סוכות ב'סינמטק ירושלים'

'סינמטק ירושלים' יציין את חול המועד סוכות עם סרטים תיעודיים על גיבורי תרבות ישראלים - משושנה דמארי, מאיר אריאל, דוד גרוסמן ועד שלמה בר, ענת גוב, רפי נלסון וא.ב. יהושע

בשנה האחרונה סיפקו הבמאים הישראליים יבול של סרטים תיעודיים שבמרכזם גיבורי תרבות ישראליים שליוו והשפיעו על התרבות שלנו, הוציאו מתחת ידם יצירות מכוננות אשר שיקפו את החברה, השפיעו על הווייתה ואף היו מודל לחיקוי ולהערצה.

'סינמטק ירושלים' בחר להקדיש את חול המועד סוכות לסרטים אלה ויציג יצירות תיעודיות מיבול השנה האחרונה שבמרכזם גיבורי תרבות ישראליים.

מבט לסרטים

הפרק האחרון של א.ב. יהושע: לאחר שהתאלמן מאשתו האהובה, כשהוא מתמודד עם מחלת הסרטן ועם מחסום יצירתי, הסופר א. ב. יהושע לא מוותר על התשוקה לחיים. בדירתו בגורד שחקים המשקיף על גוש דן, הוא מארח חברים ותיקים, מנסה להשפיע על השיח התרבותי והציבורי בתל־אביב, חיפה ורמאללה, חוזר לכתוב ופותח את דלתו ואת לבו בפני המצלמה. דיוקן משעשע, אינטימי ורב קסם של אחד מגדולי הסופרים הישראלים החיים כיום. לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם יוצרי הסרט.

בימוי: יאיר קדר. באדיבות 'כאן – תאגיד השידור הישראלי'. 58 דקות. עברית, אנגלית וערבית (תרגום לעברית ולאנגלית).

שלישי, 21.9, 20:45; שישי, 24.9, 16:00. סינמטק 1.

המלכה שושנה: שושנה דמארי הייתה הדיווה הישראלית הראשונה. היא עמדה על במות הארץ והעולם והרטיטה מיליונים בקולה המכשף ובהופעתה המרהיבה. אך מעבר למלכה הגדולה מהחיים ולשיריה שנחרטו בלבו של הקהל, עמדה אישה שאיננו יודעים עליה הרבה. זהו סיפור על תהילה ובדידות, על הצלחה ואובדן, על ויתור ותעוזה.

בימוי: קובי פרג' ומוריס בן מיור. 110 דקות.

רביעי, 22.9, 18:00, סינמטק 2; שני, 27.9, 18:45, סינמטק 1.

גרוסמן: דויד גרוסמן, בגילוי לב נדיר, כובש את המצלמה במילים אישיות, פרטיות, שחושפות את הקשר העדין והמורכב בין ספריו לחייו. הסרט מלווה את גרוסמן במבט קרוב מאוד ולוקח את הצופים לטיול פנימי בנפשו וביצירתו של סופר שנגע בלבבות רבים. התוצאה היא דיוקן קולנועי מצוין שמצליח להפעיל את המחשבה ואת הלב.

בימוי: עדי ארבל. 54 דקות.

רביעי, 22.9, 20:30; שבת, 25.9, 19:15. סינמטק 1.

שלמה בר – מחזמר דוקומנטרי: שלמה בר הוא אחד המוזיקאים המקוריים והחשובים שפועלים בישראל. מזה ארבעים שנה הוא יוצר עם להקתו 'הברירה הטבעית' מוזיקה שהיא תמצית ההוויה המקומית – מפגש טעון בין מזרח ומערב. בגיל 77, לאחר משבר אישי קשה, הוא יוצא למסע חשוף של חשבון נפש, פרטי וחברתי. כדאי להתמסר לסרטו המצוין של גלעד ענבר שמצטבר לדיוקן כן ונוגע ללב.

בימוי: גלעד ענבר. 56 דקות.

חמישי, 23.9, 19:00; שבת, 25.9, 21:30. סינמטק 2.

ענת גוב, על החיים ועל המוות: ענת גוב, מהמחזאיות המשפיעות של עולם התאטרון, מתכוננת למותה. היא מבקשת מאריק קנלר, סוכן אמנים, לדאוג לעיזבון שלה. בשיחתם המתועדת האחרונה, מתקשה אריק לעכל את ההומור ושלוות הנפש שלה ביחס לסופה הקרב. ענת, שכבר נמצאת בתודעת סוף, מבקשת להוריש לאלה הנשארים אחריה צוואה רוחנית: יש סוף טוב. כמעט עשור לאחר מותה, מנסים קרוביה למלא את החלל העצום שהותירו מילותיה, במילים משלהם.

בימוי: תמר טל ענתי. 65 דקות.

שני, 20.9, 16:45; חמישי, 23.9, 21:00. סינמטק 1.

המלחמה האחרונה של נלסון: סיפורו של כפר הנופש ההדוניסטי שהקים רפי נלסון בטאבה, אשר נקלע לסכסוך גבול לקראת נסיגת ישראל מסיני. נלסון, דמות ססגונית וחד-פעמית בהוויה הישראלית, יוצא להגן על חלקת אלוהים הקטנה שלו ורתם את חבריו מצמרת המדינה להרפתקה שטלטלה את השלום הטרי. מבט אבסורדי על הסכסוך במזרח התיכון. בסיום הסרט יתקיים מפגש עם הבמאי.

בימוי: אבי מאור מרזוק. 81 דקות.

רביעי, 29.9, 18:30, סינמטק 1; שבת, 2.10, 21:00, סינמטק 2.

שיר כאב: הסרט סוקר את גלגוליו מלאי התהפוכות של אחד היוצרים הכי משפיעים במוזיקה ובתרבות הישראלית – מאיר אריאל – ומספק מבט חדש, מקורי ואינטימי על האירועים שעיצבו את חייו. כל תחנה חושפת תקופה בחייו ואת הגלגולים השונים שעבר ואת הפיכתו מיוצר שולי בחייו ללב הקונצנזוס לאחר מותו.

בימוי: אליאב לילטי. 88 דקות.

ראשון, 26.9, 18:30; שלישי, 28.9, 18:30. סינמטק 2.

מחיר כרטיס: 40 שקלים.

למידע נוסף ולרכישת כרטיסים: אתר הסימטק, www.jer-cin.org.il או בטלפון: 9377*.