נכנס יין, יצאה גאווה עולמית

צילום: דוברות מטה יהודה
צילום: דוברות מטה יהודה
בשקט ובנחישות הובילה המועצה האזורית מטה יהודה למהלך פורץ דרך והיסטורי כאשר הוצג סמל היין החדש של אזור היין 'יהודה'

ביום שני השבוע בשעות הערב, בעיצומו של מזג האוויר הסוער, התכנסו חברי מועדון  'יקבי יהודה' של המועצה האזורית מטה יהודה ביקב 'נבו'. בנוכחות מלאה ומרשימה של בעלי היקבים במועצה, הציגו ראש המועצה ניב ויזל ומחלקת התיירות באופן רשמי את השלמת המהלך ההיסטורי בהכרה המקומית, הארצית והבינלאומית לאזור היין 'יהודה'. 

הסמל והתוויות לבקבוקים הוצגו לראשונה לנוכחים במסגרת הפגישה. כמו כן, הוצגו תהליך העבודה ולוחות הזמנים והתרגשות רבה נרשמה בחדר.

סמל זה יוצג על תוויות היינות האזוריים כאישור לכך שמדובר ביינות שיוצרו באזור ומענבי האזור, זאת בהמשך למתן ההכרה הרשמית לאזור היין 'יהודה' ככינוי מקור (אפלסיון) היין הראשון בישראל.

כינוי מקור מוגדר בחוק כשם הגיאוגרפי של ארץ או אזור הכלול בשמו של מוצר ובא ללמד על מקורו ותכונותיו כתוצר של אותה סביבה גאוגרפית. כינוי המקור הישראלי הראשון שניתן ב- 1968 היה 'JAFFA', שנרשם לפרי הדר הגדל באזורים שונים בישראל.

באוגוסט 2020, אושרו כינויי מקור ליין מאזור יהודה. זה היה מהלך פורץ דרך והיסטורי, כאשר לראשונה הוכר אזור יין בישראל כאפלסיון, על-פי חוק, ככינוי מקור (Appellation of Origin), בדומה לאופן בו מוכרזים ומוגנים אזורי היין באירופה. שלושה כינויי מקור ישראלים אושרו –  אזור 'יהודה' בכללותו ואזורי המשנה 'הרי יהודה' ו'מורדות יהודה' ככינוי מקור עבור יינות (וכן המקבילות שלהן באנגלית).

הסמל החדש עוצב לקראת תחילת סימון בקבוקי היין האזוריים. לאחר שהשלימה מחלקת התיירות והחקלאות של המועצה האזורית מטה יהודה את תהליך רישום הכרמים האזוריים – נרשמו כ-15,000 דונם של כרמי יין בתחום מפת אזור היין המאושרת. עם השלמת המהלך השיווקי, לרבות עיצוב הסימן שיופיע על בקבוקי היין שממלאים את דרישות כינוי המקור, מתחיל שלב קבלת הבקשות לסימון.

ניב ויזל, ראש המועצה: "לאחר השקעה רבה, סיימנו את עבודת ההכנה לקראת סימון היינות האזוריים. עתה אנו קוראים לייצרני היין באזור להתחיל להגיש בקשות לסימון היין שלהם. היקבים בכלל והיינות בפרט שמיוצרים במטה יהודה הם בעלי שם בזכות איכותם וכעת נוכל לתת להם סימן ייחודי ומופקח. זה צעד נוסף לקראת סימונם בפועל של בקבוקי היין האזורי שיתחיל מעתה, דבר שיחזק וימתג את היקבים ואת עסקי התיירות של המועצה. אנו כמועצה נשתתף במספר כנסים מקצועיים ארציים ובינלאומיים. כמו כן, נקיים את האירוע המרכזי של פסטיבל היין האזורי שלנו עם בקבוקים מסומנים בחודש יוני 2022".