נלחמים בנגיף הפוליו

מרפאת 'מאוחדת' במבשרת (צילום: באדיבות 'מאוחדת')
מרפאת 'מאוחדת' במבשרת (צילום: באדיבות 'מאוחדת')
'מאוחדת' מרחיבה את מבצע החיסונים 'שתי טיפות' להשלמת חיסוני פוליו במחוז ירושלים, כולל גם במבשרת ציון וביישובי הסביבה

לאחר שלושה עשורים שבהם לא היה נגיף הפוליו נוכח בחיינו, אנחנו עדים לאחרונה להתפרצות מחודשת של הנגיף בירושלים. בעקבות ההתפרצות המחודשת שבה נרשמו כמה מקרי הידבקות בנגיף הפוליו בקרב ילדים ובהמשך להחלטת משרד הבריאות, הרחיבה 'מאוחדת' את מבצע חיסוני הפוליו בירושלים וביישובי הסביבה במטרה להגיע למוגנות מלאה של האוכלוסייה. מבצע החיסונים נועד עבור אלה שלא קיבלו את חיסוני השגרה בגיל הרך וכן עבור אלה שנולדו בין השנים 2005-2013 וקיבלו את חיסוני השגרה, אך חסרה להם מנת חיסון שניתנת באמצעות שתי טיפות בפה. יצוין, כי החיסון הוא האמצעי היחיד, הבלעדי והיעיל ביותר למניעת המחלה.

מומחי 'מאוחדת' יצאו בשבועות האחרונים בקמפיין הסברתי שנועד להסביר להורים ולילדים את החשיבות הקריטית בקבלת החיסון ובראשם מניעה של שיתוק ילדים וחזרתו של נגיף שכבר מוגר לחלוטין מהארץ.

חשוב להדגיש, כי ילדים שנולדו בין השנים 2005 ל-2013 לא נדרשו לחיסון בזמנו ולכן הם עדיין יכולים לשאת את הנגיף ולהדביק אחרים. לכן, חיסון חי מוחלש ('שתי טיפות', OPV) יינתן רק למי שקיבל חיסון בזריקה (IPV).

באשר לחששות של הורים מפני החיסון, הדגישו ב'מאוחדת' כי מאחר והחיסון קיים עשרות שנים והוא ניתן לעשרות מיליוני ילדים בכל העולם במשך עשרות שנים, הוא יעיל, בטוח והביא למיגור הפוליו במקומות שבהם התפרצה המחלה בשנות החמישים.

הקופה, ערוכה לחסן את מבוטחיה בכל תחנות 'טיפת חלב' ובמרפאות במחוז ירושלים וברחבי הארץ. ב'טיפת חלב' ניתן להתחסן עד גיל 6 ובמרפאות בגילאים 7-17. בכל שאלה ניתן לפנות למוקד 'מאוחדת' 3833*, להתייעץ עם אחות 'טיפת חלב' או עם אחות מרפאה.

ד"ר רוני פרבר, מנהל מחלקת בריאות הציבור באגף הסיעוד של 'מאוחדת': "רוב הנדבקים (90-95 אחוז) אינם מפתחים כל סימני מחלה או מפתחים סימנים קלים לא ספציפיים כגון חום, חולשה, חוסר תאבון וכאב גרון. כ-4-8 אחוזים מן הנדבקים מפתחים דלקת קרום המוח ורק אחוז אחד מן הנדבקים מפתח את הצורה המדאיגה ביותר – מחלה שיתוקית. המחלה נמשכת כ-2-5 ימים וחולפת. השיתוק מופיע בשכיחות גבוהה יותר בגפיים התחתונות ויכול להיות מלווה בכאבי שרירים חזקים. כמו כן, ייתכן שיתוק של שרירי הנשימה וצורך בהנשמה (דבר שהוביל בשנות החמישים למונח 'ריאות ברזל' עבור אנשים שנפגעו באופן הזה מהנגיף ונדרשו להנשמה כרונית, כך במקור). אין טיפול לפוליו, אך ניתן להתגונן מפניו בצורה קלה ופשוטה על ידי קבלת חיסון. החיסון כנגד נגיף הפוליו הוא האמצעי היעיל ביותר למניעת ההדבקה בנגיף ולהגנה מפני המחלה. החיסון קיים משנות ה-50, יעיל, בטוח והביא למיגור הפוליו במקומות שבהם יש הקפדה על כיסוי חיסוני גבוה יחסית. שילוב שני החיסונים חשוב בכדי למגר את המחלה ולהגן גם על האדם עצמו וגם על סביבתו".