סודות הלב

חמישה טיפים חשובים לשמירה על בריאות הלב

הלב הוא איבר קטן יחסית, בערך בגודל של אגרוף, אך הוא השריר החזק ביותר בגוף ששומר עלינו בחיים בכל יום, בכל דקה ובכל שנייה. בעוד שתפקידו של הלב הוא להזרים דם וחמצן לריאות ולגוף ובפליטת פחמן דו חמצני לא רצוי מזרם הדם, הוא חיוני לשמירה על הבריאות הכללית. הלב רגיש גם למצבים קרדיווסקולריים כדוגמת מחלות לב ושבץ מוחי הידועים לשמצה כשניים מהרוצחים הקטלניים ביותר בעולם וגובים 17.9 מיליון קורבנות ברחבי העולם בכל שנה.

לפניכם חמישה טיפים מרכזיים לשמירה על בריאות הלב:

הזנחה? לא בבית ספרנו: המפתח לשמירה על בריאות הלב הוא הכרת 'מספרי הבריאות' שלכם. השתדלו לבקר את הרופא שלכם באופן קבוע לצורך ביצוע בדיקות רפואיות. מומלץ לקבוע בדיקות רפואיות מלאות לפחות פעם בשנה או להיבדק בהתאם לצורך. יש להדגיש כי לחץ דם גבוה הוא גורם הסיכון המשמעותי ביותר למחלות קרדיווסקולריות, נתון מדאיג במיוחד בהתחשב בכך שלחץ דם גבוה הוא 'רוצח שקט' שאינו מלווה בסימני אזהרה או בתסמינים מוקדמים. לכן, חיוני לבדוק את לחץ הדם באופן קבוע. אם לחץ דם גבוה אינו מאובחן ומטופל בזמן, הוא עלול להציב אתכם בסיכון מוגבר למחלות לב ושבץ.

מה קורה בגזרת ההרגלים? הפסקת עישון היא הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות כדי להגן על הלב. החדשות הטובות הן שהסיכון לבריאות הלב יצטמצם באופן משמעותי לאחר שתפסיקו. עישון עלול לפגוע בדפנות העורקים  ולהוביל להצטברות חומר שומני (אטרומה) שגורם להיצרות העורקים. חלק מהמעשנים עלולים לחוות כאבי חזה המכונים אנגינה כאות אזהרה, אך רבים מגלים את היצרות העורקים רק כאשר היא גורמת להתקף לב או לשבץ. לכן, התחייבו להפסיק את ההרגל המזיק ודבקו בהחלטה. זרקו את הסיגריות, המצתים והמאפרות והחליפו אותם בתחליפי ניקוטין. הפסקת ההרגל הלא בריא הזה תוכיח את עצמה כמועילה לגופכם יותר מכפי שאתם מדמיינים.

מה בתפריט? צריכת הקלוריות האידיאלית מורכבת מ-40 אחוז פחמימות, 30 אחוז חלבון, ו-30 אחוז שומנים בריאים, בנוסף ל-25 גרם סיבים תזונתיים ונוזלים בכמות מספקת – בערך כשמונה כוסות מים ליום. כדי לשפר את בריאות הלב, היצמדו לתפריט מזין שמבוסס על פירות טריים, ירקות, פירות יבשים, אגוזים וזרעים שיספקו את התצרוכת היומית המומלצת של ויטמינים ומינרלים. מזונות כדוגמת דגים שומניים (סלמון, מקרל וטונה), זרעי פשתן, אגוזי מלך, גרעיני דלעת ופולי סויה עשירים במיוחד בחומצות שומן מסוג אומגה 3 שעשויות לסייע בהפחתת הסיכון למחלות לב. לא רק שדגים יכולים לשמש תחליף נפלא לבשר אדום שהוא עתיר בשומנים רוויים, אומגה 3 מסייעת בתמיכה בבריאות המערכת הקרדיווסקולרית באמצעות הורדת רמות הכולסטרול והטריגליצרידים.

דופק, רבותי, הגבירו את הדופק: היתרונות בהקפדה על פעילות גופנית סדירה הם לא רק ירידה במשקל או הופעה משופרת. בנוסף לשיפור בבריאות הגוף הכללית, מסייעת פעילות גופנית לכלי הדם שלנו להירגע ולהתרחב, ומאפשרת לדם לזרום באופן יעיל יותר ולהזין את הלב. פעולה זו מגרה את ייצור תחמוצת החנקן בגוף ששולטת, מווסתת ומגנה על מערכת הלב וכלי הדם ושומרת על הלב בריא יותר. כדי להתחיל לקיים אורח חיים פעיל, השתדלו לבצע לפחות כ-30 דקות של פעילות גופנית בעצימות בינונית בכל יום. אם קשה לכם לעמוד בכך, נסו לשלב טיולים קצרים במהלך יום העבודה, חנו רחוק יותר מהמשרד או השתמשו בשולחן עבודה ארגונומי שמאפשר גם עבודה בעמידה כדי להימנע מישיבה ממושכת.

נא להירגע: אמנם לא הוכח קשר ישיר בין רמות מתח גבוהות לשכיחות מחלות לב, אך מתח עצמו עלול להוות סיכון לבריאות הלב. מתח עלול לגרום לעלייה בלחץ הדם ולגרום לאכילת יתר, לפחות רצון להתעמל או לעישון מוגבר. מתח כרוני עלול גם לגרום לגופכם לייצר רמות גבוהות של הורמוני לחץ דוגמת אדרנלין וקורטיזול, מה שמגדיל את הסיכון להתקף לב. כדי לשמור על הבריאות, הקפידו להקדיש זמן כדי להירגע ולעסוק בפעילויות שאתם נהנים מהן. אנשים עם רמות מתח נמוכות נוטים לעסוק בפעילות גופנית ולהקפיד על אכילה בריאה יותר, שני פרמטרים חשובים לשמירה על לב בריא.

בסופו של יום, לקיום אורח חיים בריא ופעיל יש השפעה רבה על מניעת מחלות לב. אם עדיין לא התחלתם, עכשיו זה הזמן לשלב אחד או יותר מהטיפים האלה בחיי היום יום שלכם כדי לשמור על לב בריא, היום וגם בעשורים הבאים.

דבר אחד בטוח: הלב שלכם יודה לכם על כך…