"נס או בוץ?"

איור וצילום: ליאורה וייז
איור וצילום: ליאורה וייז
נוסטלגיה ירושלמית: הצצה לבתי הקפה המיתולוגיים של ירושלים * תערוכה חדשה ב'תמול שלשום'

משנות ה-30 ואילך פרחה סצנת בתי הקפה בירושלים והביאה עימה ניחוחות אירופאים מובהקים. רוב בתי הקפה, שהיו שייכים ליוצאי מערב אירופה ומרכזה, התמקמו בלב העיר ובאופן טבעי משכו אליהם סופרים, משוררים, אומנים, אנשי רוח, תרבות ומחקר רבים.

את בתי הקפה, השירות, האוכל והאווירה, העתיקו הבעלים מבתי הקפה אותם הכירו בארצות מוצאם. מהמטבחים עלה ריח ממגוון תבשילים ומאפים של פעם כמו גולאש הונגרי, מרק בצל, אפל שטרודל וברנדי, כמו גם השירות המוקפד והגינונים האירופאיים, אשר היוו את סימן ההיכר של בתי הקפה.

כמו בפריז, וינה וברלין של מפנה המאה ה-19, גם בבתי הקפה בירושלים ישבו סופרים, משוררים, אנשי אקדמיה, פוליטיקאים, אומנים וסטודנטים. חלקם אף הגיעו מחו"ל, כמו המלחין היהודי-אמריקאי ליאונרד ברנשטיין, הזמר-שחקן הארי בלפונטה ועוד. בבתי הקפה נכתבה שירה, נוצרו סיפורים, נוצרה אומנות ונכתבו מחקרים אקדמיים. יושבי בתי הקפה שוחחו והתווכחו על אמנות ופוליטיקה ונרקמו קשרים רומנטיים גלויים וחשאיים. הסופר אהרון אפלפלד כתב בזמנו "את כל יצירותיי כתבתי בבתי הקפה בירושלים. רק בבית קפה בירושלים אני מרגיש את חירות הדמיון".

כמחווה לתקופה ההיא והפריחה שהביאו עימם בתי הקפה בתחום התרבות, הספרות והשירה בירושלים, נפתחה בגלריית 'קיר1' שבבית הקפה 'תמול שלשום' תערוכה חדשה.

'נס או בוץ?' היא תערוכה המשחזרת את האווירה ההיא בבתי הקפה המיתולוגיים בעיר באמצעות צילומים אותנטיים בשחור לבן, סיפורים שנכתבו, איורים, יצירות אמנות, שירים ואף תפריט חדש המוצע למבקרים ובו מנות הדגל מפעם שהוגשו בבתי הקפה של אז.

אוצרות התערוכה, ליאורה וייז ורינה פלד: "כדי להקים לתחייה את בתי הקפה של פעם, שינינו את החלל של 'תמול שלשום' – קפה שירה בעל ארומה מיתולוגית משל עצמו. על קירות הגלריה ובגומחות האבן מוצגים צילומי בתי הקפה ההם כמו: פינק, טעמון, עטרה, טוב טעם, ניצן, אלסקה, בכחוס ועוד, בהם נפגשו ויצרו סופרים ומשוררים כמו יהודה עמיחי, ש"י עגנון, אהרון אפלפלד ואחרים. לצידם מוצגים בתערוכה פריטים נוסטלגיים שנשמרו עד היום כמו: תפריטי בתי הקפה, שלטים, איורים ואף טקסטים שנוצרו בבתי הקפה".

בין המוצגים בתערוכה מיצב של האומנית והאוצרת שותפה, ליאורה וייז – שולחן וסביבו ישובים ש"י עגנון, יהודה עמיחי ואהרון אפלפלד ודמויותיהם עשויות עיסת נייר. בנוסף, יצרה ליאורה מנות אופייניות לתקופה עשויות עיסת נייר כמו קפה, גלידה, עוגת סברינה ועוד.

למבקרים ב'תמול שלשום' מוצעים במסגרת התערוכה מנות הדגל שנהגו להגיש בבתי הקפה המיתולוגיים של ירושלים ביניהם: מרק בצל, דג מלוח בשמנת חמוצה, שבלול שמרים קינמון, סברינה עם קצפת ופירות, ברנדי 777, בירה שחורה ועוד.

במהלך התערוכה יתקיימו מפגשים עם צאצאיהם של פוקדי בתי הקפה, שיספרו על חוויותיהם מאותם הימים, אנשי אקדמיה וחוקרים ידונו בנושא בתי הקפה מהאספקט ההיסטורי-חברתי:

22.11, 20:30: פרופ' רחל אליאור והסופרת אורה אחימאיר ישוחחו על סצנת בתי הקפה והסלונים באירופה של המאה ה-19 והרלוונטיות לימינו.

20.12, 20:30: דוד מונשיין ונוספים יגיעו ל'תמול שלשום' לספר על בתי הקפה המיתולוגיים.

'תמול שלשום' הוא מוסד ירושלמי מוכר ואהוב, המשלב תרבות, קפה ואוכל. מיקומו בבניין היסטורי לשימור מהמאה ה-19 במרכז המדרחוב שבנחלת שבעה והאווירה הייחודית במקום, הפכו אותו לאחד המקומות האהובים בעיר המושך אליו רבים מכל רחבי הארץ.

בנוסף לאירועי הספרות, השירה והמוסיקה המתקיימים במקום, נפתחה ב'תמול שלשום' לאחרונה גלריה לאמנות ביוזמת האומניות הירושלמיות ד"ר רינה פלד וליאורה וייז. בגלריה החדשה, 'קיר1', יוצגו עבודות של אומנים ותיקים וצעירים, המקיימות דיאלוג עם טקסטים של שירה וספרות.

הקונספט לפיו הוקמה הגלריה, שואב את השראתו מהמודלים של הסלון התרבותי ובתי הקפה של תחילת המאה הקודמת באירופה, בהם התקיימו מפגשים יצירתיים בין אומנים, משוררים, סופרים ומוסיקאים, אשר הולידו תנועות ומגמות שונות בתולדות האמנות והתרבות המודרנית.

התערוכה תוצג עד ה-31.12.

לפרטים נוספים: 02-6232758 ובאתר www.tmol-shilshom.co.il.

'תמול שלשום', רחוב יואל משה סלומון 5, מדרחוב נחלת שבעה, ירושלים.