סוד החיים: אהבה

אהבה יכולה להיות מעבר לפינה ולפעמים היא מגיחה מקצה העולם * אל תוותרו עליה * היא אנרגיית החיים

אישה בת 98 בכפר איטלקי נשאלה מה סוד החיים שלה לאריכות ימים. תשובתה הייתה פשוטה ״מעולם לא ויתרתי על אהבה. בכל מקום שבו הייתה האהבה – שם הייתי״.

סיפורה של ש', אישה נאה כבת חמישים, משקף את התשוקה לאהבה, לרצון לחיות, להיות נאהבת ומאוהבת, מתרגשת, פרפרים בנשמה.

היא צמחה והתפתחה אתי במערכת ביטחונית, עלתה יפה בסולם הדרגות וסיימה בהצטיינות תואר ראשון ושני. במהלך השירות, התחתנה ש' עם קולגה מהארגון, וכמובן שילדה יפה ומוכשרת הצטרפה לחייה. למרות מסלול חייה המרשים, בכל פעם שהיינו נפגשים לא הייתי מוצא את הברק בעינה.

״אני לא מאושרת״. המשפט הזה היה חוזר שוב ושוב בשיחתנו, ״בן הזוג שלי עסוק בקריירה שלו. הוא פשוט לא רואה אותי. אני חיה מתה. כל הניסיונות שלי, כולל ייעוץ זוגי, לא עזרו כלל. אני לא רוצה לחיות בלי אהבה. אני מרגישה שאני מזדקנת בלי סם החיים, נמאס לי״.

ש' הגיעה לקראת השלב והגיל שבהם חושבים על פרישה, החיים שאחרי. בהחלטה נחושה בחרה ללמוד במסלול של מדריכת טיולים בעולם. ״זהו, עכשיו אני עושה לעצמי, לי ורק לי״. ברכתי אותה בהצלחה. גם הפעם היא שקדה על לימודיה, סיימה אותם בהצטיינות וחברות התיירות חיזרו אחריה. היא החלה להוביל קבוצות בעולם בהדרכות מקצועיות של מספר ימים. ההתמחות שלה הייתה ספרד ופורטוגל.

״בשבוע הבא אני באזור ירושלים. נפגשים לקפה״, קבעה ש' מבלי להמתין לתשובה.

בקיבוץ מעלה החמישה ישנו בית קפה מקסים עם סחלבים. שם קבענו להיפגש. כבר עם כניסתה לבית הקפה אפשר היה להבחין כי ש' זוהרת – ברק בעיניים ושיער מטופח. בהחלט אישה מרשימה ונאה.

"בבקשה תקשיב לי, בלי שיפוטיות, רק תקשיב״, אמרה ש' ולפני שהספקתי לענות היא החלה לדבר. אי אפשר היה לעצור אותה. ״אני מתה על פורטוגל, מתה על פורטו. חזרתי לחיות, אני נושמת. אתה לא תאמין, לפני שלושה חודשים הדרכתי טיול בוטיק לארבעה זוגות. שלושה ימים בליסבון ושלושה ימים בפורטו. מלונות בוטיק, קבוצה איכותית כמו שאני אוהבת, עפה על עצמי…״.

"תנשמי… את רוצה עוגה?".

״השתגעת? אני צריכה להיות הכי יפה והכי רזה. חכה חכה, תקשיב ולא תאמין. במהלך ארוחת בוקר במלון בוטיק מקסים בפורטו, מגיע לשולחן שלי מלצר עם פרח ופתק שבו רשומים באנגלית שם ומספר טלפון. השם של הגבר, מ', כבר מצא חן בעיניי. תחקור וחיוך שלי למלצר גרמו לו לסמן לי מי הגבר הרומנטי שדאג לשלוח פרח בארוחת הבוקר. כך החלה מערכת יחסים נפלאה מעבר לים של הודעות ושיחות סקייפ, פעמיים נוספות הדרכתי בפורטוגל ומ' הגיע. הוא מתגורר בסאו פאולו שבברזיל. אתה מבין? יש גבר שחוצה עבורי אוקיינוס שלם. לפני כן היה לי גבר שלא ראה אותי. נו, לך תאמין״.

"נשמע מדהים בדיוק כמו שאת נראית. לאן זה הולך?".

״לאן זה הולך? אני אגיד לך לאן, יותר נכון לאן זה נוסע ולאן זה טס. אני, ש', עפה לברזיל לחיות אתו. מ' הוא אלמן, איש עסקים. נחיה רוב השנה שם. הילדה שלי כבר סטודנטית, חיה מחוץ לבית והיא בקשר טוב עם אבא שלה. היא תמיד תוכל לטוס אליי לברזיל. נו, מה אתה אומר, הפתעתי אותך?״.

בהחלט הפתעה. בחרתי לנשום. הבנתי שכל מה שנשאר לי זה לאחל לה את כל הטוב בעולם. "סעי לאהבה שלך, תהיי מאושרת, אוהב אותך". זה כל מה שאמרתי לש'.