'נשים מתכתבות'

יצירתה של הבוגרת רונית אייזן-שור (צילום: דוריאן גוטליב)
יצירתה של הבוגרת רונית אייזן-שור (צילום: דוריאן גוטליב)
תערוכה חדשה בגלריה חנקין בחולון עם יצירותיהן שך בוגרות המסלול לאומנות של מכללת תלפיות, המתכתבות עם נשות המקרא

גלריה חנקין בחולון תציג את התערוכה 'נשים מתכתבות: טקסט, תמונה וספרי אמן', שבה יוצגו עבודותיהן של בוגרות המסלול לאומנות במכללת תלפיות. התערוכה תיפתח ביום רביעי (23.6) ותינעל ב-27.7. מנחות ואוצרות: ד"ר דליה רות הלפרין וקולט זיו.

העבודות מתכתבות עם דמויות נשיות מן התנ"ך, כאשר ההתכתבות עושה שימוש בקליגרפיה אשר שולבה במסגרת ספר, שהוא עצמו מדיום בעל היסטוריה ענפה המתבטאת באפיונים אזוריים לכל פזורה יהודית ובהקשרים לתרבות הסובבת.

הקליגרפיה העברית ותרבות הספר העברי שימשו כמצעים צורניים, חומריים וכאופן פעולה שאפשרו התכתבות של נשים צעירות מודרניות עם נשים המופיעות בתנ"ך. מתוך היטמעות בצורת הכתב, בתוכנו ובצורת הספר והמבנה שלו, חיפשו הבוגרות את זיקתן למסורות קדומות ואת זהותן בזמן העכשווי. לאחר בחירת דמות נשית, חקרה כל סטודנטית ויזואלית וטקסטואלית את הדמות שלה ופיתחה ספר אמן אישי הכולל גם העמדת טקסט ותמונה.

מספר דמויות נשיות חזרו ועלו בבחירת הבוגרות: חנה, מרים, רחל ורות אך גם דמויות כדינה, עדה וצילה. אף שיש דמויות שנבחרו על ידי מספר בוגרות, כל יצירה שונה – הן בהיבט החזותי והן בניתוח הממד הטקסטואלי.

ביניים: העבודות המוצגות בתערוכה:

מורן חסון עוסקת ברחל ומבוצעת במגזרות נייר, מדיום ששימש גם אומנות נשית יהודית בדורות עברו וכיום. בעבודה מספר דפים במגזרת, המחברים מסורות חזותיות הקשורות ברחל וסיפורים עכשוויים על אימא שלה רחל.

רונית אייזן-שור יצרה בעבודתה קופסא תלת-ממדית, מעין תיאטרון שדה, המעמיד מחדש את משפט דינה ודורש מן הצופה לשפוט את תוצאות חייה של דינה. העמדה זו מתכתבת עם נושא כאוב ועכשווי של הצורך של נשים להתמודד עם שיפוט עוין גם כאשר הן קורבנות של תקיפה.

אור-חן דבח עוסקת בשתי נשותיו של למך – עדה וצילה. מסופר על נשים ששימשו את למך לשתי מטרות שונות, אחת לרבייה ואחת לתענוגות. בפיצול הקיים במדרש בין שתי פונקציות אלה, מהדהדת גם דילמה מודרנית של חיפצון נשים למטרות שונות.

שתי עבודות על חנה, של נועה בן סעדון ושני כהן, עוסקות בתפילה ובציפייה לילד. בעבודה של נועה בן סעדון יוצר טקסט המועמד בצורה שאופן כתיבתו צורות חזותיות המתקשרות לתוכן תפילת חנה והצפייה לילד. בעוד עמודים אלה נפתחים כספר, בעבודתה של שני כהן נוצרות אותיות הפורחות באוויר.

גילת חדד עוסקת בדמות חנה ומעמידה אותה לצד אסתר ורחל בחדר סגור במסגרת מיצג וידאו הכולל גם טקסט. בעבודתה משולבים צילומים אישיים, עמוד גוויל טקסט וכן וידאו ללא קול.

ענבל אורן עוסקת ברות כזרה שהפכה למייסדת שושלת מלכותית ויוצרת כיסא מלכות הבנוי כמדרגות של שטיח אותיות ועולה ונמשך דרך המשענת כסולם.

נעמי חבשוש עוסקת באסתר תוך התייחסות לאריגת שטיחים פרסית כמוטיב של העברה מכוח נסתר לכוח נגלה.

נעה מונטין משתמשת בחיבור מודרני בין מוניטור הלידה וטקסט קליגרפי בגדלים שונים, הכולל את תפילת האישה בשעת הלידה ופסוקים הנוגעים למרים, כדי להאיר את דמותה בהקשר של לידה והבאת חיים.

מעין פרנקל בונה את באר מרים בצורת ספר הנראה כבאר עם טקסט שנלקח ממדרשים המתארים את חשיבותה של מרים לתהליך הגאולה ממצרים.

חן סלמון עוסקת בבתיה ובתנודתה מבית פרעה ליהדות, תוך שימוש בשקפים ובשניות של התדמיות הנוצרות.

הודיה פנדל עוסקת בשרה כדמות הכמהה לילד ובהקרבה הנדרשת לשם כך. היא קושרת את דמותה לפיוט 'עת שערי רצון להיפתח', פיוט לראש השנה הנוגע בניסיונם של אברהם ויצחק.

חרות שפירא מתכתבת עם דמויות מרים וחנה באופן חזותי ובאופן של אודיו תוך ניסיון להבין את תפילתן.

שיראל ניצן מתכתבת גם היא עם מרים תוך שימוש בציור דרכו היא מנסה לבטא את כוח ההנהגה של מרים להעלאת אופטימיות ובחירתה בהנהגה פנימית לחרות, למרות מציאות שונה.

הדר פוליטיס עוסקת בדמות יעל במסגרת ספר מאוייר, המנסה להסביר את מעשה יעל לילדים.

בתערוכה מוצגים גם ספרי הסקיצה והרציונל של כל בוגרת.

גלריית 'חנקין', רח' חנקין 109, חולון.

שעות פתיחה: ראשון-חמישי 13:00-10:00, 19:00-16:00; שישי – 13:00-10:00; שבת – 14:00-10:00.

הכניסה ללא תשלום.