נפרדים מדינה

דינה גרינשפן ז"ל
דינה גרינשפן ז"ל
דינה גרינשפן ז"ל, שהלכה לעולמה לאחרונה, הייתה במשך שנים הספרנית המיתולוגית של היישוב ומי שפעלה לקידום ברית ערים תאומות עם העיר סן אגוסטין שבגרמניה

ב-26.12 הלכה לעולמה דינה גרינשפן ז"ל והיא בת 76. דינה הייתה דמות מוכרת ביישוב בתור ספרנית, תפקיד בו שימשה במשך עשרות שנים. בנוסף, הייתה מהדוחפות לקידום ברית ערים תאומות עם סן אגוסטין, העיר התאומה למבשרת בגרמניה. הייתה הרוח החיה בכל הפעילויות המשותפות במסגרת זו.

אנקה ריפרס, ראשת אגודת ידידות מבשרת ציון סנט אוגוסטין ותושבת כבוד של מבשרת ציון, מסרה בשם חברי האגודה בסנט אוגוסטין: "היית חברה נפלאה לכולנו. שימשת כמנוע שסייע ביצירת אגודת הידידות סנט אוגוסטין מבשרת ציון. האמנת בכל נפשך שהקשר בין ישראל לגרמניה ובין היישוב שלכם לשלנו הוא חיוני ודחפת במרץ רב לקידומו. דאגת להראות לנו את המקומות החשובים ביותר בישראל ובמבשרת ציון ובאמצעותך הכרנו את התרבות בישראל. אנו מבטיחים להמשיך את הפעילות, להרחיב גשרים נוספים בין מבשרת ציון לסנט אוגוסטין ולתמוך בארגון ביקורים הדדיים של תלמידים ובוגרים משתי הקהילות. איבדנו אדם מאוד חשוב".

חביב לוי, ששימש עד לפני מספר חודשים כיו"ר אגודת הידידות, סיפר: "במשך קרוב ל-30 שנה שימשתי בתפקיד והיא הייתה לי לעזר רב. התכנסנו לזכרה. היא עוד הספיקה כשבוע לפני פטירתה לאחל לי יום הולדת שמח ושלחה מלל מצגת ופרחים בווטסאפ. היא הייתה הספרנית המיתולוגית של מבשרת ומשם הכרתי אותה במסגרת עבודתי במועצה.

ההיכרות העיקרית הייתה בנושא העיר התאומה וזה היה בעצמותיה. כל הזמן דחפה שהיחסים יתקיימו. כשזה עלה, היו שהתלבטו והיו שהתנגדו כי זו עיר בגרמניה. היו דיונים לא קלים במועצה. בדיעבד אני חושב שזה היה דבר מאוד נכון למבשרת ציון וברור שזה תורם למערכת היחסים בין ישראל לגרמניה. לפני 30 שנה זה לא היה מובן מאליו אבל מאז עבר זמן רב ודברים השתנו.

דינה הייתה המנוע העיקרי של הברית והיא הצטרפה לכל משלחת שנסעה לשם שהייתה רלוונטית עבורה. תמיד דחפה שהמשלחות יהיו במימון עצמי ולא מהקופה הציבורית. הייתה אישה צנועה שלא דרשה דבר לעצמה. דינה, שנולדה בגרמניה, הייתה דוברת גרמנית וזה עזר לנו מאוד. היא תמיד התנדבה לארח את המשלחת אצלה בבית ופינקה אות האורחים מכל הלב בלי להתחשבן על כלום. בתור ספרנית, רכשה מיומנות לתיעוד כל דבר שהיה במהלך השנים הללו. הייתה מגיעה לישיבות עם אלבומים מסודרים ועל כל תמונה כתוב היכן צולמה ומתי. הייתה נעימת הליכות ודאגה תמיד לגייס אנשים חדשים לקבוצה ולהגביר מעורבות של תושבים בנושא הערים התאומות".

אהובה דוד, גמלאית של המועצה, שימשה כדוברת תחת מספר ראשי מועצה. הכירה את דינה במסגרת תפקידה. "היינו חברות טובות ופעלנו ביחד במסגרת ברית הערים התאומות", מספרת אהובה. "הייתי אחראית על המשלחות. היא הייתה מנהלת הספרייה ואישה שידעה הכול, 'גוגל' מהלך, בעלת ידע רב מאוד. היה כיף לשוחח איתה. העובדים ממש העריצו אותה. ידעה על כל ספר בספרייה על מה הוא ואיפה הוא נמצא. היה לה אוסף של סימניות לספרים מכל הגוונים והצורות שהיו תלויים על לוח בתוך הספרייה. ארגנה המון פעילויות לקהילה המקומית. היא הייתה חובבת סרטים והצגות, ולא פעם יצא לנו לצפות בסרטים והצגות ביחד. תמיד שמעתי ממנה ניתוח מדויק של הסרטים ושל ההצגות שראינו יחד. היו לנו שיחות רבות אודות ספרים וסופרים וממנה למדתי רבות בנושא. הייתה מארחת מדהימה, באהבה, ברוחב לב, במאור פנים ובחיוך. היינו יחד מספר פעמים בגרמניה ותמיד היינו באותו חדר. בסיורים השונים הייתה מלווה ומתרגמת. גם הגרמנים מאוד אהבו אותה. היינו נפגשות הרבה פעמים לקפה ותמיד הראתה תמונות של הנכדים, מספרת עליהם והייתה מאוד גאה בהם. אני בוועד הגמלאים היישובי. שבועיים לפני שנפטרה היה לנו אירוע ב'סינמה סיטי' ושכנעתי אותה לבוא ולראות אתנו סרט וליהנות מארוחה ומהרצאה. זו הייתה הפעם האחרונה שנפגשנו ושהיא פגשה את גמלאי המועצה ושוחחה עם כולם. היה לה ממש כיף והיא אמרה לי 'תודה אהובה ששכנעת אותי לבוא'".