נתניהו וקצבאות הילדים

מחמיא למדיניות מלפני 20 שנה. גד ליאור (צולם על ידי כותב המאמר)
מחמיא למדיניות מלפני 20 שנה. גד ליאור (צולם על ידי כותב המאמר)
"קצבאות ילדים מוגדלות יביאו אותנו להתמוטטות", אמר נתניהו כשר האוצר בשנת 2003 בריאיון לשלי יחימוביץ'

"השבוע", אמר לי חבר טוב בטלפון, "אל תעבוד קשה. קח את החומר שאשלח לך במייל. אלה דברים שאמר בנימין נתניהו בשנת 2003 כשר האוצר בגלי צה"ל בריאיון מיוחד שהעניק לשדרנית פופולארית אז, שלי יחימוביץ'. תראה עד כמה ראש הממשלה משנה את דעותיו בהתאם לצרכיו האישיים, ממש כמו זיקית".

הריאיון המתומלל הופיע בזמנו גם ב'כלכליסט'. הנה הוא לפניכם. בסיומו, אוסיף כמה מלים משלי.

לאחר דברי פתיחה השיב נתניהו שר האוצר: "הדבר החשוב ביותר שעשינו, בניגוד לדעתם של כמה אנשים, אני יודע שזה גם בניגוד לדעתך, אבל אני מאמין בזה בכל ליבי. הסיבה לפגיעה הקשה ביותר וההכנסה למעגל העוני המתמשך היא מדיניות הקצבאות המפליגות שהוציאה דורות שלמים, כבר לא דור אחד, ממעגל העבודה. אדם מפסיק לעבוד, מפסיק להאמין ביכולתו להתפרנס והופך להיות תלוי בהטבות מהמדינה. זו פגיעה איומה".

יחימוביץ': "אז בזה שאתה מקצץ בקצבאות הילדים אתה מסייע להם באיזשהו אופן להשתלב בשוק העבודה?".

נתניהו: "קצבאות הילדים הרגילו אוכלוסיות שלמות בציבור הערבי ובציבור החרדי בעיקר, להביא לכך שמה שבן אדם עושה, עבודתו היא בעצם ילדים. הוא עושה ילדים ואחר כך הוא יגדל ילדים שתפקידם הוא לעשות ילדים משום שהקצבה הולכת וגדלה ככל שיש לו יותר ילדים. לכן, יש פה תמריץ שפשוט יביא אותנו להתמוטטות כלכלית וגם חברתית".

יחימוביץ': אתה אומר את זה בריש גלי – אתה רוצה שהם יפסיקו לעשות ילדים".

נתניהו: "אני רוצה שאנשים יעשו ילדים שהם יכולים לפרנס אותם. אדם יכול לעשות וצריך לעשות או להביא משפחה לעולם עם כמה ילדים שהוא רוצה, אבל הוא צריך להבין שיש לו אחריות ראשונית לפרנס אותם, לחנך אותם, לכלכל אותם ולדאוג לעתידם. הוא לא יכול להתנער מאחריות זו ולהעביר את כולה או את רובה למדינה. רוב האחריות היא עליו".

יחימוביץ': "יש כאן שינוי מאוד דרמטי בעמדה המקובלת במדינת ישראל".

נתניהו: "השינוי הוא מאוד דרמטי, זה אומר שאנחנו כמדינה לא יכולים להרשות לעצמנו להוציא כסף ללא חשבון, גם לדבר רצוי ומאוד רצוי מבחינתנו, של משפחות עתירות ילדים. אנחנו צריכים שמישהו יפרנס אותם והראשונים שחייבים לפרנס אותם הם ההורים. ההורים חייבים לדאוג לרווחת ילדיהם".

יחימוביץ: "ואם לא, אז אל תעשו אותם, אתה אומר?".

נתניהו: "אני אומר שכשמשפחה אומרת בוא נעשה ילד שלישי או ילד רביעי אז הבעל פונה לאשה ואומר, שפרה או חווה, מה את אומרת נוכל לעמוד בזה? אז היא אומרת, נעבוד קצת יותר, נחסוך קצת יותר והם עושים את זה או נאנקים תחת הנטל והם עושים את מה שצריך. הם לוקחים עבודה נוספת ומגדלים את ילדיהם בכבוד ובברכה, לפעמים גם במאמץ גדול. כולנו מכירים את הדבר הזה. לא יכול להיות שיש משפחות שלמות שפטורות מזה".

עד כאן מתוך אותו ריאיון.

עיני חלילה אינה צרה בהגדלת התקציב של קצבאות הילדים. אני רחוק מלומר על החרדים דברים כפי שנתניהו התבטא בריאיון. אז הוא לא היה זקוק לקולותיהם של החרדים. עכשיו המצב שונה. הוא חרד לממשלתו ומתנהג בכפפות משי לחרדים. כ-30 מיליארד שקלים נוספו לתקציב 2023 בעקבות המלחמה. רוב הכסף המכריע הוא להוצאות המלחמה, אבל סמוטריץ' וחבורתו מנצלים כל הזדמנות כדי להגדיל את התקציב של השרים שלהם. כך למשל, הדוגמה המרגיזה היא הגדלת תקציב המשרד להתיישבות ומשימות לאומיות של השרה אורית סטרוק. סטרוק, מיותר לציין, היא ממפלגתו של שר האוצר. תקציב המשרד עמד על  133 מיליון שקלים. בישיבת הממשלה הוגדל התקציב ל-343 מיליון שקלים. ועדת הכספים לא הסתפקה בכך והגדילה אותו ל-755 מיליון שקלים.

בהרצאתו המרתקת בשבוע שעבר, במועדון 'צוותא' ב'בית דוד' באור יהודה, החמיא הפרשן והכלכלן הראשי של 'ידיעות אחרונות', גד ליאור, לנתניהו כשר האוצר 2003, "שחילץ את המדינה אז ממשבר כלכלי חמור". ליאור, תושב מבשרת, רחוק מלפרגן לתפקודו של נתניהו כראש ממשלה כיום ויש לו ביקורת על העברת 14.5 מיליארד מהתקציב של 2023 לחרדים.

ומה עם קצבאות הזקנה אתם שואלים? הפניתי את שאלתי לאורי פלום, אחד משלושת מייסדי קהילת המחאה להגדלת קצבת זקנה. תשובתו: "הגשנו עתירה לבג"צ והיא תידון בתחילת אפריל. כל המשיבים לעתירה, כולל הביטוח לאומי, משתמשים בכל מיני טיעונים בירוקרטיים על מנת להצדיק את דחיית העתירה. כמו לדוגמה השיהוי מאז החלה הגזלהף שעל פי דעתם מבטל את היכולת שלנו לעתור. לדבריהם הכול נעשה כחוק. בתשובותיהם אין שום התייחסות או כוונה לשיפור המצב".