'נפש אחת'

צילום: באדיבות בתי קולנוע 'לב'
צילום: באדיבות בתי קולנוע 'לב'
על הסרט שיפתח את שבוע הקולנוע היהודי בירושלים

סרט הדרמה המרגשת 'נפש אחת' (One Life), בבימויו של ג'יימס האוז ובכיכובם של זוכה האוסקר סר אנתוני הופקינס, הלנה בונהם קרטר ולנה אולין, יפתח את המהדורה ה-25 של שבוע הקולנוע היהודי. בצל האירועים, ייערך השנה שבוע הקולנוע היהודי ברוח התקופה, ובמתכונת צנועה מהרגיל. אירוע הפתיחה יתקיים בנוכחות אח"מים, יוצרים ושגרירים.

שבוע הקולנוע היהודי ירושלים יתקיים בין התאריכים 9-14.12, יעסוק בנושאי זהות ותרבות יהודית ובביטוייה בקולנוע המקומי והעולמי ויוקרנו בו מעל 30 סרטים מ-15 מדינות. כל זאת לצד אירועים מיוחדים, מפגשים עם אורחים, יוצרים ושחקנים מהארץ ומהעולם, הקרנות בכורה, הרצאות ופאנלים בנושאים מגוונים וכן הדלקת נרות חנוכה משותפת. בנוסף, יתקיימו אירועים מיוחדים שקשורים למצב ויינתן זרקור לתכנים ממוקדים בנושא.

התוכנית האומנותית של שבוע הקולנוע היהודי תתפרסם בימים הקרובים ויוצגו בה עשרות סרטים מכל מגוון קשת היצירה הקולנועית: קולנוע תיעודי שעוסק בסיפורן של משפחות יהודיות מכל רחבי תבל, קולנוע ישראלי שדן בנושאים חברתיים עדכניים, סרטי ארכיון נדירים, סרטים שבמרכזם עומדים גדולי ההוגים, אישים, אנשי תרבות ואומנים משפיעים מהעולם היהודי, קולנוע בין דתי, סרטים ישראליים קצרים, תחרות הסרט הקצר, קלאסיקות משוחזרות ועוד.

הסרט 'נפש אחת' הוא דרמה מרגשת שמבוססת על סיפורו האמתי והמדהים של סר ניקולס ווינטון, שהיה אחראי על מבצע הצלה של מאות ילדים על ידי הברחתם מהשלטון הנאצי בפראג ומשם לאנגליה. ווינטוו היה בנקאי בריטי צעיר שהגיע ב-1938 לביקור בפראג ונחשף למצב הקשה של הפליטים היהודים בעיר, ובמיוחד הילדים, המנסים לברוח מהשלטון הנאצי. למרות שלא היה יהודי בעצמו, החליט לעשות את מה שלדעתו כל אדם אחר במצבו היה צריך לעשות: להקדיש את עצמו למשימה להצילם. דרמה מרגשת, המבוססת על סיפור אמתי ומדהים שנחשף למיליונים רק לפני מספר שנים. ובשורה התחתונה: אדם שהצליח – בפשטות, בחוכמה ובצניעות – להציל מאות נפשות שכל אחת מהן היא עולם ומלואו. נסו ותיהנו. 

מוצ"ש, 9.12, 19:30, 'סינמטק' ירושלים. 110 דקות, כתוביות תרגום לעברית.