוזרים ללימודים (אם וכאשר נחזור…) בלי מסכות, בלי מגבלות ובתקווה שלא נזדקק להן.

מערכת החינוך במספרים

1,220 ילדים בגנים, 2,054 בבתי הספר היסודיים ו-1,901 בבתי הספר העל יסודיים.

139 כיתות לימוד: 34 בתיכון, 30 בחטיבה, 12 ב'חמד"ת השקד' ו-21 כיתות בכל אחד משלושת בתי הספר 'הדרור', 'השלום' ו'מולדת'.

54 גני ילדים: 32 ממלכתיים, 10 ממלכתיים דתיים, שבעה בחינוך המיוחד וחמישה במוכר שאינו רשמי.

בשכונה החדשה 'נופי החורש' נפתחו ארבעה גני ילדים וכן מעון יום של ויצ"ו. ילדי השכונה שובצו בכל בתי הספר ביישוב והילדים יוסעו לבתי הספר בהסעה.

המועצה ממשיכה במהלך שעליו פורסם לגבי הפיכת מערכת החינוך העל יסודית לשש שנתית ומקדמת מהלך של בניית שתי מסגרות שש שנתיות במקום חטיבה ותיכון כפי שקיים כרגע. במהלך השנה הבאה, תוקם קבוצה של עתודת ניהול משני בתי הספר לתהליך הכשרה ביישוב לדרג ניהול ביניים. נושא זה יקודם במהלך השנה הבאה במסגרת תוכנית אסטרטגית יישובית.

השנה ייפתחו המגמות המקצועיות במתחם שהיה פעם בית ספר 'אח"י'. במתחם זה יוקם מבנה חדש שיכלול את המכללה הטכנולוגית של כיתות י"ג-י"ד. מבנה זה ייפתח בתחילת ספטמבר עבור כיתת התקשוב הראשונה ביישוב, שתפעל בשיתוף אגף התקשוב בצה"ל. בקומה הראשונה של המבנה יפעל ה'מוסיקון'. חלל זה יכלול כיתות לימוד ואולם קונצרטים. צוות ה'מוסיקון' בשיתוף אגף חינוך הגישו בקשה למשרד החינוך להכיר ב'מוסיקון' כקונסרבטוריון עם סמל מוסד של משרד החינוך. לקראת חגי תשרי יתקיים אירוע לרגל הפתיחה החגיגית של ה'מוסיקון' והמכללה.

ויש עוד תוכניות חדשות במערכת החינוך היישובית. בשנת הלימודים הבאה, יורחבו התוכניות והפעילויות בתחומים הפורמליים והבלתי פורמליים. בגני הילדים יפעלו תכניות מוזיקה, אומנות, לימודי אנגלית וכן יתקיימו פעילויות בנושא סביבה ואקלים. בבתי הספר יפעלו תוכניות תקשוב וסייבר. הרשות השקיעה בקיץ מאות אלפי שקלים ברכישה של מחשבים חדשים והצטיידות של חדרי תקשוב בבתי הספר. כמו כן, יוכנסו לבתי הספר תוכניות שמקדמות למידת חוץ, איכות סביבה ולמידה בנושא משבר האקלים. תחום האנגלית יתוגבר עם תוכנית ללימוד אנגלית מדוברת לכיתות א' ב' ותמיכה בדוברי אנגלית בבתי הספר. לחטיבה ולתיכון יוכנסו תכניות רבות בתחומי אומנות, מדעים בשיתוף האוניברסיטה, מתמטיקה למצטיינים, סייבר ובינה ועוד תכניות רבות מתוך מטרה לתת מענה לכלל צורכי התלמידים במערכות החינוך השונות.

ראש המועצה יורם שמעון: "בחודשים האחרונים, עמלים כל אגפי המועצה על הכנת שנת הלימודים תשפ"ג. החינוך ביישוב נמצא בראש מעייני במעשים ולא בדיבורים. השנה השקיעה המועצה שבעה מיליון שקלים בתשתיות חינוך, בהם שיפוצי בתי ספר וגני ילדים, הקמת שלוחה טכנולוגית בתיכון 'הראל', שיפוץ אמפי חטיבת הביניים, הקמת בית ל'מוסיקון', הוספת כיתות בבית הספר 'מולדת' ועוד. מאז כניסתי לתפקיד בשנת 2013 ועד היום, השקיעה המועצה 23 מיליון שקלים בשיפוצי מוסדות החינוך ביישוב, בכדי שהבית השני של הילדים שלנו, ויש כאלה שיגידו הבית הראשון, יהיה ראוי, מכבד, מקצועי וכזה המאפשר הוראה וחינוך ברמה הגבוהה ביותר".

מחזיק תיק החינוך במועצה אריה מלמד: "אני מקווה ששנת הלימודים תיפתח בזמנה ובחגיגיות, למרות האתגרים. אני, כמו הורים רבים, מאמין בזכותם של המורים להתפרנס בכבוד ובמתן תשלום הוגן ובכך יגיעו אנשים טובים למערכת החינוך. אם תהיה חלילה שביתה, נבדוק כיצד ניתן לסייע להורים ולהקטין את המצוקה שתיווצר כתוצאה מכך. עם כניסתה של יעל לתפקיד מנהלת המרכזים הקהילתיים ביישוב, אני מאמין שנושא החינוך הא-פורמאלי יעלה מדרגה ובכלל לא נדבר במונחים של 'פורמאלי' ו'א-פורמאלי' אלא על חינוך שלם ברצף מהבוקר ועד הערב. הייתה בקיץ פעילות ענפה לנוער והיא תימשך גם בשנת הלימודים. יהיו הרבה פעילויות. מנהלי בתי הספר נכנסו לתוכנית 'גפן' (גמישות פדגוגית ניהולית) שתעניק למנהלים גמישות בניהול בתי הספר. כמו בכל שנה, גם השנה הושקעו מיליוני שקלים בשיפוץ מוסדות החינוך ובשדרוגם. ממשיכים עם הצוותים המעולים בבתי הספר הטובים שלנו ואני מאחל לכולם שנת לימודים מוצלחת".