סביבה בטוחה

השרה וראש המועצה (צילום: באדיבות המועצה)
השרה וראש המועצה (צילום: באדיבות המועצה)
התוכנית הלאומית לשיקום נזקי השריפות במטה יהודה יוצאת לדרך * השבוע, סיירה השרה להגנת הסביבה באזורי השריפות

היום (שלישי), התקיים סיור בנושא התוכנית הלאומית לשיקום נזקי השריפות במטה יהודה. בסיור השתתפו השרה להגנת הסביבה עידית סילמן ואנשי משרדה, יפעת עובדיה לוסקי – יו"ר קק"ל ואנשי משרדה, ענת גולד מנכ"לית מרחב מרכז בקק"ל,  רעיה שורקי מנכ"לית רשות הטבע והגנים ועובדי הרשות, ניב ויזל ראש המועצה האזורית מטה יהודה, מנכ"לית המועצה רחלי משה, הצוות המקצועי וצוותי כיבוי אש.

הסיור נערך באזור נזקי השריפה הגדולה מאוגוסט 2021 באזור יער הקדושים, גבעת יערים, צובה ושמורת הר הטייסים. את הסיור הוביל צוות מקצועי של קק"ל ביחד עם רשות הטבע והגנים, המועצה וצוות כיבוי אש.

מטרת הסיור הייתה לקדם את יישום החלטת ממשלה מס' 378 – תוכנית לשיקום נזקי השריפה במועצה האזורית מטה יהודה. ממשלת ישראל הטילה על השרה להגנת הסביבה, בתיאום מספר רב של גופים מנהלי שטח ובעלי סמכויות, לגבש ולהגיש תוכנית לשיקום הטבע והנוף שנפגעו בשריפה בהרי יהודה. במסגרת ההחלטה, הנחתה הממשלה לאגם כ-60 מיליון שקלים לשיקום האקולוגי של השריפה באזור ירושלים. תהליך השיקום האקולוגי צפוי להימשך שנים רבות, בהשקעה תקציבית גדולה תוך יישום הידע והניסיון המצטבר והמלצות ועדת ההיגוי.

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן: "בשנים האחרונות אנו עדים לאירועי מזג אוויר קיצוניים שלצערנו מביאים לא פעם גם לשריפות יער. חשוב שהציבור יידע, כי אנו במשרד להגנת הסביבה רואים את הנושא כבעל חשיבות רבה כחלק מהיערכות ישראל לשינויי האקלים ועובדים יחד עם השותפים בנושא בכדי לאשר תוכניות ראויות וטובות שיוכלו לתת מענה ומניעה קדימה. אני סומכת על המועצה האזורית מטה יהודה שתיישם ביחד עם כל השותפים את התוכנית הטובה ביותר, זאת על מנת לאפשר שיקום מיטבי של היערות ושל שמורות הטבע על מנת למנוע פגיעה בנפש וברכוש".

ראש המועצה ניב ויזל: "השריפות במטה יהודה מתחוללות בכל שנה והתמודדות איתן הן שאלה של היערכות נכונה – גם בקרב כוחות הכיבוי וגם גופים מנהלי שטח. עלינו לבצע את אזורי החיץ בכל מקום שנדרש ולטפל בצמחייה בתוך היישובים, אבל חשוב מאוד שנתפוס את השריפה בזמן ונדע לתת מענה נכון ולהיערך בזמן. אני מודה למשרד להגנת הסביבה על הובלת התוכנית ועל שיתוף הפעולה של כל השותפים בהכנתה. לאחר אישור התוכנית על ידי השרה, נוכל ליישם את התוכנית עם חלוקת אחריות ברורה, כאשר בראש סדרי העדיפויות יעמדו לנגד עיני כל בעלי המקצוע הצלת חיי אדם לצד שמירה על הלב הירוק של ישראל".